Üniversitedeki Bölümlere Göre Meslek Tanıtımları

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgi Ve Belge Yönetimi

Yazılı veya görsel dökümanların korunmasını sağlayarak, istenildiği zaman ve istenildiği şekilde ilgili kişilere verilmesini amaçlayan bir bölümdür. Mezunlar Devlet Arşiv Genel Müdürlüğü arşivinde, Cumhuriyet Dönemi Arşivinde, gazete, ve hastane arşivlerinde, kütüphanelerde çalışabilirler. Yabancı dil bilmek mezunların ücret düzeyini büyük ölçüde etkiler. Meslek eğitimi görmüş arşivci sayısı çok fazla olmadığından iş bulma imkânı bugün ve yakın gelecek için elverişlidir.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Programının Amacı : Arşivcilik programının amacı, kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin faaliyetleri sonucu oluşan belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Arşivcilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılda kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde uygulama yaparlar.

Bilgi Ve Belge Yönetimi için Gereken Nitelikler : Arşivcilik programında okumak isteyen öğrencilerin, sosyal bilimlere ve özellikle tarihe ilgili, sözel düşünme ve analiz yeteneği ile belleği güçlü kimseler olmaları ve bir yabancı di l bilmeleri eğitimde başarılarını artırır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları da gerekir.
Bilgi Ve Belge Yönetimi Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
MARMARA - FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL - EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HACETTEPE - EDEBİYAT FAKÜLTESİ
BAŞKENT - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
ANKARA - DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
DOĞU AKDENİZ - BİLGİSAYAR VE TEKNOLOJİ YÜKSEKOKULU
ANADOLU - AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
SAKARYA - SAKARYA MESLEK YÜKSEKOKULU
BAŞKENT - İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Bilgi Ve Belge Yönetimi Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Arşivcilik programını bitirenlere "Arşivci" ünvanı verilir. Arşivci, arşive gelen kitap, belge ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi, yabancı dilde ya da eski harflerle yazılmış eserlerin tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

Arşivcilerin Çalışma Alanları : Arşivciler, devlet arşivlerinde, askeri arşivlerde, özel kuruluşların arşiv ölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artışı arşivcilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Destekli Muhasebe

İşletmelerde meydana gelen ve para ile ifade edilebilen (finansal) işlemleri kayıtlara geçirerek bunlardan doğan sonuçları saptama ve yorumlama işlemlerinin yürütülmesini sağlayana muhasebe denir. Bu bölümde muhasebe işlemlerinin bilgisayar programları ile tabibini yapabilecek, muhasebeyle ilgili bilgisayar programlarını kullanabilecek ara elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bilgisayar Destekli Muhasebe Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
AKDENİZ - SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ - SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - KAYSERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
OSMANGAZİ - SİVRİHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE - HONAZ MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE - BEKİLLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK - KARAELMAS BARTIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - SAMSUN MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK - KARAELMAS SAFRANBOLU MESLEK YÜKSEKOKULU
BİLKENT - BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BÜRO YÖNETİMİ MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE - BEKİLLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE - HONAZ MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - TERME MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - BARTIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - SAFRANBOLU MESLEK YÜKSEKOKULU

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Destekli Tasarım

İlk yıl Makine - Resim – Konstrüksiyon bölümü ile aynı dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren ise bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak gelişmektedir. İyi derece teknik çizim yapabilen ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bölüm mezunları kamu kesiminde çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında iş bulabilmektedir.

Bilgisayar Destekli Tasarım Programının Amacı : Bilgisayar destekli tasarım programının amacı, fabrika ve işletmelerin araştırma ve geliştirme birimlerinde, bilgisayarla model çizimi yapacak elemanları yetiştirmektir.

Bilgisayar Destekli Tasarım Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Bilgisayar destekli tasarım programında matematik, tasarı geometri, bilgisayarlı tasarım, çevre ve ürün tasarımı, bilgisayar destekli çizim, endüstri ürünleri tasarımı engonomi ve mukavemet gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Bilgisayar Destekli Tasarımı için Gereken Nitelikler : Bilgisayar destekli tasarım programında okumak isteyenlerin matematik, geometri ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, uzay ilişkilerini görebilme, şekil ve çizimleri tasarlayıp çizebilme yeteneklerine sahip, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Bilgisayar Destekli Tasarım Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
SELÇUK - CİHANBEYLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA - HENDEK MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - KOCASİNAN MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - EDREMİT MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KADINHANI MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - ORHANGAZİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KARAİSALI MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK - KARAELMAS KARABÜK MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - ÇUMRA MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - GÜNEYSINIR MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - HADİM MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - HUĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - ILGIN MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KULU MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA - AKYAZI MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA - AKYAZI MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - EDREMİT MESLEK YÜKSEKOKULU

Bilgisayar Destekli Tasarım Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bilgisayar destekli tasarım programını bitirenlere "Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri" ünvanı verilir. Bilgisayar destekli tasarım teknikerleri özel sektöre ait fabrikalarda çalışırlar ve üretilecek ürünün, çeşitli üretim aşamalarında ayrıntılı çizimlerini yapar. Üretilen ürünün, bilgisayar ortamında modellenmesini yapar, bilgisayar nümerik kontrol tezgâhlarının programlarını yaparlar.

Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikerlerinin Çalışma Alanları :
Üretimde insan emeği azalıp otomasyon arttıkça bilgisayar destekli tasarımcılara gereksinim giderek artmaktadır. Özel sektör araştırma geliştirme faaliyetlerine ve yaratıcılığa önem verdikçe bu meslek elemanları da giderek daha çok aranan elemanlar olacaklardır.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Donanımı

Bilgisayar Donanımı programının amacı, bilgisayar sistemlerinin kurulması, çalıştırılması, bakım ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Bilgisayar donanımı teknikerleri kamu sektörüne ve özel sektöre ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışılabilir. Ülkemizde bilgisayar kullanımı giderek artmakta ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilgisayar Donanımı Programının Amacı: Bilgisayar donanımı programının amacı, bilgisayar sistemlerinin kurulması, çalıştırılması, bakım ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

Bilgisayar Donanımı Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Bilgisayar donanımı programında matematik, teknik resim, temel elektronik, lojik devreler, elektronik devreler, endüstriyel elektronik, sayısal kontrol, bilgisayar programlama ve mikrobilgisayar gibi dersler okutulur.

Bilgisayar Donanımı için Gereken Nitelikler : Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve fizik konularında iyi yetiştirmelidirler. Mekaniğe ilgili, şekil yeteneği ve mantığı güçlü kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Bilgisayar Donanımı Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
HARRAN - VİRANŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON - KOCATEPE AFYON MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - ULUBORLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - SENİRKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - YALVAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - YALVAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON - KOCATEPE BOLVADİN MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - ADANA MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - BUCAK HİKMET TOLUNAY MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KOCAELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - KAHRAMANMARAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - TURHAL MESLEK YÜKSEKOKULU

Bilgisayar Donanımı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bilgisayar donanımı programını bitirenlere "Bilgisayar Donanım Teknikeri" ünvanı verilir. Bilgisayar donanımı teknikerleri bilgisayar sistemlerinin kurulmasında, bilgisayar mühendislerinin gözetim ve denetimi altında çalışır, sistemin bakım ve onarımını yapar.

Bilgisayar Donanımı Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Bilgisayar donanımı teknikerleri kamu sektörüne ve özel sektöre ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabilir. Ülkemizde bilgisayar kullanımı giderek artmakta ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Ve Enformasyon Sistemleri

Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği programı bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapar. Bu bölümün çalışma imkanları Bilgisayar Enformatik Bölümüyle aynıdır.

Bilgisayar Ve Enformasyon Sistemleri Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
DUMLUPINAR - TAVŞANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL - BİLGİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - YALOVA MESLEK YÜKSEKOKULU

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapılır. Yönetim, eğitim, endüstri ve ticaret alanlarında, faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımı hazırlayan firmalarda çalışılabilir.

Bilgisayar Mühendisliği Programının Amacı : Bilgisayar mühendisliği programı bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapar.

Bilgisayar Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Okutulan dersler bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikroişleyiciler, veri iletişim, sistem çözümleme, yönetim bilişim sistemleri gibi meslek derslerinden ve matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme yönetimi gibi temel destek derslerinden oluşur. Meslek dersleri laboratuvar uygulamaları ile desteklenir. Öğrenciler kuramsal ve uygulamalı dersler yanında, gerek üniversite bilgisayar merkezlerinde, gerekse üniversite dışında bilgisayar merkezi olan kuruluşlarda yaz stajları yaparlar.

Bilgisayar Mühendisliği için Gereken Nitelikler : Bilgisayar mühendisliği programına girmek isteyenlerin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe, üstün bir sayısal düşünme gücüne ve sağlam bir mantığa sahip, dikkatli, sabırlı ve yaratıcı kişiler olmaları gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
FATİH - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BOĞAZİÇİ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BİLKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KOÇ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL TEKNİK - ELEKTRİK-ELEKTRONİK FAKÜLTESİ
MARMARA - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
HACETTEPE - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
GALATASARAY - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
YILDIZ TEKNİK - ELEKTRİK-ELEKTRONİK FAKÜLTESİ
BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
YEDİTEPE - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
EGE - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ANADOLU - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
IŞIK - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KADİR HAS - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
OSMANGAZİ - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
HALİÇ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KOCAELİ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ÇANKAYA - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
İSTANBUL KÜLTÜR - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
SELÇUK - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
DOĞUŞ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ERCİYES - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
SAKARYA - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
TRAKYA - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
MERSİN - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
DOĞU AKDENİZ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL BİLGİ - FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
KOCAELİ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
FIRAT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ATILIM - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BAHÇEŞEHİR - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BİLKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KOÇ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
FATİH - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ÇANKAYA - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
IŞIK - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KADİR HAS - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
MALTEPE - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
HALİÇ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İZMİR EKONOMİ - BİLGİSAYAR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
İSTANBUL BİLGİ - FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İZMİR EKONOMİ - BİLGİSAYAR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
DOĞUŞ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ATILIM - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
YEDİTEPE - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
İSTANBUL KÜLTÜR - MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
BAHÇEŞEHİR - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Bilgisayar Mühendisliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bilgisayar mühendisliği programını bitirenlere "Bilgisayar Mühendisi" ünvanı verilir. Bilgisayar mühendisleri çeşitli yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında sistem çözümleyici ve uygulama programcısı, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda ve genellikle bilgiişlem merkezlerinde sistem programcısı, bilgiişlem merkezlerinde yönetmen, yönetim bilişim sistemleri alanında kurucu ve yönetici mühendis, veri tabanı yönetmeni, bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerinin tasarımında ve gerçekleştirilmesinde araştırma-geliştirme mühendisi olarak görev alabilirler. Bu görevlerden ülkemizde en yaygın olanları programcılık ve sistem çözümleyicilik görevleridir. Veri tabanı yönetmeni hemen her türlü kuruluşta, gittikçe önem kazanan veri tabanı uygulamalarında veri tabanının yaratılması ve kullanımı ile ilgili konularda çalışır. Programcı, bir işi bilgisayara yaptırmak ya da bir sorunu bilgisayar yardımıyla çözmek için gerekli işlemleri ve bu işlemlerin uygulama sırasını saptar, bilgisayara verilecek verilerin ve bilgisayardan elde edilecek sonuçların biçimini belirler, bir iş akış şeması hazırlar bu şemaya uygun olarak belirli bir programlama dilinde işlemlere karşı gelen komutları yazar, programın amaca uygun biçimde çalışıp çalışmadığını denetler, varsa eksikleri tamamlayıp yanlışları düzeltir, programı çalıştırır ve gerekirse programın çalışmasıyla ilgili olarak bilgisayar operatörlerine yönerge hazırlar. Sistem çözümleyici belirli bir uygulama sistemiyle ilgili bilgi ve belge akışını, yapılması gereken işlemleri, işlem-zaman ilişkilerini çözümler, aksaklıkları ve darboğazları saptar, uygulamanın iyileştirilmesi için gerekli yöntemleri, kullanılacak araç ve gereci ve çalışacak personeli saptar, her aşamada yapılacak işlerle ilgili ayrıntılı yönergeler hazırlar ve karşılaşılabilecek güçlükler için önlemler alır.

Bilgisayar Mühendislerinin Çalışma Alanları : Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkemizde bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarının yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışma olanakları vardır.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Operatörü Ve Teknikerliği

Bilgisayar ile ilgili her türlü bakım-onarım program yükleme ve program yazabilen ara elemanları yetiştirmektir. Bilgisayar operatörü ve teknikeri, tüm resmi kurumların bilgi işlem dairelerinde, bilgisayar işlerinde görev alabildikleri gibi bilgisayar işleri yapan özel iş yerlerinde de çalışabilirler.

Bilgisayar Operatörü Ve Teknikerliği Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
ANADOLU - ENGELLİLER ENTEGRE YÜKSEKOKULU
SELÇUK - BOZKIR MESLEK YÜKSEKOKULU
ABANT İZZET BAYSAL - BOLU MESLEK YÜKSEKOKULU
MUĞLA - MUĞLA MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - KÜTAHYA MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - BOZKIR MESLEK YÜKSEKOKULU
ABANT İZZET BAYSAL - BOLU MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK - KARAELMAS KARABÜK MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - DOĞANHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KULU MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - SARAYÖNÜ MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - KÜTAHYA MESLEK YÜKSEKOKULU
HARRAN - SİVEREK MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Öğretmenliği

Bilgisayar Öğretmenliği Programında okul programlarındaki elektronik ve bilgisayar konuları ile ilgili bilgi, beceri, tutum ve davranışlar için gerekli mesleki eğitimle beraber öğretmenlik formasyon eğitimi verilerek meslek dersi öğretmenleri yetiştirilmektedir.

Bilgisayar Öğretmenliği Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
BOĞAZİÇİ - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK - EĞİTİM FAKÜLTESİ
GAZİ - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
BAHÇEŞEHİR - EĞİTİM FAKÜLTESİ
MARMARA - ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
GAZİ - GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
YILDIZ TEKNİK - FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ANKARA - EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
EGE - EĞİTİM FAKÜLTESİ
SELÇUK - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL - BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ
KOCAELİ - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ANADOLU - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ULUDAĞ - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ÇUKUROVA - EĞİTİM FAKÜLTESİ
OSMANGAZİ - EĞİTİM FAKÜLTESİ
SELÇUK - EĞİTİM FAKÜLTESİ
BAŞKENT - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ONDOKUZ MAYIS - EĞİTİM FAKÜLTESİ
BALIKESİR - NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK - FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
GAZİ - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
SAKARYA - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
FIRAT - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ATATÜRK - EĞİTİM FAKÜLTESİ
İNÖNÜ - EĞİTİM FAKÜLTESİ
SAKARYA - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ZONGULDAK KARAELMAS - KARABÜK TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
KOCAELİ - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
SELÇUK - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ÇUKUROVA - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ONDOKUZ MAYIS - EĞİTİM FAKÜLTESİ
BALIKESİR - EĞİTİM FAKÜLTESİ
BALIKESİR - NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - EĞİTİM FAKÜLTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
SAKARYA - EĞİTİM FAKÜLTESİ
FIRAT - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
MERSİN - TARSUS TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
BAŞKENT - EĞİTİM FAKÜLTESİ
BAHÇEŞEHİR - FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı programının amacı, iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bölüm mezunlarının çalıştıkları yerlerin çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Programının Amacı : Bilgisayar programının amacı iş hayatının ve toplumsal yaşamın, bilgi toplam ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Bilgisayar Programcılığı Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Bilgisayar programcılığı programında öğretimin ilk yılında genel matematik, programlama dilleri, teknik resim, istatistik ve muhasebe gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise ileri düzeyde programlama teknikleri ve uygulamalı mühendislik ve işletme dersleri okutulur.

Bilgisayar Programcılığı için Gereken Nitelikler : Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve mantık konularında iyi yetiştirmelidirler. Kişinin iyi bir bilgisayar programcısı olabilmesi için üzerinde çalışacağı konuyu kavrayabilme ve bunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

Bilgisayar Programcılığı Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
YEDİTEPE - YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
YEDİTEPE - MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - BAFRA MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - NİKSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - VAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KADİRLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KOZAN MESLEK YÜKSEKOKULU
İNÖNÜ - MALATYA MESLEK YÜKSEKOKULU
KIRIKKALE - KIRIKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - MUT MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KARAİSALI MESLEK YÜKSEKOKULU
MUSTAFA KEMAL - ANTAKYA MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - TURHAL MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON KOCATEPE - BOLVADİN MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - SİVAS MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - BOR MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - KIRKAĞAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
DİCLE - DİYARBAKIR MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - TARSUS MESLEK YÜKSEKOKULU
ANKARA - ÇANKIRI MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - PAZARYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - KEÇİBORLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - GÖKSUN MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - GÖKSUN MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - HAKKARİ MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - ÖZALP MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - ELBİSTAN MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - GEVAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - ADİLCEVAZ MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - AHLAT MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - VAN MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - ANDIRIN MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - TATVAN MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS - IĞDIR MESLEK YÜKSEKOKULU
DİCLE - ERGANİ MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - ZİLE MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - REŞADİYE MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - BOR MESLEK YÜKSEKOKULU
İNÖNÜ - AKÇADAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - CEYHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - GÜRÜN MESLEK YÜKSEKOKULU
MUĞLA - MUĞLA MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - BESNİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - KEÇİBORLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - ELBİSTAN MESLEK YÜKSEKOKULU
DİCLE - DİYARBAKIR MESLEK YÜKSEKOKULU
FATİH - ANKARA MESLEK YÜKSEKOKULU
MUSTAFA KEMAL - DÖRTYOL MESLEK YÜKSEKOKULU
YEDİTEPE - YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - ÇANAKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU
DOKUZ EYLÜL - İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİ - ÇORUM MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
DOĞUŞ - MESLEK YÜKSEKOKULU
MARMARA - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
YILDIZ TEKNİK - YILDIZ MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - ERDEMLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
İZMİR EKONOMİ - MESLEK YÜKSEK OKULU
ABANT İZZET BAYSAL - GEREDE MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL KÜLTÜR - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
MARMARA - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL TİCARET - MESLEK YÜKSEKOKULU
ABANT İZZET BAYSAL - GEREDE MESLEK YÜKSEKOKULU
ABANT İZZET BAYSAL - DÜZCE MESLEK YÜKSEKOKULU
MALTEPE - MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL KÜLTÜR - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - BURDUR MESLEK YÜKSEKOKULU
İNÖNÜ - MALATYA MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - BAFRA MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİ - ÇORUM MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - SİVAS MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - CEYHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - ADİLCEVAZ MESLEK YÜKSEKOKULU
ANKARA - KASTAMONU MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - BEŞİKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - TİRE KUTSAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ANKARA - ÇANKIRI MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
ATATÜRK - ERZURUM MESLEK YÜKSEKOKULU
OSMANGAZİ - SİVRİHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
KIRIKKALE - KIRIKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - KIRKAĞAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KONYA EREĞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ADNAN MENDERES - AYDIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - MESUDİYE MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - ORDU MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - ORDU MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - TURGUTLU MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - TURGUTLU MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - SALİHLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - AKHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - HUĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - GÜNEYSINIR MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - TATVAN MESLEK YÜKSEKOKULU
YAŞAR MESLEK YÜKSEKOKULU
YAŞAR MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KONYA EREĞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS - KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - KIRKLARELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI MESLEK YÜKSEKOKULU
HACETTEPE - KAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS - KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - KİLİS MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - RİZE MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - ERMENEK MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - ERMENEK MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK - KARAELMAS BARTIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ATATÜRK - BAYBURT MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - KARABÜK MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - AKSARAY MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KADİRLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - BAHÇE MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - DÜZİÇİ MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL TİCARET - MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - YOZGAT MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - BARTIN MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA - KARASU MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - TERME MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - SİNOP MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - TOKAT MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - RİZE MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - TUNCELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
HARRAN - ŞANLIURFA MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - ALAPLI MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS - ALAPLI MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA - TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
HARRAN - KAHTA MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS - ARTVİN MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ - KORKUTELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
HACETTEPE - MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - AMASYA MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - AMASYA MESLEK YÜKSEKOKULU
ATATÜRK - AĞRI MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - KOZAN MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - BESNİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON - KOCATEPE BOLVADİN MESLEK YÜKSEKOKULU
KADİR HAS - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
YEDİTEPE - MESLEK YÜKSEKOKULU
FATİH - MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - HAKKARİ MESLEK YÜKSEKOKULU
DOĞUŞ - MESLEK YÜKSEKOKULU
ANKARA - KASTAMONU MESLEK YÜKSEKOKULU
BİLKENT - BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BÜRO YÖNETİMİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA - KARASU MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - BAHÇE MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - BURDUR MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - DÜZİÇİ MESLEK YÜKSEKOKULU
BAHÇEŞEHİR - MESLEK YÜKSEKOKULU
YAŞAR MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - GİRESUN MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - GİRESUN MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - ŞEBİNKARAHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU - PORSUK MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE - DENİZLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
MUSTAFA KEMAL - İSKENDERUN MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - ATABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
YILDIZ TEKNİK - YILDIZ MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - GÜMÜŞHANE MESLEK YÜKSEKOKULU
İZMİR EKONOMİ - MESLEK YÜKSEK OKULU
ANADOLU - BİLECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
DUMLUPINAR - PAZARYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - BİNGÖL MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU - PORSUK MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - GÖLHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - YENİŞEHİR İBRAHİM ORHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - GÖKÇEADA MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - GÖLHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU

Bilgisayar Programcılığı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bilgisayar programcılığı programından mezun olan öğrenciler "Bilgisayar Program Teknikeri" ünvanını almaya hak kazanırlar. Mezunlar genelde bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadırlar.

Bilgisayar Programcılarının Çalışma Alanları : Çalıştıkları kurumların çoğunluğunu şirketlerin bilgiişlem merkezleri oluşturmaktadır.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Bilgisayar Ve Kontrol Öğretmenliği

Bilgisayar sistemlerini yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanımı konularında çalışacak, araştırma yapacak elemanlar yetiştirilir. Üstün bir sayısal güce sahip olma yanında, dikkatli, sabırlı, yaratıcı kişilik özelliklerine ihtiyaç vardır. Sistem çözümleyici ve uygulama programcısı ve yazılım programı yapan kuruluşlarda öğreticilik görevi yaparlar.

Bilgisayar Ve Kontrol Öğretmenliği Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :
MARMARA - TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ