• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mesleğini Rengine Göre Seç

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE

Her kişiye özel bir renk olduğunu söyleyen Dr. Rana Özyurt Kaptanoğlu, meslek seçiminde renklerin önemine dikkat çekerek, ‘’Kişinin rengi başarısını da etkiler. Yeşil ve turkuaz stres alır, kırmızı ve sarı kalemler de karar vermeyi kolaylaştırır, zihin açar” dedi.


Her yıl milyonlarca öğrenci, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için hazırlanıyor. Sınavların ardından ise hem öğrencilerin hem de ailelerin aklına ‘Doğru meslek seçimi nasıl olmalıdır?’ sorusu geliyor. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Yönetim Bilimleri Sistemleri Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Rana Özyurt Kaptanoğlu, alınacak büyük ve önemli kararlardan biri olan meslek tercihi ile ilgili renklerin önemine dikkat çekerek, önerilerde bulundu. Herkesin bir rengi olduğunu belirten Kaptanoğlu, “Numeroloji dediğimiz sistemle kişilerin renklerinin ne olduğunu ortaya çıkarıyoruz. Bu da ses dalgalarının renklerle eşleşmesi sonucu oluyor. Kişide hangi renk çok baskın, hangi renkler eksik, o rengin karakterine göre kişi, hangi karakterleri sergiler, hangi renkten ne şekilde etkilenir, hangi renkten uzak durması gerekir, hangi renge yakın durması gerekir bunları görüyoruz” diye konuştu.

HER RENGE UYGUN MESLEK GRUPLARI VAR
Her renge uygun meslek grupları olduğuna dikkat çeken Kaptanoğlu, “Sağlık meslek yüksekokullarında; Paramedikler, ameliyathane hizmetleri, diyaliz bölümleri, tıbbi tanıtım pazarlama bölümleri, sağlık kurumları işletmeciliği gibi disiplinleri birbirinden çok ayrı alanlar var. Mesela kırmızı renkli çocuklarımızı genelde hareketli olan paramedik, ameliyat hizmetleri gibi alanlara yönlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

MAVİ RENK DAHA DERİN DÜŞÜNMEYİ SEVİYOR
Mavi renkli kişilerin derin düşünmeyi sevdiklerini dile getiren Kaptanoğlu, “Mavi, daha yavaş hareket etmek isteyen daha planlı ve programlı yaşamayı seven insanlardır. Onlara daha çok, sağlık kurumları işletmeciliği, radyoterapi, fizyoterapi gibi daha ağır yapılacak işlemleri öneriyoruz” dedi.

SARI MÜHENDİSLİĞİN RENGİ
Kaptanoğlu, “Sarı rengi olan insanları mühendisliğe yönlendiriyoruz çünkü sarı proje rengidir’’ diyerek, ‘‘Sarı insanlar monotonluktan nefret ederler. Sürekli yenilik peşinde koşarlar, problem çözmeye yatkınlıkları vardır” ifadesini kullandı.


PSİKOLOJİ ALANINDA YEŞİL RENK

Daha hareketli mesleklerde kırmızının, daha sosyal ve sözel ağırlıklı derslerde ise mavi ağırlıklı kişilerin olduğunu belirten Kaptanoğlu, “Psikoloji alanında yeşil rengi tercih ediyoruz. Yeşil rengi olan bir insanın mutlaka psikoloji alanında bir mesleği olması lazım çünkü yeşil insanların çevreye çok çabuk güven verdikleri ve kendilerine de çok güveni oldukları ortaya çıkmış” dedi.

SEVİLEN RENKLE ‘KENDİ RENGİN’ AYNI DEĞİL

Sevilen renk ile kişinin renginin birbirinden farklı olduğuna değinen Kaptanoğlu şöyle devam etti: “Sevilen renk kişinin o anki yaşam sürecindeki bilinçaltı ile ilgili bize sinyal verir. Özellikle kadınlar bunu çok yapar ve gardıroplarının rengi birdenbire değişir. Hiç giymediğimiz renkler vardır. Onlar tamamen bizim bilinçaltımız ve yaşanmışlıklarımızla alakalıdır. Mavi sevmeyen birini çok nadir görürüz. Çocukluktan ergenliğe geçişte maviyi sevmek bir ergenlik belirtisidir. Daha önce sevilen canlı renkler kendini birdenbire maviye ve griye döner.”

HEM BAŞARIYI HEM PERFORMANSI ETKİLİYOR
Renklerin hem başarıyı hem de performansı etkilediğine vurgu yapan Kaptanoğlu, “Renkler hem başarıyı hem de performansı etkiliyor. Sınava girecek çocuklara yeşil, turkuaz giyin ama elinizde kırmızı ve sarı kaleminiz olsun tavsiyesinde bulunuyorum. Yeşil ve turkuaz stres alır, kırmızı ve sarı kalemler de karar vermeyi kolaylaştırır ve zihnini açar. Bunu giyin kesin başarılı olursunuz diye bir şey yok” diye konuştu.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE

@Çağlayağmur
Good Morning Love GIF by ZDF

Numerolojide her sayı belli bir renkle ilişkilidir.
1.Kırmızı
2.Turuncu
3.Sarı
4.Yeşil
5.Mavi
6.Indigo
7.Mor
8.Pembe
9.Bronz
11.Gümüş
22.Altın

Aura taban rengi kişinin yaşam yolu numarasıyla belirlenir. Bu, Pisagor numerolojisininen önemli sayısıdır ve kişinin yaşamında ne yapması gerektiğiyle ilgili olduğunu anımsayın. Kişinin taban rengi ve yaşam yoluna bağlı olan renk genellikle -ama her zaman değil- aynıdır.
 
Top