• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yunanistan'ın Tatil Cenneti "Santorini Adası"

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Yunanistan'ın Tatil Cenneti "Santorini Adası"

Santorini Adası, Yunan Adaları‘nın en ünlülerinden birisi. Volkanik bir ada Santorini, sakin bir tatil düşleyen tatilciler için ideal bir yer. Bu nedenle balayı tatili adaları arasında ismi anılıyor.
Adını 13. Yüzyılda Aziz İrene’ye atfen almış olan Santorini, siyah renkli, volkanik kumlardan oluşan kıyıları kadar, beyaz renkli evleriyle de ilginç bir ada. Mitolojik hikayelerle örgülü ada tarihinde, Atlantislilere ev sahipliği yaptığı bile iddia ediliyor. Binlerce yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bu krater ada, şekil olarak hilale benziyor.

CIGck1N.jpgLimandan kalkan botlarla, etkileyici bir manzaraya sahip olan kraterin ortasında bulunan adalara yapılacak turlar önemli aktivitelerin başında geliyor. Adanın şifalı olduğu söylenen sularında yüzmek yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Yine dik yamaçlara sahip adada eşek taksiler ile yolculuk yapmak eğlenceli olabilir.

Olağanüstü günbatımı manzarası ile görenleri büyüleyen bir manzaraya sahip. Santorini Adası, Yunanlıların deyişiyle Fira (Thira) ve Ia (Oia) olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Havalimanına yakın Fira adanın merkezi konumunda. Ia ise Fira’ya göre daha lüks bir yer.

5Z6s0md.jpg


Daha çok fotoğraf sanatçılarının dikkatini çeken ve son yıllarda ünlenmeye başlamış olan Imerovigli ise adanın merkezinden yürüme mesafesinde. İa ise Thira’nın bir ucu. Şehir merkezinden İa’ya otobüsle ulaşılabiliyor. Adanın merkezi olan Fira, 1956 yılında geçirdiği depremden sonra yıkılan evler yeniden inşa edilmiş. Ada ayrıca oldukça çok rüzgar alıyor. Hem İa’da hem Fira’da çok güzel butik oteller bulunuyor.

CGA6FHg.jpg
 

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Şarapları ve üzüm bağları ile de ünlü olan adada şarap tadımı aktiviteler arasına alınabilir.
Santorini gece hayatı olarak Mykonos gece hayatı ile rekabet edemese de, renkli bir gece hayatına sahip. Yakın mesafelerde dağılmış barlar ve clublar eğlenceli bir gece hayatı vadediyor.

678cwc3.jpg


Uçak ve feribot kombinasyonu ile adaya ulaşmak isteyenler: Marmaris-Rodos arası 1 saatlik feribot yolculuğu sonrası, Rodos-Santorini arası uçuş alabilirler. Havayoluyla Yunanistan‘ın başkenti Atina’ya gidip, buradan Santorini’ye uçmak da mümkün.

wkmLtUh.jpg


Adaya yapılan Cruise gemi turları ise diğer bir alternatif. İstanbul, Bodrum, Kuşadası gibi şehirlerimizde bu gemiler bulunabiliyor. Bu tarz gemi gezileri ile Schengen vizesi gerekmeden ziyaretler yapılabiliyor (Kurallar değişebiliyor). Limandan teleferik veya eşeklerle ada merkezine ulaşmak mümkün. Ada içerisinde ise belediye veya ATV kiralamak suretiyle ulaşım sağlanabilir.

djPuBvP.jpg
 

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Santorini Adası, eğlenceli ve romantik bir balayı tatil geçirmek isteyenler yanında, yeme-içme-eğlence üçlüsüne düşkün tatilcileri de kendine çekiyor. Kristal berraklığından denizi, güneç ve kum düşkünü olanların da listesine alması gereken bir ada.

482F9Jd.jpg


Santorini’yi ziyaret içim en uygun mevsimler mayıs-haziran ile eylül-ekim ayları arası.

oHsYH11.jpg
 
Top