Van depremi ve vicdan körelmesi

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Ahmet HAKAN

Van’da meydana gelen depremin hemen ardından sosyal medyada küçük bir tur atayım dedim.

Hay demez olaydım.

Şöyle bir baktım mesajlara, yorumlara falan:

- Bazıları yürek soğutuyordu.
- Bazıları bilgiç bir edayla “Teröre destek verirlerse böyle olur” diyordu.
- Bazıları acı olaydan hükümete çakacak malzemeler devşirmeye çalışıyorlardı.
- Bazıları Deniz Feneri olayını gündeme getiriyorlardı.
- Bazıları “Ağlama sırası onlarda” diyorlardı.
- Bazıları sözde biraz daha insaflı bir tavır takınıp “Türk’ün nasıl bir millet olduğunu gösterelim, Van’a yardım edelim” diyorlardı.
- Bazıları “Hükümetin yapamadığını Allah yapıyor” diye yazıyorlardı.

Kısacası...

Bir akıl tutulması, bir vicdan körelmesi, bir merhamet yoksunluğu, bir cehalet histerisi alıp başını gitmiş durumdaydı.

“Yapmayın, etmeyin, ayıp oluyor” diyen az sayıda sağduyulu ses ise arada kaynayıp gidiyordu. Kısacası Van’ı önce deprem sarstı, ardından da faşizm.

Zaten azıcık kalmış olan insanlığa güvenimi, büsbütün kaybetmemek için olay mahallinden anında kaçtım.

* * *

Size bir şey söyleyeyim mi?

Ne sınır ötesi ya da sınır içi operasyonlar, ne PKK’nın yeni saldırıları, ne ölümler / kalımlar, ne terörün önlenmesi, ne dağdakilerin indirilmesi, ne kan, ne gözyaşı, ne ağlayan analar...

Önümüzdeki süreçte...

Bunları bile geride bırakacak çok daha önemli bir sorun bizi bekliyor.

Eğer önlem alınmaz ve tedavi edilmezse...

Bu akıl tutulması, bu vicdan körelmesi, bu merhamet yoksunluğu, bu cehalet histerisi bayrağını burcun en tepesine dikmeyi başaracak.

Hiçbir şeyden korkmayalım, bundan korktuğumuz kadar.

İçindeki Cüppeli Ahmet’e ‘dur’ de

“Cüppeli Ahmet” denilen adam, 1999 depreminden sonra “Depremin vurduğu yerler fuhuş, zina ve faiz merkezi haline gelmişti. İlahi adalet tecelli etti” türü yorumlar yaptığında “bu çağda bu kafa” falan diye yorumlar yapanlar...

Yani “Cüppeli Ahmet”i küçümseyenler...

Van depreminin ardından...

İçlerindeki “Cüppeli Ahmet”i ortay çıkarıverdiler.

“Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı” türü laflar ediyorlar.

* * *

Kürt ile teröristi ayırt edemeyen, bir şehrin ahalisini topyekûn terörist ilan eden, acıyı paylaşmayı bilmeyen bu insanlara şöyle demek istiyorum:

“Madem sonunda Cüppeli gibi olacaktınız, adamı neden alaya alıp küçümsediniz.”

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Ben teşekkür ederim.Daha can alıcı bir cümle bekliyordum.:)Ama yazıda vurgulamak istediklerine sonuna kadar katılıyorum.Eğer birileri Kürtleri ötekileştirerek ve potansiyel terörist muamelesi yaparak bizleri bölmeye çalışıyorsa bizim bunlara alet olmamamız lazım.Sende bu yazıyı paylaşarak bilinçlenmeye katkı sağlaman takdire şayan bir durum.Tekrar teşekkür ediyorum.

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Evet amacım tam olarak da buydu zaten.Biz her kesimden insanla aynı çatı altında yaşıyoruz.Farklı dinlerden insanla da aynı çatı altında yaşıyoruz.Neden o zaman kürtle pkk yı ayıramıyoruz.Tamam pkk lıların çoğu kürt ama onların içinden gelmeyen içlerine dahil bile olmayan insanlardan ne istiyoruz.Bu gün habertürk spikerinin bir gafını gördüm şok oldum.

"Deprem her ne kadar doğusundan Van'da da olsa hepimiz üzüldük"

Bu ne demektir yani bu gaf bile değil.Ağızdan yanlışlıkla çıkacak bir kelime bile değil.Yazık diyorum.

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Malasef ki ben son olanlardan sonra gördümki çoğu insanın kürtlerle pkk'yı ayıramadıklarını ve ben kürdüm diye benle kavgaya girmek istediklerini ne yazıkki onlarında istediği bu kendi içimizden bölünmek ve gid gide bunu başırıyolar demek istemiyorum ama bir nebzede olsa başırıyolar..

Ve bu olanlardan sonra aldığım tepkiler yazıkki çok üzdü beni ve ailemi nasıl dağan çıkanların gözü birşey görmüyosa bu zihniyetteki insanlarında gözü birşey görmüyor..