Van Depremi konulu kompozisyon

Egtmci

Katılımcı
VAN DEPREMİ

Deprem denilen faciayı anlamak, kelimelere dökmek imkânsızdır. Depremde yüreği yanmış insanlara depremzede denilmektedir. Ve bu insanlara üzülüyorum. İnsanın canından bir parçayı koparması kadar acı bir şey yoktur bu hayatta. Bir gün hepimiz oturmuş, gülmüş oynamışken akşamında bu felaketi yaşamak. Kelimelerle tarifi mümkün olmayan bu olay, insanların kötü duruma düşmesine sebebiyet vermektedir.

Yakın zamanlarda yaşanan Van depremiyle hepimiz büyük acılar yaşadık. Bazı insanlar kurtarılırken, bazılarını kaybediyoruz. Keşke onları da kurtarmak mümkün olsaydı diye düşünüyorum. Dünyanın dengesi bozulmaktadır ve bu felaketlere bizler yol açmaktayız. Keşke önceden yaşananları tahmin edebilsek ve önceden insanların bu tehlikelerle karşılaşacağını söylesek ve hiç kayıplar vermesek. Depremler konusunda tüm insanlar bilgilendirilmektedir ve bu felaketle karşılaştığımız zaman neler yapabileceğimiz hakkında bilgilendirilmektedir. Bu felaket kaçınılmaz önemli olan tedbirleri almaktır.

Felaketi yaşayan insanları gördüğümüz zaman kendimi onların yerine koymaktan alamıyorum ve bu olayı ben yaşasaydım neler yapardım diye düşünüyorum ve üzülüyorum. Bir kişinin yaralanması ya da ölmesi… Ve etrafta merak içinde bekleyen, çaresiz olan birçok yakını…

Hiç kimsenin ölmesini ve depremi yaşamasını istemiyorum. Çocuklara depremin kaçınılmaz olduğunu öğretin, onla yaşamayı öğrensinler.

Bu kompozisyon örneği beşinci sınıfa giden bir öğrenci tarafından yazılmıştır. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakmanız dileğiyle.