• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Üzerlik Otunun Faydaları Neler, Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Üzerlik bitkisi antik çağlarda sıkça kullanılıyordu. Oralardan günümüze kadar neden geldi derseniz, üzerlik otunun faydaları o kadar çok ve önemli ki her dönemde insanlar üzerlik tohumu ekti ve üzerlik bitkisini kullanmaya devam etti.

uzerlik-otu.jpg

Üzerlik bazen tohum olarak tüketildi, bazen üzerlik çayı olarak içildi, bazen de üzerlik bitkisi olduğu şekilde tüketildi. Macunlar yapıldı, kremler yapıldı. Peki üzerlik otunu bu kadar şifalı ve faydalı yapan nedir?

Üzerlik otunun faydaları neler?​

Aklınıza gelebilecek tüm hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması ve bağırsak sağlığının iyi olması çok önemlidir. Vücuttaki vata pitta ve kapha doshasının dengesi insanları tüm hastalıklara karşı korur.

üzerlik otunun faydaları

Üzerlik otu da hem bağışıklık sistemini, hem ciğerleri hem de bağırsakları yani vücudun en önemli makinelerini koruyor.
  • Kanı temizler ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar
  • Böbreklerin çalışmasını ve idrarın daha yoğun olmasını sağlar
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Ardıç yağı gibi bağırsaktaki parazit ve kurt oluşumunu engeller
  • Üzerlik tohumu ve üzerlik çayı regl ağrılarını hafifletir
  • Udi hindi yağı gibi grip, nezle, boğaz ağrısı ve öksürüğü geçiren bitkidir
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında nefes açar, ghee yağı gibi burun tıkanıklığına iyi gelir
  • Ateş düşürücüdür
  • Konsantrasyon bozukluğu ve dikkat eksikliği için üzerlik çayı kullanılır
  • Balgam söktürür
  • Sulu egzama şikayetlerini azaltır
Üzerlik otu ilk çağlarda tıpkı gül yağı ve gül suyu gibi afrodizyak olarak da kullanılıyordu. Daha sonra üzerlik tohumunun faydaları fark edildiğinde değişik alanlarda da kullanılmaya başlandı.

üzerlik otunun faydaları

Tıpkı tarçın yağı gibi, bakteri ve parazitleri öldürmesi üzerlik otunun en önemli özelliklerinden ve faydalarından biridir. Fakat hamilelikle kullanılmaz. Düşüklere yol açabildiği gözlemlenmiştir. Hamilelik döneminden sonra kullanıldığında ise anne sütünü arttırıcı doğal bir özelliği olduğu fark edilmiştir.

Üzerlik çayı nasıl yapılır?​

Üzerlik çayı yaparken üzerlik tohumları ezilir su ve limon eklenerek kaynamış suya eklenerek suyun içinde bekletilir. Üzerlik çayı yaparken çok düşük miktarda üzerlik tohumu kullanmak gerekir. Ağız yoluyla yüksek dozda alınmaması gereken üzerlik otu, halüsinasyonlara yol açabilir.

Üzerlik bitkisi spiritüel çalışmalarda da tütsü olarak kullanılır. Ruhu arındırdığına inanılır.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Tütsü olarak.kullanıldığını biliyordum ve hatta kendimde kullanmıştım. Evimdede hala var. Süs olarakta yapıp asnıştım evime. Ama çayını bilmiyordum. Biraz uyuşturucu etkiye sahip dikkatli kullanılmalı.

@GüLüCüKツ üzerlik çayı bizi uyuşturmasın bak çağla öyle diyo ? ben önemli değilimde hanım uyuşur vallaha aç susuz kalırız ???

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P

Üzerlik çayı nasıl yapılır?​

Üzerlik çayı yaparken üzerlik tohumları ezilir su ve limon eklenerek kaynamış suya eklenerek suyun içinde bekletilir. Üzerlik çayı yaparken çok düşük miktarda üzerlik tohumu kullanmak gerekir. Ağız yoluyla yüksek dozda alınmaması gereken üzerlik otu, halüsinasyonlara yol açabilir.
@GüLüCüKツ üzerlik çayı bizi uyuşturmasın bak çağla öyle diyo ? ben önemli değilimde hanım uyuşur vallaha aç susuz kalırız ???
Kaynamis suya limonla birlikte eser miktarda demlenmeli avuc avuc koymayin yani ?

M

Mahmudd

Ziyaretçi
Ben üzerlik tohumunu otuyla beraber kaynattım limon sıkım içtim çayını fakat tadı acayip berbat, siz nasıl içiyorsunuz??
Acaba aldığım üzerlik demetini yıkayıp sonra mı kaynatmalıydım...
Ve en etkili sonuç almak için(mistik bakımından) ne yapılmali beni aydınlatırsanız sevinirim

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Ben üzerlik tohumunu otuyla beraber kaynattım limon sıkım içtim çayını fakat tadı acayip berbat, siz nasıl içiyorsunuz??
Acaba aldığım üzerlik demetini yıkayıp sonra mı kaynatmalıydım...
Ve en etkili sonuç almak için(mistik bakımından) ne yapılmali beni aydınlatırsanız sevinirim
Ben hiç kullanmadım, bilemiyorum da konuda eser miktarda demlenmeli ve limon sıkılıp içilmeli diye yazıyordu. Konunun alıntı olduğunu belirtmiştim zaten.

M

Mahmudd

Ziyaretçi
Dün çayi içtim, 1 buçuk tatlı kaşığı üzerlik tohumu, kargı kamışı attım demliğe 40 dk kaynattım , sonra bi kaç damla limon ve biraz kaya tuzu ekledim soğuduktan sonra içtim, içtikten 1 saat sonra yatağa girdim uyudum ve hiç bir şey olmadı🤦🏽‍♂️ her zamanki gibi bi uykuydu olağan-üstü hicbir sey yasamadim ben mi yanlış yapıyorum yoksa millet çok mu abartiyor??