• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Siyah Sarımsak Nedir? Faydaları Nelerdir?

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P

Wxuge2H.png

Sarımsak yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra sağlık için de son derece faydalı bir besindir. Saymakla bitmeyen faydaları arasında kan basıncını dengelenmesi, birçok hastalığı engellemesi, vücudu dinç tutması ve enfeksiyonlara karşı koruması da bulunur. Ah bir de ağızda bıraktığı o farklı koku ve çiğ tüketildiğinde bazı bünyelerde sebep olduğu karın ağrısı olmasa!

İşte tam da burada siyah sarımsak gündeme giriyor. Beyaz sarımsak kadar keskin bir kokusu olmayan, mide yakmayan ve faydalı bir alternatif olan siyah sarımsak son dönemde en çok konuşulan besinler arasında.

Peki siyah sarımsak kokar mı? Önce sarımsağın kokmasının sebebi ile başlayalım. Sarımsak taneleri dış kabukları soyulduktan sonra ezilme, kesilme, dövülme gibi herhangi bir fiziksel zarara maruz kaldıklarında alisin maddesini üretirler. Alisin sarımsağın doğal savunma mekanizmasıdır; aynı zamanda sarımsağın yoğun kokusunun da sebebidir.

Siyah sarımsak ise beyaz sarımsağın 60-90 derece sıcaklıkta 60 gün bekletilerek fermente edilmesiyle oluşur. Sarımsakta bulunan alisin bu fermantasyon esnasında sadece siyah sarımsakta bulunan s-alisistein maddesine dönüşür. Suda eriyen ve “yıllanmış sarımsak özütü” olarak da adlandırılan bu madde, normal sarımsağa göre daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içerir.

Uzak doğu mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan siyah sarımsak ülkemizde de Kastamonu’da üretilmektedir. Hem çiğ olarak hem de yemeklerin içinde tüketilebilen siyah sarımsağın besin öğeleri normal sarımsaktan daha güçlüdür. Siyah sarımsak nedir sorusunu cevapladığımıza göre şimdi gelin siyah sarımsağın faydalarını birlikte inceleyelim:

Zengin B ve C vitamini içeriği ile sinir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Ciltteki kolajeni arttırır, cilt sağlığını destekler, yaşlanma belirtilerinin azaltır.

Bağışıklık sistemini destekler; bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını destekler, toksik madde eliminasyonuna yardımcıdır.
Diyabet semptomlarını iyileştirir; hiperlipidemi ve hiperglisemiyi önler.
Kronik yorgunluk veya bitkinliğin giderilmesine destek olur.
Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.
Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.
Tansiyonu düzenlemeye yardım eder
Kansere karşı koruyucudur.
Kalp sağlığını korur.​
 

yilmaz27

Sen uzakken sarar ecelim ve yangının dağılır evime
Özel üye
sarimsagi firina at 180 derecede 20 dakika bak bakalim siyah oluyormu
olmuyorsa bir 40 dakika daha bekle :-))
 
Top