Mor gül sonsuz ve kanıtlanmış bir sevgiyi de anlatır.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Mor güller​

ise sevgiyi temsil eder. Mor gül, tıpkı kırmızı gül gibi "aşkın, sevginin" çiçeğidir. Ayrıca mor gül sonsuz ve kanıtlanmış bir sevgiyi de anlatır.​

morgul.jpg

Bir demet mor gül, bir kişinin yüzüne bir gülümseme getirme yeteneğine sahiptir. Dahası, birinin sevgilisinden bir hediye olduğunda. Ancak güllerin rengi geleneksel kırmızı veya pembe ile sınırlı değildir. Mor Gül ailesi kırmızı, pembe, sarı, turuncu, mor, siyah vb. Gibi çeşitli renklerden oluşur

En kısa dalgaboylu, elektromanyetik tayf’da daha çok maviye yakın olan renge verilen isimdir mor. Aslında ara ve soğuk bir renktir. Bununla birlikte aşağıda anlatacağımız hikayesine bakılacak olursa hep radikal konuların simgesi olmuş, dünyanın en büyük rock gruplarının isimlerine taşınmış. Mor, kutsallık ve alçak gönüllülüğün ifadesi sayılır. Mor, bazı inanışlar açısından ruhsal özellikler taşır.​

Tarihçesi​

Bulunması zor ve pahalı bir renk, bu nedenledir ki kraliyet ailesi açısından mükemmel bir seçim oluşturmuş. Tarih boyu, özellikle Roma imparatorlarının ve bazı dini liderlerin kostümlerinde görüyoruz. Toplumun genelinde mor bulamayanlar başka renkleri tercih ediyorlardı, bu da mor renge ulaşılmaz bir anlam yüklüyordu.
Ta ki 1856 senesine kadar. İngiliz kimya öğrencisi William Henry Perkin, kazara ilk sentetik boyayı oluşturdu. Boyanın rengi ise leylak rengiydi. Perkin mor rengi bulduğunda çok heyecanlansa da ticari kaygılar içerisinde rengi yaymaktan korkuyordu.
Ancak Kraliçe Victoria imdadına yetişti. Kızının düğününde mor renkli bir elbise giydi ve Fransız Kraliçe Eugenie’nin bir gardırop dolusu mor renkli elbise siparişi vermesi kadınlar arasında mor renge duyulan ilgiyi arttırdı. Hatta bir ara öyle bir dönem geldi ki “Kadın” kelimesiyle “Mor” kelimesi neredeyse aynı çağrışımı yapacaktı.

aşkından başınızın döndüğü sevgilinize 33 adet gül gönderin. Bu “Seni en derinden seviyorum. Hayatımın her anında sen varsın, hayat ışığımsın” demeniz için bir fırsat olacaktır

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
İlmik ilmik bağlanmışım
Yüreğimi dağlamışım
İlmik ilmik bağlanmışım
Yüreğimi dağlamışım
f77a1d7a67f57f31ccab7672431ccce6.gif

Ben günahkar bir kulunum
Sevda çekip ağlamışım
Ben günahkar bir kulunum