• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Limonla Yoğurt Mayalama

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Sütü kaynatıyoruz, bir iki fokurdaması yeterli. 200ml yani 1 bardak kadar sıcak sütü kavanoza koyuyoruz. Temiz serçe parmağınızı süte batırın, hafif yakıyor olması lazım. Süt kaynara yakın olmalı.
Limonun dışını güzelce yıkayalım, dilimleyip kavanozun içine bırakalım. Fırını hafif ısıtalım ve söndürelim, kavanozun üzerine bir tülbent gibi ince bir şey örtüp (toz girmemesi için) kavanozu fırına koyup 12 saat hiç ellemeyelim.

12 saat sonra süzüp limon dan yoğurdu sıyırıp toplayalım.
Tekrar 1 bardak sütü kaynar sıcaklığa getirip, elde ettiğimiz bu yoğurt ile mayalandıralım. 12 saat sonra süzüp, cıvık olan mayamız ile yine süt ısıtıp mayalayalım.

Veya bir bardak süte bir yemek kaşığı limon suyunu koyupta mayalama işlemini yapabilirsiniz

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Eksimedi mi peki canim? Ilginc geldi bana ?
Yok ekşimiyor hatta aynı yoğurtla bir kaç kez mayalama yapabiliyorsun her tarafında daha güzel oluyor ama belli bir zamandan sonra ekşiyor mayası
Şöyle diyeyim en son yaptığımda mayasında biraz ekşilik vardı yoğurt ekşimiş gibiydi dolapta durdukça o ekşiliği gitti anlatılmaz yaşanır denir ya hem de doğal
YouTube de videolar da var oradan da bakabilirsiniz mayalama için
Şiddetle tavsiye ediyorum normal yoğurttan kat kat iyi oluyor

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Yok ekşimiyor hatta aynı yoğurtla bir kaç kez mayalama yapabiliyorsun her tarafında daha güzel oluyor ama belli bir zamandan sonra ekşiyor mayası
Şöyle diyeyim en son yaptığımda mayasında biraz ekşilik vardı yoğurt ekşimiş gibiydi dolapta durdukça o ekşiliği gitti anlatılmaz yaşanır denir ya hem de doğal
YouTube de videolar da var oradan da bakabilirsiniz mayalama için
Şiddetle tavsiye ediyorum normal yoğurttan kat kat iyi oluyor
Denemekte fayda var tabii birde hamur mayasi yapiyorlar canim onu hic gordun mu? Su ve undan cam şişede olmasi gerekiyor