Kum dökmek nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P

KUM DÖKMEK NEDİR?
Halk arasında kum dökme denilen durum tıpta taş düşürme olarak belirtilir. Taş parçaları aslında kum tanelerinin birleşiminden oluşur. Bu nedenle kum dökme deyimi pratik olarak böbrek taşı düşürme anlamına gelir. Kişi çok büyük taşlar düşürebildiği gibi kum gibi küçük taş parçaları da dökebilir.BÖBREK KUMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Böbrek kumunun en büyük belirtisi ağrıdır. Kolik tarzında görülen ağrılardır ki bıçak saplantısı şeklinde şiddetlidir. Daha çok boşluklarda olur ve kasık bölgesine vurur.

İkincisi hematüri adı verilen idrarda kanamadır. İdrarın başında sonunda veya idrarın tamamında kanama olabilir. Ağrıyla birlikte veya ağrı olmadan da olabilir. Bazen hareketsiz böbrek taşları kanamayla ortaya çıkabilir.

Üçüncüsü eğer taş üreter kanalına düşmüş ise o zaman idrar yapma problemi ortaya çıkar. İdrar yaparken yanma, geride idrar kalmış hissi, idrara sıkışma hissi böbrek taşının belirtisidir.

Böbrek taşı düşüren hastada en sık görülen şikayetlerden diğeri bulantı ve kusmadır. Böbrek taşı, tıkanıklık sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek iltihabı yapar. Enfeksiyon olduğunda ateş görülür ve ateş sadece enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Böbrek taşı düşüren hastalarda intestinal denilen sindirim sistemi ile ile alakalı belirtiler de ortaya çıkar. Bunlar kabızlık ve ishaldir.

KUM DÖKMEK NE KADAR SÜRER?
Taş düşürme kişiden kişiye değişebilir. Bu kişinin üriner sistemi yapısı, taşın büyüklüğü yada hastanın ağrıya dayanıklı olması ile ilgilidir. Bazen hasta hissetmeden taşı düşürür, bazen hafif ağrıyla düşürür. Bazende tedavi edilene kadar çok kez ağrı çekebilir.

Çok küçük taşlar 1-2 gün içinde düşürülebilir. Ama taş büyükse cerrahi işlem uygulanır. En kolay taş düşüren çocuklardır. Fakat kadın – erkek arasında erkekler daha zor taş düşürmektedir.

BÖBREK KUMUNUN AĞRISI NASIL OLUR?
Taş düşürmenin ağrısı kendisine özgüdür, oldukça tipiktir, diğer ağrılardan çok farklıdır. En tipik ağrı kolik ağrıdır. Eğer hasta taş düşürüyor ise böbrek taşı, mesane taşı veya üreter taşı olabilir ve ağrı bıçak saplantısı şeklinde olur. Çok şiddetli ve hiç beklenmeyen zamanda gelir. Kendiliğinden geçer. Bu sadece böbrekte hareket etmeyen veya tıkanıklık yapan taşın ağrısıdır. Bu genelde boşluklarda olan sağ yada sol böğürde olur. Bazende kasık bölgesine ağrı vurabilir.

Sık karşılaşılan bir durum ise kas ve sinir ağrılarıdır. Daha çok hareket halindeyken ortaya çıkan ağrılardır. Durduğu yerde kendini göstermez. Sağ veya sola dönüldüğünde, uzanmak istebdiğinde ağrı şiddetlenir.

Bir de böbrek ağrıları sadece boşlukta kalmaz, sırta, diğer böbrek tarafına, bacağa vurabilir. Bu ağrılar sinir kökü ve kas ağrılarıdır. Üşüttüğü zaman, zorlandığı zaman da ağrılar olabilir.

KUM DÖKME NASIL ANLAŞILIR?
Şiddetli başlayan ağrı, idrarda yanma, idrar yaptıktan sonra geride kalma hissi, ağrılı yada ağrısız idrarda kanama varsa, ailede taş düşüren varsa mutlaka taş düşürme akla getirilmelidir.

Çok su içen, sıvı tüketen, hareketli olan hastalarda az bir ağrıyla ya da hiç ağrı olmadan da taş düşürebilir. Taş düşüren hastalarda, ağrının olması çok önemli. Çünkü ağrı olmazsa taş düşürmek anlaşılmayabilir. Bu da ileride böbrek yetmezliğine neden olabilir. Fakat taş düşürürken, üreter denilen kanalı tıkayabilir ve hareket etmeyen taş ağrı yapmayacağından hiç kimse bunu fark etmeyebilir ve dolayısıyla bu taş böbreği çürütebilir.

KUM DÖKMEYİ HANGİ BESİNLER KOLAYLAŞTIRIR?
Diyet olarak verilen öncelikle bol sıvı alınması, bol miktarda maden suyu tüketilmesi, potasyum sitrat içeren yiyecekler ki bunlar kış meyveleri olan portakal, greyfurt ve limon alınması gerekir.

Bunları dışında tuz alınımının kısıtlanması gerekir. Yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Diyetin yanında hareket, sedanter(hayatında minimum derecede fiziksel aktivitede bulunan) dediğimiz yaşamın sürdürülmemesi, mutlaka egzersiz yapılması taş oluşacak insanlarda alınabilecek en önemli önlemlerdendir.


 
Top