• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf oylamasi başladı  BURADAN  En güzel Yapay Zeka resmini seçiyoruz

Dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke Türkiye

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Global araştırma şirketi Ipsos’un yaptığı tüketici güven endeksi Türkiye’deki tüketicilerin yaşadığı güven problemini ortaya seriyor. Araştırmaya göre Ocak 2021 itibarıyla dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke 100 üzerinde 31.7 ile Türkiye.​


Ipsos araştırma şirketinin global çapta yaptığı son araştırmaya göre dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke Türkiye. Ocak ayında tamamlanan araştırmada global tüketici güveni ortalama 43.3 puan iken Türkiye 31.7 ile sıralamanın en altındaki ülke. Ocak 2020'den bu yana Türkiye'de tüketicinin güveni 2.3 puan azalmış. Araştırmada Türkiye'de tüketici güveninin geçtiğimiz mart ayından beri 35 puanın üzerine çıkmadığı vurgulanıyor.

Ipsos araştırması 24 ülkede toplam 17 bin 500 kişi ile yapılıyor. Araştırma sonuçlarına göre tüketici güveninin 100 üzerinden 50'yi aştığı 7 ülke var: Çin (74.1), Suudi Arabistan (62.8), İsveç (54.5), Hindistan (53.6), Avustralya (52.7), Almanya (50.3) ve ABD (50.2). 35 puanın altında ise sadece 4 ülke bulunuyor: Rusya (34.9), Güney Afrika (33.9), İspanya (33.5) ve en sonda ise Türkiye (31.7).

UMUTLAR AZALIYOR

Global Ipsos araştırmasında önümüzdeki dönemde finansal durumun daha iyi olmasının beklenip beklenmediği de sorulmuş. Global ortalamada 13.1 puan iyileşme olurken, Türkiye'de finansal durumda iyileşme umudu olanlarda 3 puan azalma var.

Araştırmada en dikkat çekici verilerden biri ise 6 ay öncesine göre ev içi tüketim ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha rahat olup olunmadığı sorusunda ortaya çıkmış. Türkiye'de bu endeks -67.7'ye kadar gerilemiş durumda.

İŞ KAYGISI ARTIYOR

Bir diğer çarpıcı veri ise işini kaybetme beklentisi. Türkiye'de ‘6 ay öncesine göre işini kaybetmeyeceğinize dair daha güvenli misiniz' sorusuna verilen cevapların oluşturduğu endeks -54 seviyesine gerilemiş durumda. Bu paralelde tüketicilerin ev, araba gibi büyük bir alışveriş yapmaya dair kendilerini güvende hissetme durumu da büyük bir erozyona uğramış durumda. Global ortalamada büyük bir alım yapmaya dair kendini güvende hissetme endeksi – 40.5 iken Türkiye için bu endeks -63.9 seviyesinde.

gra5.jpg

TÜRKİYE TÜM ORTALAMALARIN GERİSİNDE​

Pandemi ile tüm dünyada tüketici güveni erozyona uğradı. Ancak Ipsos araştırmasına göre Türkiye'deki güven kaybı tüm ortalamaların da üzerinde. Örneğin gelecekte yatırım yapabileceğine dair daha güvenli olanların endeksinde, ortalama -37 iken Türkiye -60.3 seviyesinde. Daha güçlü bir ekonomi beklentisinde global ortalama -0.4 iken Türkiye -13.5'te.

Alıntı
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Enflasyonun yükselmesi alım gücünün düşmesi tüketiciyi zor durumda bırakmıştır.

Yapılan araştırma neye göre ve kimlere soruldu. Araştırmayı yapan yabancı şirketin neyine güveneyim. İngiltere merkezli spekülatif şirketlerin Türk lirasının üzerinde yaptıkları oyunları bilmiyor değiliz. Ya finansal değerlendirme kuruluşlarına nedersiniz Standard and Poor’s, Moody’s ve Fitch. Finansal notları yüksek olsun diye bazı ülkelerden rüşvet almışlardı. İstedikleri ülkenin notunu yükseltip düşürürler. Bunları yöneten de yine aynı zihniyet değilmi. Türkiye yi bitik tükenmiş aciz göstermek bunların işi. Çünkü ülkemizin gelişmesini yükselmesini istemiyorlar.

Geçmişte atalarımızın yaptıkları gelecekte yapacaklarımızın teminatıdır. Biz adaleti asırlarca dünyaya yaydık. O medeniyet temsilcisiyiz diyen burnu havalı avrupalısı daha düne kadar (çok özür dilerim) sıçtıklarını arkası geniş pantolonunda tutar yada Paris sokaklarına atardı. Halkına her türlü barbarlığı yapan bunlardı. Cezayirden Fastan tutun bir çok afrika ülkesini sömüren de bunlardı.

Osmanlıyı çeşitli ayak oyunlarıyla cahalete sürükleyip yıkılmasını sağlayan ve akabinde; Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürkün ölümüyle sanayinin, ekonomik gelişmenin önünü kesip bizleri kendilerine muhtaç edip her 15 - 20 yılda bir askeri ihtilallerin önünü açmak için iç karışıklık çıkaranlarda bunlar. Birde şu memleketin her türlü nimetinden faydalanıp ihanet içinde olanlar var; pkk yı fetöyü destekleyenler.

Dışardaki düşman eksik olmazken içimizdeki hainler bitmezken bu ve buna benzer hiç bir araştırmaya asla inanmıyorum.
 
Top