806 Öğretmene Yurt Dışı Görevi

kelebek

-ütopik-
V.I.P
ANKARA (ANKA) – Milli Eğitim Bakanlığı, yurt dışında yaşayan vatandaşların öğrenim çağındaki çocuklarının öğretimini sağlamak amacıyla mesleki yeterlilik ve yabancı dil sınavı ile öğretmen seçecek. 2009 ve sonraki yıllarda 16 ülkede görevlendirilmek üzere 40 ayrı branşta 806 öğretmen seçilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nce mesleki yeterlilik ve yabancı dil sınavı 15 Kasım'da Anakara ve İstanbul'da yapılacak. Sınav için başvurular Bakanlığın ve adreslerine yapılabilecek. Yapılacak sınav ve mülakat sonucu, 2009 ve sonraki yıllarda 16 ülkede görevlendirilmek üzere 40 ayrı branşta 806 öğretmen seçilecek.

Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerde görev almak üzere başvuran öğretmelerin yabancı dil düzeyleri, yapılacak mesleki yeterlilik ve yabancı dil sınavıyla belirlenecek. Avrupa ülkelerinde görev almak isteyen öğretmenler ise bu sınavlara ek olarak, temsil yeteneği mülakatı usulüyle seçilecek. Mülakatta başarılı olan öğretmenlerin görevlendirilmek istedikleri ülkede geçerli olan dil esas ol¤¤¤ üzere KPDS'den “E” düzeyinde belgeye veya yetkili kurumlarca verilen “B-1” düzeyindeki belgeye sahip olmaları gerekiyor. Seçilen öğretmenler, 2009-2010 öğretim yılından itibaren başarı sırasına göre görevlendirilecek.

Sınavla ilgili tüm bilgilere Bakanlığın internet sitesinde 17 Ekim tarihinde yayınlanacak olan “Yurtdışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik ve Yabancı Dil Sınavı ve Temsil Yeteneği Mülakatı Kılavuzu”ndan ulaşılabilecek. (ANKA)