• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Öğretmene Mektup

Mod-53

Uzaklardayım
Özel üye
Değerli öğretmenim hangi haberi okusam, dinlesem ve izlesem 22. yüzyıl kuraklık yüzyılı olacak diyorlar. Kuraklık olursa bütün yeşillikler kuruyacak biz aç mı kalacağız? O zaman bahçemize ağabeyimle beraber diktiğimiz kiraz ağacı da kuruyacak mı öğretmenim?

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), geçtiğimiz yıl mayıs ayında yayımladığı bir raporda, küresel ısınmanın çok sayıda ülkede gıda üretimini azaltabileceğini ve dünyadaki açlığı artıracağını açıklamış.Şimdi gıda azalırsa biz çocuklar, güçsüzler, yaşlılar ve hayvanlar erkenden ölecek miyiz? Pek biz ölünce evimizin kedisi Minnoş ve komşumuzun köpeği Boncuk’ta mı ölecek? Biz ölürsek onlar nasıl yaşar öğretmenim?

Güzel yurdumuzda 2005 yılında uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 5, önceki yıla göre de yüzde 10,9 daha az yağış aldı. Kuraklık nedeniyle Konya’daki barajlar son 72 yılın en düşük seviyesine ulaştı diye haberler okuyoruz. Yağmur yağmazsa bahçemizdeki ağaçlar, annemin bahçeye diktiği menekşeler parklardaki bitkiler de yeşermez mi öğretmenim?

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon çocuk, kötü beslenme yüzünden ölüyormuş. Onlara yardım edecek gücümüz olmadığı için mi ölüyorlar? Biz okulda kendi aramızda para toplasak ve yardım etsek bir faydası olur mu? Babamdan 1 yıl harçlık almasam bir ölümü engelleyebilir miyim öğretmenim?

2000 yılı Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre 200.000 insan kuraklıktan ölmüş. Kuraklık sonucunda da susuzluk, kıtlık, açlık, işsizlik, iflas, göç, hastalık, savaş ve ölüm gibi çok kötü etkiler meydana gelirmiş. B.M. raporuna göre; 2025 yılında Türkiye su sıkıntısı çekecek, 2040 yılında da elindeki su rezervleri yüzünden, Türkiye’ye savaş açılacakmış. Ülkemize savaş açılırsa annemle, babam ve kardeşlerimi kim koruyacak o zaman babamı da askere alırlar mı öğretmenim?

Dünyada her 1 dakikada 5 yaşın altında 12 çocuk açlıktan hayatını kaybediyormuş. Acaba ben bir öğün az yemek yesem o açları da doyurabilir miyim öğretmenim?

Dünyadaki askeri harcamalara sadece 18 dakika “dur” denilse dünyada susuzluk çeken 2 milyar insana temiz içme suyu sağlanabilirmiş. Ya da dünyadaki tüm golf sahaları bir gün sulanmasa insanlar su temin edilebiliyormuş. Bir nükleer deniz altının maliyetine, 48 milyon insanın temiz su içmesine kavuşabiliyormuşuz. Daha az banyo yaparsam ya da sürekli açık tuttuğum muslukları kapatırsam onlara da su kalır mı öğretmenim?

Gelişmiş bir devlet askeri harcamalarını 10 haftalığına keserse dünyadaki açlık sona eriyormuş. Askeri harcamaları kesilince barış gelmez mi hem de açlık olmazmış daha iyi değil mi? Arkadaşımla kavga ettiğim ve bilgisayarda savaş oyunları oynadığım içinde mi silah alıyorlar öğretmenim?

ABD’de evcil hayvan mamalarına 17 milyar dolar harcanıyormuş. Bizim evde bir kedimiz var ona süt veriyoruz acaba bu kadar açlık bundan dolayı mı oluyor öğretmenim?

13 milyar dolar dünyadaki temel sağlık sorunlarını asgari ölçüde çözebilecekken AB ülkeleri 13 milyar doları salt parfüme harcıyormuş. Benim bir parfümüm var babam doğum günümde aldı. Onu hiç kullanmasam ve babam da bana bir daha parfüm almasa açlık yine de olur mu öğretmenim?