Yok böyle bir ceza!

e-PaCk

Forum Gururu
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)'dan Ada ekibi Chelsea'ye futbol dünyasında deprem yaratacak bir ceza geldi.

FIFA 2011 yılına kadar Chelsea'nin transfer yapmasını yasakladı. Chelsea önümüzdeki iki transfer döneminde kadrosuna yeni olarak kimseyi katamayacak. 2010 Ocak ve 2011 yaz dönemindeki transfer sezonlarında kadrosuna yeni futbolcu tescil ettiremeyecek olan Chelsea, ancak 2011 yılında sezon arasında Ocak ayındaki transfer döneminde kadrosuna yeni isimler katabilecek.

NEDEN CEZA GELDİ?

Lens'li Gael Kakuta'nın transferinde futbolcunun devam eden sözleşmesine rağmen oyuncu ile sözleşme yapan Chelsea FIFA'nın ağır cezasından kaçamadı.

Kakuta 4 ay futboldan men edilirken, Lens kulübüne 780 bin avro tazminat, Chelsea kulübü ise Fransız temsilcisine 130 bin avro yetiştirme bedeli ödemeye mahkum edildi.

18 yaşındaki Kakuta iki yıl önce Lens kulübünden transfer edilmiş, Fransız ekibi bu transferin kendilerinin kontrolü ve sözleşmelerinin kontrolü dışında olduğunu dile getirip konuyu FIFA'ya götürmüştü.

Genç yıldız 2008'de Chelsea Futbol Akademisi'nde en iyi futbolcu seçilirken, ofansif orta saha mevkiinde oynamasına rağmen akademide en çok gol atan oyuncu unvanına da sahipti.

Geçtiğimiz yıl ise Kakuta sakatlık ve kırılan ayağı sebebiyle zor günler geçirmişti. Bu günlerin ardından yeniden form tutan Kakuta Chelsea'nin Şampiyonlar Ligi için UEFA'ya bildirilen kadronun içinde yer alıyordu.

Chelsea'nin cezaya itiraz etme hakkı bulunuyor.

CHELSEA'DEN AÇIKLAMA

FIFA tarafından cezalandırılan Chelsea, resmi siteden yapılan açıklamada, "Bu kararın değişmesi için elimizden geleni yapacağız. Şu ana kadar eşi görülmemiş bir cezayla karşı karşıyayız. Bu çok ağır bir karar" ifadeleri yer aldı.

Yapılan duyuruda, henüz kararın tam yazılı gerekçesi ellerine geçmediği sürece net birşey söylemenin zor olduğu da belirtildi. Chelsea, ayrıca Kakuta için Lens'e 910 bin avro ödemek zorunda.

BİR AÇIKLAMA DA LENS'TEN

Konuyla ilgili bir açıklama da Lens başkanı Gervais Martel'den geldi. Verilen cezanın haklı olduğunu ifade eden Gervais Martel, "Bu tip bir ceza bekliyorduk. Bizimle kontratı olan bir oyuncuyu adete elimizden çaldılar. Oyuncu 16 yaşını doldurmadan kontağa geçtiler, üstelik bizimle kontratı mevcuttu. Kuralları çiğnediler" dedi.
 
Top