Windows Linux macOS İçin Not Tutma Programı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Windows, Linux veya macOS işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu ve markdown desteği bulunan bir not tutma programıdır. Program isteğe bağlı olarak notlarınızı yerel veya bulutta depolayabilir. Markdown terimine yabancı olanlar için kendine özgü bir yapısı olan bir işaretleme dili olduğunu söyleyebiliriz. Markdown ile biçimlendirilmiş olan dosyayı kolayca .html olarak çevirip görüntüleyebilirsiniz.

not.jpg


Programı ilk çalıştırdığınızda sizden notların kaydedileceği klasörü seçmenizi isteyecektir. Sonrasında ise panel düzenini seçmenizi ister seçebileceğiniz 5 farklı stil vardır bunlar şu şekildedir En az, Tam, Yalnızca önizleme, Tam dikey ve Tek kolon. Bu noktada seçim sizin Varsayılan seçenek olan En az ile devam edebilirsiniz.

Markdown seçeneklerini Markdown Cheatsheet sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Örneğin bir başlık oluşturmak için # işaretini yazıp boşluk bırakmanız alt başlık oluşturmak için ## işaretinden sonra boşluk bırakmanız gerekiyor.

Yeni bir not oluşturmak için Not menüsünde yer alan Yeni not seçeneğini ya da Ctrl + N kısayol tuşlarını kullanın. Metinleri biçimlendirmek, bir görüntü ya da bağlantı vs. eklemek için üstteki araç çubuğundan faydalanabilirsiniz.

Nota bir etiket eklemek için Etiket menüsünde yer alan Nota etiket ekle seçeneğini ya da Alt + Shift + A kısayol tuşlarını kullanın. Yapılacaklar listesi için yapılacaklar menüsünde yer alan Yapılacaklar listesini göster seçeneğini ya da Ctrl + Shift + T kısayol tuşlarını kullanın.

Not menüsünde yer alan Dışa aktarma seçenekleri sayesinde aldığınız notları PDF, HTML ya da Markdown dosyası şeklinde dışa aktararak kaydedebilirsiniz.
 
Top