Volkswagen Satışları Geriledi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Geçtiğimiz aylarda, dizel motorların karbon salınım oranını düşük göstermek için hile yaptığı tespit edilen Volkswagen'in Ekim ayında satışlarında %3.5'lik ciddi bir düşüş gerçekleşti.

lNvtvzp.jpg


Tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu olayın izlerine silmeye çalışan Volkswagen Grubu, dizel skandalının ardından gelen ilk tam ayda, 2014 yılının Ekim ayına kıyasla satışlarında %3.5 oranında bir azalma yaşadı. Geçtiğimiz ay toplam 831.300 otomobili yeni sahiplerine teslim eden Volkswagen Grubu, bu ay dahil 2015 yılı içerisinde toplam 8.26 milyon ünitelik otomobil satış rakamına ulaştı. 2014 yılının Ocak - Ekim rakamları göz önünde bulundurulduğunda markanın toplamda %1.7'lik bir düşüş yaşadığı görünüyor.

Grup markaları bazında bakacak olursak; ana marka Volkswagen'in satışlarında %5.3'lük bir satış gözlemlenirken, spor otomobil markası Porsche'nin satışları ise dev bir düşüş ile %18.2 oranında azaldı. Grubun lüks segmentteki temsilcisi Audi'nin satışları ise, Ekim 2014'e göre şaşırtıcı şekilde %2 oranında artış gösterirken, Skoda ve Seat markalarında ise sırasıyla %2.7 ve %3.1 oranında düşüş yaşandı.

Volkswagen Grubu'nun genel Avrupa satışları ise %1.5 oranında düşerken, grubun tüm markaları ile boy gösterdiği en büyük pazar olan Çin'deki satışlar ise %1.6 arttı. Markanın en fazla düşüş yaşadığı, ekonomik sıkıntı çeken ülkelerden %47 ile Brezilya ve %31 ile Rusya oldu. Grubun Volkswageni Porsche ve Audi satışları ise Amerika'da %5.7 artış gösterdi.

Herşeyi zamana bırakacak olan Volkswagen, görünüşe göre satış rekortmeni ünvanını elinden kaybedecek.
 
Top