Süt neden şişkinlik yapar?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Doğal vücut reaksiyonlarından biri de gazdır. Gazın vücuda verdiği fiziksel tepki ise şişkinliğe neden olur. Gazın belli başlı iki nedeni vardır. Birinci neden hava yutmaktan kaynaklanırken, diğer bir neden ise sindirim ile alakalıdır.


rE3qDP.jpg


Bazı yiyecek veya içecekler gaz şikayetine neden olabilmektedir.
Gaz şikayeti karın bölgesinde oluşan şişkinlikle ortaya çıkar. Burada şişkinlik yaşanmasının nedeni karın bölgesinde doluluk olması ve aniden bağırsaklarda bu gazın toplanmasıdır. Gaz şikayetlerinin geçebilmesi için daha az hava yutulması veya bazı besin tercihlerinde değişiklik yapılmaya gidilmesi önerilir.

Süt veya süt içeren ürünlerin içerisinde laktoz bulunur. Normalde insan vücudunda da ince bağırsak laktoz üretmektedir. Ancak bazı durumlarda ince bağırsaklar tarafından üretilen laktoz enzimi yetersiz kalır.
Laktoz enziminin yetersiz kalması da vücuda giren laktozun sindirilememesine yol açar.

Bu durumda laktoz içeren sütün içilmesi sonucu vücuda laktoz alınır. Sütteki laktoz, laktoz enzimleri olmadığından işlenmemiş olarak kalır ve kalın bağırsaktaki bakteriler ile etkileşime geçer. Bu etkileşim sonucu da herkesin vücudunda zaman zaman hissedebileceği rahatsız belirtiler ortaya çıkar.
Bu belirtiler gaz, şişkinlik ve bazı durumlarda bulantı ya da ishal dahi olabilir.

lEdoXg.jpg


Sütün yarattığı gazın oluşmaması için düzenli ve kısa yürüyüşler yapılması önerilir. Ayrıca sütün içimi yavaş yavaş ve dinlenerek olmalıdır. Böylece sindirimi daha kolay olacak ve gaza neden olmayacaktır. (Alıntıdır.)


 
Top