• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Strese karşı öneriler

Papatya

V.I.P
V.I.P

Duygusal olarak yaşadığımız tüm travmalar, üzüntüler, zor durumlar, iş hayatında karşılaştığımız zor insanlar, yoğunluklar gibi nedenler psikolojik stres kaynağı. Bunun yanında hazır gıdalar, sigara, radyasyon, elektromanyetik kirlilik, gereksiz ilaç tüketimi, egzoz gazları, boya kokusu gibi kimyasal maddeler de hücrelerimizi yoruyor. Ancak stresten mümkün olduğunca uzaklaşabilmek için gündelik hayatımızda uygulayabileceğimiz bazı öneriler de var. Biorezonans Uzmanı Dr. Sinan Akkurt'a kulak verin...

1. ŞIK TABİ Kİ SPOR.

Dünya Sağlık Örgütü, 2005’ten itibaren sporu “ruh sağlığını koruyucu” önlemler arasına aldı ve herkese günde 30 dakika spor yapılması öneriliyor. Spor yapmak stres ve anksiyeteyi yüzde 33 azaltır; hafif depresyon için ilaç olarak kullanılır. Ayrıca hafıza ve düşünme gücünü geliştirdiğinden Alzheimer’a karşı korur. Mutluluk hormonu diye bilinen seratonin hormonun salgılanmasına neden olur. Motivasyonu artırır. Çalışıyorum, çocuğa bakıyorum, çok yoğunum yetişemiyorum… Bunların hepsi spor yapmamak için bahanedir. Hiç fırsatınız yoksa bile günde 20 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. En azından kan dolaşımımızı rahatlatır. Açık havada yapılan 20 dakikalık yürüyüş düşünce gücünüzü geliştirir, olaylara pozitif bakmanızı sağlar ve çözüme odaklanmanız kolaylaşır.

GEVŞEMELİSİNİZ.

Herkes için gevşemenin tanımı farklı olabilir. Birçoğu akşam olduğunda TV karşısında dizi izleyerek gevşiyor. Bazılarımız hayvanlarla, çocuklarla zaman geçirdiğimize, bazılarımız sosyal faaliyetlerle rahatlıyor. Önemli olan gün içinde yaşanan düşüncelerden uzaklaşmak, günün stresini orada bırakıp nefes alabilmek.

MASAJ İYİ GELEBİLİR.

Masaj kasları gevşetir, rahatlatır, vücuttaki kas ve dokuların gevşemesini, böylelikle kişinin kendini daha rahat ve hafif hissetmesini sağlar. Uzak Doğu temelli profesyonel masajların antistres özellikleri vardır.

HER KONUDA POZİTİF OLUN.

Olumsuz düşünerek mutlu olma şansımız yok. Öyleyse geriye başka seçenek kalmıyor. İnanmadıkça başarmak mümkün değil. Kendimizi başarıya ve olumlu sonuçlara odaklamalıyız. Endişeleri, ümitsizliği, yetersizlik duygusunu bir kenara bırakın. Bir kere olumsuz düşünmeye başladığınızda aklınıza hep olumsuz fikirler gelecek. Ne kadar zor durumlarla karşılaşırsanız karşılaşın cesaretle göğüslerseniz umudunuz olur, umudunuz olursa çözümünüz olur. Bu yaklaşım benimsenmeli.

MEDİTASYON YAPIN.

"Bazen kafamın içinde yüz tilki dolaşıyor" deriz. İşte en çok da böylesine kafamızın yoğun ve karışık olduğu durumlarda meditasyondan faydalanabiliriz. Bu alanda Hindistan’da yapılan bazı bilimsel araştırmalar var ve meditasyonun gerilimleri önlediği biliniyor.

DOĞRU VE DÜZENLİ BESLENMEK.

Güne kahvaltıyla başlamak, bütün gece açlıktan sonra güne dengeli bir başlangıç için önemlidir. Ağır yemekler yemek yerine sebze yemekleri ve salata yemek de faydalı olacaktır. Günlük kafein tüketimini 1-2 fincanla sınırlamak gerekir. Kafeinden zengin çay veya kahve tüketmek yerine, papatya veya melisa gibi sakinleştirici ve rahatlatıcı bitki çayları tüketmek gevşememizi sağlar. Stresi her ne kadar ruhsal bir durum gibi düşünsek de vücutta toksin oluşumuna neden olacağından bunun atılımı için su içmek önemli. Günlük su ihtiyacımız kilo başına 30 cc ila 50 cc aralığında hesaplanabilir. Örneğin 80 kiloluk bir insanın günlük 2,5 litre su içmesi gerekir.

PASTEL TONLAR.

Pastel tonlarda dekorasyon dinginliği hatırlatır, huzur verici bir ortam oluşmasını sağlar. Renk terapisi de doğu tıbbının bir parçasıdır.

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN UZAK DURMAK.

Elektrikli ve elektronik eşyaları yaşamımızdan çıkarmamız mümkün değil ama etkilerini en aza indirerek vücudumuzun elektromanyetik yükünü hafifletebilir, yol açacağı hücresel stresten korunabiliriz. Kullanmadığımız zamanlarda fişten çekmek, yatak odasında elektronik alet bulundurmamak, asansör yerine merdiven tercih etmek, mikrodalga fırın kullanmamak alınabilecek pratik önlemler…

DOĞRU NEFES ALDIĞINIZA EMİN MİSİNİZ?

Doğru nefes almak, karnımızı şişirerek nefes almaktır. Böylece daha fazla oksijene sahip olabilir, geriye verirken de daha çok karbondioksit veririz. Ciğerlerimizi şişirmeye çalışmak ise yanlıştır. Bu yöntemle ciğerlerimizi rahat ettirir ve psikolojik olarak da rahatlar, sakinleşiriz. Burundan nefes alın, ağız kapalı yediye kadar sayın, yediye kadar nefes alın, sonra tekrar yediye kadar sayarken verin. Bu egzersizin günde 20 dakika yapılmasını öneriyorum. Burnumuzun sağından aldığımız nefes, sağ beynimizi, solundan aldığımız nefes sol beynimizi etkiler. Bunun için burnumuzun her iki tarafından da nefes almalıyız.

Alıntıdır.


 
Top