• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Spor Alanında Başarı ve Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri – IMDb Sıralama

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Film Türü
Spor, Başarı ve Azim
Koyu bir sporsever olmasanız bile izledikten sonra herhangi bir spor dalına başlama isteği uyandıran en iyi motive edici filmlerle listemize devam ediyoruz. Bazen sıkı bir boksör, bazen sınır tanımayan bir yarışçı, bazen ise zorluklar içerisinde sıfırdan yükselmiş bir atleti konu alan en iyi başarı ve azim filmlerine hayran kalacaksınız. “Kalkıp iki şınav çekeyim” diyerek spor yapma isteği uyandıracak filmlerin listesi şu şekilde...


20. Bleed for This
IMDb Puanı: 6,8Ünlü boksörlerden Vinny Pazienza’nın şansızlık ve azim dolu spor yaşamından ilham alınarak sinemaya uyarlanan Bleed for This, Miles Teller’in başarılı oyunculuğuyla 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.


19. Rüzgarın Oğlu (Race)
IMDb Puanı: 7,1Rüzgarın Oğlu (Race); ırkçılığa ve II. Dünya Savaşı’na rağmen, Nazi Almanya’sının Berli’ninde düzenlenen Yaz Olimpiyatları’na damgasını vuran Afroamerikan bir atletin azim ve başarı dolu hikayesini konu ediniyor. Jesse James adındaki bu efsanevi atlet, kazanmış olduğu 4 altın madalyanın yanı sıra 25 yıl boyunca kırılamayan bir uzun atlama rekoruna da imzasını atıyor. Hal böyle olunca da Hitler stadyumu terk ediyor.


18. Koç Carter (Coach Carter)
IMDb Puanı: 7,2Dağılmış bir takımı devralıp, şampiyonluklar yaşatan Ken Carter’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Koç Carter (Coach Carter), Samuel L. Jackson’ın da başarılı oyunculuğuyla karşımıza gelmişti. Neredeyse her sahnesi ve her repliğiyle izleyicileri motive etmeyi başarmıştı.


17. Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)
IMDb Puanı: 7,3Cuba Gooding Jr.’ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandığı ve Tom Cruise’un da oldukça etkileyici bir performans sergilediği Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire) filmiyle listemize devam ediyoruz. Yazmış olduğu slogan yüzünden lideri olduğu Uluslararası Spor İdaresi’nden atılıp her şeye sıfırdan başlayan Jerry Maguire’in azim dolu hikayesini anlatan Yeni Bir Başlangıç en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.


16. Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (Pelé: Birth of a Legend)
IMDb Puanı: 7,3Eleştirmenlere rağmen seyirciler tarafından oldukça beğenilen Pelé: Birth of a Legend (Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu) filmi; gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında yer alan “Siyah İnci” Pelé’nin Dünya Kupası’nda bir futbol efsanesi haline gelişini anlatıyor.


15. Queen of Katwe
IMDb Puanı: 7,3Gerçek bir hayat hikayesinden ilham alınarak 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Queen of Katwe; Ugandalı bir genç kızın, Katwe’nin gecekondu mahallesinden, satranç ustalığına uzanan başarı dolu hikayesini konu ediniyor.


14. Yenilmez (Invictus)
IMDb Puanı: 7,4Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela ve ülkenin ragbi takımı kaptanı Francois Pienaar’ın ülkeleri için 1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca yapmış oldukları işbirliğini konu alıyor. Irksal ve ekonomik ayrımcılığı sona erdirmek adına yapılan bu iş birliği, aynı zamanda da Güney Afrika ragbi takımının Pienaar ile birlikte yükselişini de konu alıyor.


13. Son Şans (Southpaw)
IMDb Puanı: 7,4Jale Gyllenhaal, Rachel McAdams ve Forest Whitaker’ın başrollerini oynadığı Son Şans (Southpaw), kurgusal olsa da efsanevi bir geri dönüşü konu alıyor. Billy Hope adında yıldız bir boksör, eşini kaybeder ve talihsizlikler silsilesi peşini bırakmaz. Bir anda hayatı altüst olan Hope, Tick adındaki eski bir boksörden yardım alarak eski yaşamını geri kazanmaya çalışır. Azmin ve başarının benzersiz örneklerinden biri olan Son Şans da mutlaka izlenmesi gereken en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.


12. 42
IMDb Puanı: 7,5Amerika’da ırkçılığın boyut atlamış olduğu dönemlerde, Afroamerikalı beyzbol efsanelerinden Jackie Robinson sahneye çıkıyor. Brooklyn Dodgers takımına katılan Robison, artık Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde (MLB) renk engelini aşmış olsa da ırkçı söylemlerin odak noktası haline gelmiştir. Fakat beyzboldaki olağanüstü yeteneği, bütün söylemleri geride bırakmış ve MLB’nin kapıları farklı ırk, din ve renklerden oyunculara da açılmıştır.


11. Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played)
IMDb Puanı: 7,5Henüz 20 yaşında ve adı sanı duyulmamış orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Francis Ouimet, azmi, hırsı, iradesi ve küçük yardımcısıyla birlikte dünya golf tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played) filminde; 1913 yılında düzenlenen U.S. Open golf turnuvasına katılan, amatör ve sıra dışı bir golfçü olmasına rağmen birbirinden güçlü isimleri devirmeyi başaran Ouimet’in hikayesinin anlatılıyor.


10. Kör Nokta (The Blind Side)
IMDb Puanı: 7,7Ünlü oyunculardan Sandra Bullock’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran ve en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Kör Nokta (The Blind Side) ile listemize devam ediyoruz. Michael Lewis’in kitabından uyarlanan bu kişisel başarı filmi; Afro-Amerikan bir çocuğun zorlukların ardından ulaşmış olduğu başarıyı anlatıyor. Babasını hiç tanımamış olan Michael Oher’in annesi de uyuşturucu bağımlısıdır. Sonrasında ise Tuohy ailesi tarafından evlatlık alınan Oher’in hayatı tamamıyla değişir ve Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) en bilindik Amerikan futbolu oyuncularından biri haline gelir.


9. Kazanma Sanatı (Moneyball)
IMDb Puanı: 7,7Yine Michael Lewis’in eserinden uyarlanan bir diğer başyapıtı huzurlarınıza getiriyoruz. Beyzbol menajeri Billy Bane’in mali sıkıntılara rağmen takımını yükseltişini ve 20 galibiyetlik seri yakalayarak efsaneler arasına adını yazdırışını konu alan Kazanma Sanatı (Moneyball) filmi de en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.


8. Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan)
IMDb Puanı: 7,8ABD için futbol oldukça önemli bir spordur. Özellikle de lise futbolu, bulunduğu bölge için büyük bir önem arz eder. Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan) ise ırkçılığın yaygın olduğu dönemlerde Herman Boone adında Afro-Amerikan bir koçun bütün zorluklara rağmen, başına getirildiği Titanlar takımını ulaştırmış olduğu başarıyı anlatmaktadır.


7. Dövüşçü (The Fighter)
IMDb Puanı: 7,9Christian Bale’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını, Melissa Leo’nun ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmış olduğu Dövüşçü (The Fighter), en iyi kişisel başarı filmlerinden bir tanesidir. Fakir bir mahallede yetişen bir boksörün, yaşamış oldukları bütün zorluklara rağmen, sıfırdan başlayıp, azmini ve inancını koruyarak zirveye ulaşmasını anlatmaktadır.


6. Rocky
IMDb Puanı: 8,0Hem şarkısı hem de simgesel sahneleriyle tüm zamanların en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdıran bir efsaneyle listemize devam ediyoruz. Rocky Balboa; Philadelphialı fakir ve kimsesi olmayan amatör bir boksördür. Ancak azimli ve disiplinli oluşu onu Apollo Creed ile unvan maçı yapmaya sürükler. Sonrasında ise adeta bir efsaneye dönüşen Rocky, ardık yenilmez bir boksördür.


5. Külkedisi Adam (Cinderella Man)
IMDb Puanı: 8,0Kimsenin içerisinde bulunmak istemeyeceği bir duruma sürüklenen Cinderalla Man lakaplı, dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı Külkedisi Adam (Cinderella Man) filmi de en etkileyici motivasyon filmlerinden bir tanesidir. Büyük Bunalım döneminde, sahip olduğu her şeyi kaybeden ve çocukları için bir damla süt bile bulamaz hale gelen Braddock, bütün yoksulluklara rağmen mucizevi bir şekilde büyük bir başarıya ulaşır. Aynı zamanda da alçak gönüllülüğüyle de izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarır.


4. Zafere Hücum (Rush)
IMDb Puanı: 8,1Yine bir gerçek hikaye ile kelimenin tam anlamıyla gaza gelmeye devam ediyoruz. Formula 1 tarihinin iki aykırı ve hırslı pilotunun arasındaki amansız mücadeleyi konu alan Zafere Hücum (Rush), özellikle de hız tutkunlarının beğenebilecekleri bir başarı filmi olarak listemizde yer alıyor.


3. Büyük Dövüş (Warrior)
IMDb Puanı: 8,2Parçalanmış bir ailenin tesadüfen büyük bir turnuvada karşılaşmasını ve sonrasında yaşanılanları konu alan Büyük Dövüş (Warrior), hem sizleri hüzne boğacak, hem de öğretmen Brendan Conlon’ın başarısıyla fazlasıyla motive edecektir.


2. Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)
IMDb Puanı: 8,3Gerçek bir başarı hikayesini anlatan Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag) adındaki bu Hint filmi, Uçan Singh (The Flying Singh) olarak da bilinen efsanevi atlet Milkha Singh’in zorlu ve başarılarla dolu hayatını anlatıyor.


1. Dangal
IMDb Puanı: 8,9Bir diğer başarılı Hint filmi olan Dangal’ın başrolünde, ünlü oyuncu Aamir Khan yer alıyor. Khan bu filmde; 19, 29 ve 55 yaşlarındaki görüntüleri ile seyirci karşısına çıkıyor. Mahavir Sigh adlı eski bir güreşçinin kızlarına bu spor dalını öğretmesini konu alan Dangal, spor alanında en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.
 
Top