Spor yapan birinin alması gereken protein miktarı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Sağlıksız beslenmenin gün geçtikçe boy gösterdiği bu günlerde, doğru beslenme türünü bulmak daha da önem kazanıyor. Sağlıksız beslenme programlarının oluşturduğu obezite veya tehdidi ise yanlış diyet programlarını beraberinde getiriyor. Bunların her biri vücuttaki kaslar için tehdit niteliğinde. Vücuda gereken makro değerlerin alınmaması veya yanlış diyet programlarının uygulanması kas kaybına yol açıyor. Bu yüzden günlük alınması gereken protein miktarını bilmek önem taşıyor.

Günlük protein ihtiyacı

Kısaca açıklamak gerekirse protein; kas gelişimi, kas büyümesi ve daha genç görünmek adına alınması gereken bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı karşılamak ise o kadar zor gözükmemekte. Gündelik yaşamda kullandığın birçok besinde protein bulunuyor. Yumurta, tavuk, badem, yer fıstığı, kırmızı et, baklagiller, süt, peynir gibi sayılabilecek birçok çeşit var. Günlük alınması gereken protein ihtiyacı bu ve benzeri gıdalardan karşılanmaktadır.
Peki günlük alınması gereken protein miktarı nedir? Birçok araştırmaya göre, spor yapmayan bir insanın günde alması gereken protein miktarı kilo başına 0.8-1 gramdır. Yani kısa bir formül ile anlatacak olursak:
  • (Vücut kilon x 0.8-1 gram protein)​

Bu protein miktarını gün içerisinde almak, hem kas kaybı yaşamamak hem de daha enerjik olmana yarayacaktır. Tabii ki bu değer herkes için geçerli değildir. Kiloya göre değişen protein miktarı, gün içerisindeki hareket ve yaptığın spora göre de değişmektedir.

Spor yapan birinin alması gereken protein miktarı

Spor yapan bir kişi, özellikle bu ağırlık antrenmanlarıyla doluysa enerji ihtiyacı duyar. Ağırlık antrenmanı sırasında kasların gerilmesi, devamında büyümesi için hücreler proteine ihtiyaç duyuyor. Gelişim isteyen kasın ihtiyaç duyduğu protein miktarı ise daha fazla olmaktadır. Fitness için günlük protein miktarı kilo başına 1.5-2 gramdır. Bunu da kısa bir formül ile anlatacak olursak:
  • (Vücut kilon x 1.5-2 gram protein)​

Bu noktada özetleyecek olursak elbette ki ağır egzersizlerle veya güce dayalı bir antrenman yoğunluğun varsa vücuduna alman gereken protein miktarı daha fazla olmakta. Fakat spor yapmıyorsan da alman gereken bir alt limit bulunuyor. Spor yapmayan bir kişinin, spor yapan kişi kadar protein alması herhangi bir zarar unsuru bulunmamaktadır. Tabii ki protein alınacak diye aynı besini her öğün her gün yemek sağlıklı değil. Bol yeşillikli ve karma bir beslenme programına sahip olduktan sonra diğer makro değerleri de programına eklemeyi unutma.
 
Top