Sevmek Kalbe İyi Geliyor

cırcırböcee

V.I.P
V.I.P
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Şah Topcuoğlu, karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, “mutluluk hormonu”nu artırarak kalbi koruduğunu ve güçlendirdiğini bildirdi.

Topçuoğlu, aşk ve sevgi sözcüklerinin gündemde olduğu şu günlerde, “kalbini sevenlerin birini sevmesini istedi. Topçuoğlu, Dünya Sağlık Teşkilatının yaptığı araştırmada, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Türkiye’nin ilk sıralarda olduğunun belirlendiğini, bunun temelinde ise hayat şartlarının giderek yıpratıcı olmasının yanında aşırı rekabetçi, maddeci ve sevgisiz toplumun bulunduğunu belirtti.

Turp gibi kalp için
Karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, endorfin denilen mutluluk hormonunu artırarak kalbi güçlendirdiğini belirten Topçuoğlu, “Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan ve endotel denen kısmın iyi çalışmasını ve yararlı maddeler salgılamasını sağlıyor. Bu maddeler ise damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına imkan tanıyor. Bu sayede, kalp krizi ve felce neden olan damar içi pıhtı oluşumu önleniyor” dedi. Topçuoğlu, “ömür boyu turp gibi kalp için” kavuşulunca ömrü kısa olduğu savunulan aşkın daha kalıcı olan sevgiye dönüştürülmesini teklif ettiğini sözlerine ekledi.
 
Geri
Top