• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişkinin Anahtarları

Papatya

V.I.P
V.I.P
Söz konusu kadın-erkek ilişkileriyse bu konuda hemen herkesin bir fikri vardır.
Hatırlayın, en son ne zaman bir masada arkadaşlarınıza danışıp onlardan tavsiye aldınız?
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki herkesin yaşantısı, beklentileri, tecrübeleri ve hisleri birbirinden farklıdır. Kendinize kulak verin.
Siz bir ilişkiden neler bekliyorsunuz?
Bahsedeceğim başlıklar bir yönlendirmeden ziyade bir farkındalık uyandırma girişimi, yaşanan yaygın sorunlar ve yüksek doyumlu bir ilişki üzerine tavsiye niteliğinde… Siz daha geniş kapsamlı bir çemberde kendinizi değerlendirebilirsiniz.
0zXodR.jpg
Karşılıklı saygı
Söz konusu saygıysa buna her kişiyi, her ilişkiyi, her olayı dahil etmek mümkün. Kişilerarası ilişkiler nezdinde baktığımız taktirde saygıyı karşıdaki kişinin yaptığı ve söylediği her şeyi kabul etmekten ziyade katılınmayan durumlarda sergilenen yargılayıcı olmayan tavır olarak ifade edebiliriz. Hem saygı duyuyor hem de saygı görüyorsanız bu birbirinize karşı duyduğunuz sevgi ve hayranlığı da artıracaktır. Bir ilişkide biri diğerini hor görüyorsa ve sözel, fiziksel istismara maruz bırakıyorsa kaybeden her iki taraftır. Herkesin birbirini fütursuzca yargılamaya başladığı şu günlerde siz karşınızdakini anlamayı deneyin.
Tartışın ama kavga etmeyin
Belirli bir dozda gittiği sürece tartışma sağlıklı bir davranıştır.
Sesinizi yükseltmeden, kendinizi savunmaya almadan kimin haklı olduğunu bulmak yerine sorunları ve çözüm yollarını masaya yatırmayı deneyin. Herkesin değişmeyen yönleri vardır. Bunları açıkça konuşun.
Önceden kabul ettiğiniz davranışları sonradan değiştirmeye çalışmak sizi içinden çıkamayacağınız bir tartışmaya da çekebilir.
Cinsel hayatınızı konuşmaktan çekinmeyin
Partnerlerden biri bu konuda sorun yaşıyorsa iki taraf da birbirini eleştirmeden konuşmalıdır.
Cinsel ilişki bir ceza değildir ve her iki tarafın katılımı şarttır.
Rızası olmadığı halde birini ilişkiye zorlamak (E.N. evlilik söz konusuysa) evlilik içi tecavüz olarak değerlendirilir.
Birbirinizden beklentilerinizi anlayışınızı esirgemeden konuşmayı deneyin.
Ebeveynseniz tutarlılık önemli
Çocuklarınız varsa ve ikiniz de onlara karşı farklı tarzlarda davranıyorsanız bu konu hem sizin hem de çocuklarınız için ciddi sorun olacaktır. Nasıl davranacağınıza beraber karar verin. Çocuğunuz henüz yoksa ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız bu konuyu şimdiden konuşmalısınız.
Maddiyat
Maddi konularda yaşanan sıkıntılar da azımsanmayacak derecededir. Her iki taraf da nereye ne derece harcama yaptığını, evde hangi harcamaları kimin üstleneceğini önceden konuşmalıdır.
Gizli hesap, gizli harcamalar ilişkideki samimiyeti yıpratabilir.
Ortak hedef ve değerler
Birbirinizden farklı ilgi alanlarına sahip olabilirsiniz. Bu ilişkiyi olumlu yönde etkileyebilir ama ortak hedef ve değerler paylaşmak önemli bir noktadır. Çocuklarınızın geleceğini, ileride birlikte neler yapmak istediğinizi, nereleri birlikte keşfetmek istediğinizi, hayattan neler beklediğinizi belirleyip ona ulaşmak için beraber çaba sarf edin.
Eğlence
Eğlenmeye vakit ayırın. Tüm sıkıntılarınızı bir kenara bırakıp anı yaşama hakkınızı birbirinizden almayın.
Alıntıdır.
 
Top