Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Sabahları mide bualantısı neden olur?
Sabahları mide bualantısı
Mide bulantısı
Mide bulantısı ve sebepleri
Mide bulantısı ve tedavisi


Uzmanların, kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımladıkları mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber, bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

İÇ KULAK SORUNU

Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansıması olarak kabul ediliyor. İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, mide bulantısının en çok sindirim sistemi problemleri, kokulara ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassasiyet, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı ve iç kulakla ilgili tıbbi sorunları bulunan kişilerde görüldüğünü söylüyor. Ayrıca bazı insanlarda “kemoreseptör” (kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre veya sinir uçları) duyarlılığı daha fazla olduğu için, bulantı hissinin daha sık ve çabuk oluştuğu düşünülüyor. Ancak gebelikte ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmaya rastlanabiliyor.


MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?


Mide bulantısının pek çok nedeni var. En sık görülenleri şunlar:
Besin zehirlenmesi.
Gastroenteritler. (viral veya bakteriyel nedenli ishal)
Mide ülseri.
Migren.
Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı.
Araç tutması.
Kemoterapi uygulamaları. (kanser tanısı almış hastalarda uygulanan özel tedaviler)
Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı vb.)
İç kulak hastalıkları.
İleri evre böbrek yetmezliği.
Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz.
Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu.
Kafa içinde basınç artışı.
Kalp krizi (bazı tiplerinde)
Hipertansiyon.
Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler.
Psikojenik nedenler.

Özellikle sabahları uyanma sonrası görülen mide bulantısının ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, sabahları ortaya çıkan mide bulantısının kalp krizine bile neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Yaşam koşullarını olumsuz etkileyen mide bulantısı, ciddi bir hastalığın belirtisi midir? Mide bulantıların bir çoğu, çoğu zaman sabahın ilk ışıkları ile ortaya çıkar ve bunun birçok sebebi olabilir.

Mide bulantısı şikayeti ile doktora başvuran hastalar, bulantılarının yeni uyandıkları zaman daha şiddetli olduğunu söylemekteler.


Mide bulantısı uyku bozukluklarına da neden olabilir


Bazı zamanlar mide bulantısı bireyi uykudan uyandırarak düzensiz uyku bozukluklarına neden olmaktadır.

Aslında mide bulantısı bir hastalık değil, oluşan herhangi bir hastalığın belirtisidir. Bazen içilen ilaçlar, bazen tüketilen besinler, bazen hastalıklar ve bazen de gebelik mide bulantısı yapmaktadır.


Sabahları mide bulantısının nedenleri


Sabahları mide bulantısı nedenleri arasında sindirim sindirimi iltihaplanması, besin zehirlenmeleri, aşırı alkol ve sigara tüketimi, ülser, migren, gastrit ve duygusal çöküntü yer alır.

Sabahları mide bulantısının kalp krizi riski bile var

Sabahları görülen mide bulantısı nedenleri kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkacağının belirtisi de olmaktadır. Sürekli devam eden sabah bulantıları için bir hekime başvurmak gerekir.

Sabah Görülen Mide Bulantısı
uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanan mide bulantısı tek başına bir hastalık olmamakla beraber başka bir hastalığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pek çok nedeni vardır fakat bu nedenler arasında en baş sırada gelen stres, yorgunluk, migren, kaygı ve gıda zehirlenmesi olmaktadır. Birde gebelikte oluşan sabah mide bulantıları oldukça yaygın ve oldukça sık rastlanır. Bazı yiyecekler mide bulantılarını şiddetlendirirken bazıları ise hafiflemesine yardımcı olur. Kişiler çok sık ve düzenli bir şekilde mide bulantısı yaşıyorsa mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene olmalıdır. Fakat bazı mide bulantılarının üstesinden kendi çabanızla da gelebilirsiniz.

Odanızın penceresini yatmadan önce açın ve havalandırın.
Sabahları uyandığınızda yemekten önce temiz havada koşular yapın.
Sabah uyandığınızda çok şiddetli bir bulantınız var ise bir dal nane çiğneyin yada nane çayı demleyerek için.
Yada aç karnına elma yiyerek vücuttaki toksinleri dışarı atabilirsiniz.
Sabah uyandığınızda mide bulantınız var ise güzel ve hafif bir şekilde kahvaltı yapıp temiz havada yürüyüş yapmanız mide bulantısının azalmasına yardımcı olacaktır.
Sabah mide bulantısını gidermek için lavanta, nane, limon koklamanız yeterli olur.

Sabah mide bulantılarının nedeni genelde mide rahatsızlığıyla ilgili de olabilir. Bunlara safran reflüsü, safra akımından sebep olabilir yada midenin kendi iltihabına bağlı sorunlar olabilir. Fakat birde mide bulantılarının en büyük riski kanser hastalarıdır. Bu yüzden mide bulantıları kulak ardı edilmemeli ve bir uzman tarafından kontrolden geçirilmelidir. Mide bulantıları beyin, böbrek, idrar hastalıkları yüzünden de oluşabildiği için mutlaka ihmal edilmemelidir. Birde günümüzde çok sigara tüketimi, alkol tüketimi ve duygusal yorgunluk yüzünden sabah bulantıların baş edilmesi imkansızdır.

Sabah görülen mide bulantısı kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkacağı belirtisi de olabilir. Bu yüzden mutlaka en kısa zaman içerisinde komple bir kontrol yaptırıp sağlığınızı kontrolden geçirin.
Birde bazen mide bulantıları kişileri uykusundan uyandırarak düzensiz uyku bozukluklarına neden olabilmektedir. Kesinlikle mide bulantıları yaşanan bir hastalık olmayıp oluşabilecek bir hastalığın başlangıcı olabileceğinin belirtisi yada hamileliğin belirtisi olabilmektedir. Sabah bulantılarının aslında bilimsel olarak tanımı yoktur. Bulantı ve kusma merkezlerinin beyinde olduğu bilinmektedir. Kişiler zayıflamak için kendilerini genelde aç bırakmalıdırlar. Aslında kişiler aç kalarak sabah bulantıların yoğunlaşmasını ve gün boyu bulantının sürmesini sağlar. Fakat birde içilen su çoğunluğu sayesinde mide bulantısı olmaktadır bu yüzden su miktarını belirlemek gerekmektedir. Kesinlikle yemek yemeyi tamamen kesmemeli azda olsa midenizi tutacak bir şeyler yemeniz gerekmektedir.

Sabahları hareket ederken genelde çok hızlı hareket etmemeye ve eğilip kalkmamaya dikkat edilmelidir. Sabahları hızlı hareket etmek mide bulantılarını tetikleyebilir. Uyandığınızda hemen işe koyulmak yerine biraz azar azar atıştırmalar yaparak güne başlamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
Sabah bulantıdan kurtulmak birazda sizin elinizde olmaktadır. Yani kısaca bulantıdan kurtulmak için tüm gün yaşadığınız stresi, yorgunluğu atmak için akşamları eğlence, spor, hafif meyve tüketimi yaparak beyninizi rahatlatmak sizin için daha güzel olacaktır. Çocuklarda mide bulantısı zehirlenmeye neden olarak acilen doktora götürülerek ilaç tedavisi alınmalıdır. yoksa bir süre sonra mide bulantısı olarak başlayan bu rahatsızlık böbrek yetmezliği, kanser, kemik erimesi ve gelişimine engel olabilmektedir.
Alıntıdır.

 

Papatya

V.I.P
V.I.P

Bunu yaşayan insanlar için gerçekten çok zor bir durum, her sabah mide bulantısı.
Genelde ağızınıza bir şeyler atmadığınız zaman oluşmaktadır. Baş dönmeside beraberinde gelir.
Bayılacak gibi olursunuz ve gözleriniz kararır.
Kahvaltı edemiyorsanızda bir şeyler yemeniz mide bulantınızı geçirecektir.
Aç karnına kahve çay içmeyin hatta mideniz boşken su bile içmeyin diyebilirim çünkü bu durumu bizzat kendim yaşıyorum.
Guatr olabilir ya da çeşitli mide rahatsızlıklarından biri de olabilir. Lütfen ciddiye alın.
Altını çizerek söylüyorum şimdi kalkın ve hemen bir doktora görünün.


 
Top