• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Okul Kütüphane (Eğitim - Kurumlar) 1.1

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Haklısınız hocam. Yanlış kullanımların önüne geçmek için eski kayıtların silinme penceresini gizli bir bölüm olarak ayarlamıştım. Ancak istatistik kayıtları tek tek silinebiliyor, bir dahaki güncellemeye toplu silme olayını eklerim artık.

İstatistik bölümündeki gizlenmiş butonu görmek için görünen butonların alt kısmında maus imlecini gezdirin. İmleç | şeklini aldığında bu alana tıklayıp 1 yazın. Buton (Okuma Listesi) görünecektir. Böylece eski istatistik kayıtlarını silebilirsiniz.

24674hk.png

melifkaya

Üyecik
Hocam öncelikle bu hizmetiniz için çok teşekkürler.
Yeni oluşturduğumuz 1500-2000 civarındaki okul kütüphanemizin tasnifi için bu programı kullanacağız.
Ama beni korkutan şey bu kadar emek sonrası bilgisayara virüs bulaşması vb. sebepler ile çökmesi sonucu tüm kayıtlarımızın güme gitmesi.
Şimdi veri tabanını mdb formatında "data" ismi le yedekliyoruz.
Acaba herhangi bir formattan sonra programı kurup ardından daha önce cd'ye yedeklemiş olduğumuz bu "data" dosyasını "program files" taki data dosyasının yerine kopyalasak daha önceki kayıtlarımızın hepsini kurtarmış olurmuyuz?
Bu işlem programın çalışmasına bir sıkıntı verir mi?
Bu soruma "Tabi ki evet" cevabını verip gönlümü rahatlatırsanız çok memnun olurum.

İyi çalışmalar.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Evet hocam elbette yapabilirsiniz. Zaten programdaki yedekleme özelliği bu amaç için eklenmişti. O yüzden yedeklediğiniz veritabanı dosyasının (.mdb) istediğiniz şekilde programı tekrar kurup dizindeki aynı isimli dosya ile değiştirip kullanabilirsiniz.

Zaten özellikle, düzenli aralıklarla yedek almanızı öneriyorum.

xiniso

Üyecik
program için ellerinize sağlık hocam yalnız benim öğrenciler 10 gündür programa kitap yüklüyordum onlara şifre ve yetki vermiştim kendi şifreleri ile programa girip tüm verileri silmişler yada internetten yenisin indirmişler o yüzden tüm bilgilerim silinmişmidir programda kayıtta bulamıyorum emeğime yazık

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hocam eğer veritabanı yedeği aldıysanız programın kurulu olduğu dizinde "Yedek" adlı klasörün içindedir (yedek dizinini değiştirmeyseniz). Yedek almadan program eskisinin üzerine kurulduysa maalesef veritabanı dosyası da yenisi ile değişmiştir bu durumda veriler maalesef kaybedilir.

Yönetici ışındakilere yetki verirken dikkatli olmak lazım hocam. Hatta programı kurduğunuzda ilk olarak default giriş 8admin) şifrelerini de değiştirmek lazım. Yetki ayarları için alttaki konuya bakabilirsiniz.

Programa 10.000 kayda kadar veri girebilirsiniz hocam. Aslında daha fazla da girilebilir ancak access veritabanı 10 bin kayıttan sonra yavaşlayabilir.

andezo

Üyecik
İki yıldır okul kütüphanesinde proğramı kullanmaktayız. kullanımı basit fonksiyonel bir proğram. teşekkür ederiz. fakat birsüredir veri kaybı problemi ile karşı karşıyayız. onarım böümünü kullandık çözüm olmadı proğramı kaldırıp yeniden kurduk gene olmadıı....ne yapabiliriz. TEŞEKKÜRLER.........

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Veri kaybı derken neyi kastettiğiniz anlayamadım hocam. Eğer siz veritabanından fiziksel olarak kayıt silmezseniz kendiliğinden olması mümkün değil.