Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminde değişikliğe gitmeli mi?

Milli Eğitim Bakanlığı 5+3+4 Eğitim Sistemine dönüş yapmalı mıdır?

• Bilmiyorum.

Oy: 0 0.0%

• Toplam katılan
    8

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 eğitim sistemini getirdi.Ama sonrasında öğretmenler ve öğrenciler düzeyinde sorunlar ortaya çıktı.Öğrenciler 5.sınıfta branş öğretmenleri ile adaptasyon sorunu,öğretmenler ise bu yaşta ki öğrencilerin düzeyine inip ders anlatma sorunları yaşadılar.Zaten Eğitim Fakülteleri çok fazla Sınıf Öğretmenliği mezunu verdikleri için yığılma,atanamama sorunu yaşarken,atanmış ve mesleğe yıllarını vermiş sınıf öğretmenleri bile norm fazlası olmaya başladılar.Bu ve buna benzer sorunların ortadan kalkması için,5+3+4 sistemine geri dönülmeli midir? Sizce?
kesinlikle eski sisteme geri dönülmelidir...

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
4+4+4 sistemi hakkında olumlu tek bir cümle duymadım başladığından beri. Birçok öğrenci, öğretmen tamamen madur edildi. Öğrenci yaş gurubuna göre ilköğretimine başlayamadı. Verilen okula başlma yaşında iste daha kalemi tutmayan çocuk sabahın kör saatinde okula gönderilmek zorunda kaldı. Kimi veli çok zor karar verdi okula gönderip göndermeme konusunda çocuğunu. Sisteme göre çocuğu ya bir yıl kaybedecek göndermeyerek yada gönderecek ama o çocuktan o dönem için bir verim elde edilemeyecekti. Okulların birleştirilmesi konusunda ise tamamen bir fiyasko sözkonusuydu. Daha önce gittiği okul evine bir yol ayrımı kadar yakınken, sırf adrese dayalı sistem yüzünden araçla gideceği okula nakli gerekti. Buda aileye maddi bir külfet(servis ücreti) öğrenciye ise daha erken kalkarak uykusuz derse başlama gibi dez avantajlar.
Uzun lafın kısası kesinlikle 5+3+4 sisemine geri dönüş olmalı diyorum.Bu dönüşlerde 4+4+4 sisteminde oluşan sorunların minimuma indirilmesi gerekli.