Microsoft HoloLens Tıp Dünyasında

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sanal Gerçeklik dünyası hızla büyümeye devam ediyor. Birçok duvarın kırıldığı bu dünyada Microsoft’un Windows 10’la birlikte gösterdiği, Build konferansıyla detaylandırdığı HoloLens, ileride çok farklı yerlerde kendine yer bulacak gibi.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft ve NASA (National Aeronautics and Space Administration (of United States) / Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), astronotların uzayda çeşitli görevleri tamamlaması için yardımcı olması için HoloLens kullanmak adına el sıkıştı. Bu anlaşma ile ortaya çıkan Project Sidekick dâhilinde Microsoft, NASA’nın kullanacağı HoloLens’ler için çeşitli artırılmış gerçeklik yazılımları geliştirecek. Aynı zamanda bu HoloLens’ler, yapılan çalışmaların astronot gözüyle görülmesini ve takip edilmesini de sağlayacak.

2fjcY5I.jpg


HoloLens tarafından son gelen haber ise sağlık sektörü ile ilgili. Microsoft ‘un Case Western Reserve Üniversitesi ile ortak çalışması sonucu ortaya çıkan HoloLens ‘in yeni yeteneği görenleri şaşırtmayı başardı. Söz konusu proje için hazırlanan videoda HoloLens ‘in tıp öğrencileri tarafından nasıl kullanacağı ve nasıl fayda sağlayacağı gözler önüne serilmiş.

Microsoft ‘un Case Western Reserve Üniversitesi ile ortak çalışması sonucu artık HoloLens yardımıyla çok rahat bir şekilde insan vücudunu tüm sinir sisteminden kemik yapısına kadar inceleme imkanı olan doktorlar ve bilim insanları bu teknoloji sayesinde hem araştırma maliyetlerinin düşeceği hem de artık eğitimlerin çok daha kolay gerçekleşebileceği belirtildi.

Üzerinde hala çalışıldığı belirtilen bu sistemin videosu...

 
Top