Mevsimsel Saç Dökülmesi

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Mevsim geçişlerinde saçlarınızın normalden biraz daha fazla dökülmesi sizi rahatsız ediyorsa, bu pratik çözümler size…

Mevsimsel saç dökülmesi özellikle geçiş dönemlerinde bireyleri olumsuz etkileyen, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatsız eden bir sorundur. Sağlıklı bir insanda günde ortalama 50-100 tel saç dökülürken bahar döneminde bu durum 200 tele kadar çıkabilmektedir. 200 tele kadar dökülen saç normal sayılırken bu sayının üstünde olması ise anormal kabul edilip tedavi gerektirmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi nedir?

Yapılan araştırmalar mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılan durumun çoğunlukla bahar aylarında gerçekleştiğini söylemektedir. Bu dönemde güneş ışınları ile doğru orantılı olarak saç döngüsünü düzenleyen hormonların salgı düzeyi artışa geçmekte ve saçlarda doğal bir değişim yaşanmaktadır. Bu dönemde yaşanan dökülmeler çoğunlukla normal kabul edilmekle birlikte, diğer mevsimlere sarkması durumunda tedavi ve önlem almayı gerektirmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer?

Mevsimsel saç dökülmesi ortalama süre ile her mevsim içerisinde görülebilmektedir. Ancak genellikle geçici olan bu durumun dökülen saç teli ve süre ile alakalı olarak değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Günlük dökülen saç teli sayısı ortalama 200 kadar ise normal kabul edilmekte bu sayının üstüne çıkması durumunda ise tedaviyi gerektirmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir?

* Bol miktarda B12 vitamini alınmalıdır.

* Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketilebilir.

* Haftada bir gün uzmanınız tarafından önerilen saç maskesi kullanılmalı.

* Her gün saç diplerine doğru dairesel masaj yapılmalı.

* Mümkün olduğunca saçlar ılık ya da soğuk su ile yıkanmalı.

Mevsimsel saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm önerileri

Öneri – 1

Malzemeler:
2 yemek kaşığı kadar papatya, 1 yemek kaşığı lavanta, 1 yemek kaşığı kekik

Hazırlanışı: Yukarıda verilen malzemeler blender yardımıyla parçalandıktan sonra kaynatılmış 1 litre suyun içerisine atılır ve 20 dakika kadar dinlendirilir. Süzülen karışım, sıvı halde saçları durulamak için hafta da bir-iki kez kullanılabilir.

Öneri – 2


Malzemeler: Isırgan kökü, latin çiçeği meyveleri

Hazırlanışı:
Eşit miktarlarda ısırgan otu kökü ve latin çiçeği meyveleri karıştırıldıktan sonra yarım litre alkol ekleyin. 1 ay kadar beklettikten sonra 5 günde bir şişe çalkalanarak karıştırılır. Haftada 2 defa saçlara durulama öncesi uygulanır.
 

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
benimde çok dökülüyordu dermatolojiye gittim deri spreyi verdi kullanıyorum baya fark etti inş geçici bir çözüm degildir..
 
Top