Lenovo Yoga C940 inceleme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Dizüstü, 10. nesil Intel Core i7 işlemci, metal kasa ve yüksek kaliteli ekranıyla altın oranı yakalamış gibi gözüküyor.

Lenovo Yoga C940 inceleme​

Kutudan şarj aleti, özel kalem ve bu kalemi tutturacak aparat, kullanım kitapçığı ve garanti belgesi çıkıyor. Alüminyum kasalı cihaz, ince ve 1,4 kg ağırlığıyla taşınabilirlik açısından başarılı.

Lenovo Yoga C940

Mat koyu gri renk, ekranın dışı ve içinde olduğu gibi alt kapakta da görülüyor. Klavye ve touchpad’in olduğu kısım ise yine mat tonda siyah renkte. Lenovo Yoga C940, ekranı döndürülebilmesiyle biraz da havalı bir dizüstü bilgisayar. Tamamen arkaya döndürülen kapak, cihazın bir tablet gibi kullanımına olanak sağlıyor.

Kamerada gizlilik özelliği mevcut​

Yoga C940’ın ekranı 14,1 inç büyüklüğünde ve üzerindeki cam katman ile korunaklı duruyor. Ekranın üst kısmında gizlilik moduna sahip bir web kamerası yer alırken, mikrofon dizisi de çevresel sesi engelleyerek kullanıcının sesini almak üzere ayarlanmış.

Lenovo Yoga C940

Ekrana yakın alt uçlarda ise hoparlörler bulunuyor. Dolby Atmos teknolojisini destekleyen ses sistemi, yüksek ses seviyesine çıkabiliyor.

Beyaz arka aydınlatmasıyla gece ya da karanlık ortamlarda kullanımı kolaylaştıran klavyenin tuşları çok yüksek değil, rahatça basılabiliyor. Touchpad ise mat bir dokunuşa sahip. Ayrıca, kısayol hareketleri destekleniyor.

Parmak izi okuyucu ve kalem gibi ekstralarla puan topluyor​

Güvenlik açısından da bir parmak izi okuyucu yer alıyor, denemelerinde hızlı olduğu kadar hatasız çalıştığını da gördüm.

Ekranın yanına kalem tutturulabiliyor. Ancak çantaya koyarken kalemi çıkartmayı unutmamalısınız, yoksa sert bir hareketle zarar görebilir.

Ekranın bağlantı noktaları, kapatıldığında klavyeden hafif önde olmasını sağlıyor. Böylece havalandırma ızgaralarının çıkışı açık kalıyor ve cihazın fazla ısınmasının önüne geçiliyor.

Bağlantı zengini​

Cİhazın sol kısmında iki adet USB-C bağlantı noktası var. Bunlardan birisi şarj için kullanılıyor. Ayrıca, kulaklık ve harici mikrofon için de bir 3,5 mm bağlantı mevcut.

Lenovo Yoga C940

Yoga C740’ın sağ kısmında ise tam boy bir USB 3.1 bağlantı ve aydınlatmalı güç düğmesi yer alıyor. Cihazın alt kısmına baktığımızda bellek güncellemesi için bir alan ayrılmamış, zira bellekler anakarta lehimli.

14,1 inçlik ekran Full HD (1.920×1.080 piksel) çözünürlüğe sahip. IPS panel kullanan ekran 16:9 görüntü oranına ve geniş görüntü açısına sahip. Ekran parlak bir görüntü sunuyor. Arka aydınlatma dağılımı dengeli, renk dengesi de başarılı.

Touchpad’i hızlı yanıt veren ürün, dilendiğinde özel kalemiyle de not almak, bir şeyler çizmek gibi işlemlerde kolaylık sağlıyor.

Lenovo Yoga C940 teknik özellikler​

10. nesil Core i5 işlemcisi 4 çekirdek ve 8 izlek (thred) kullanıyor. i7 işlemcili modelinde ise 6 çekirdek ve 12 izlek mevcut. Grafikler için Intel dahili ekran kartı UHD tercih edilmiş.

Aktif soğutucu işini iyi görüyor ve cihaz yük altında dahi standardı aşan bir ısı düzeyine ulaşmıyor. 16 GB DDR4 bellekler 2.666 MHz hızında çalışıyor. 1 TB’a kadar SSD seçeneği sunan dizüstü bu sayede hızlı ve hafif kalmayı da başarıyor.

Çift bantlı Wi-Fi ve Bluetooth destekleyen C940’ın pili 13-14 saat internette sörf yapabilmenizi sağlıyor. Tam yük altında çalışırken de 2,5 saat dayanabilmesi başarılı.
 
Top