Kripto Para Borsasında Uyulması Gereken Temel Kurallar

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kısa maddelerle özetlenmiş bu kurallar arkadaşlar. Kripto para borsasında al-sat yaparken kendimden fark ettiğim bir kural vardı. Sabırlı olmak. Bu konu sık sık platformlarda dile getirilmiş. Sözün özüne gelirsen Bitcoin ve altcoinlerle al-sat işlemleri yaparken uymanız gereken temel kurallar bir yerde özet halinde sıralanmış. Temel kurallar:

  • Alırken de, satarken de acele etmeyin!
  • En önemlisi asla duygusal davranmayın. Sabırsız ya da inatçı olmayın.
  • Riske edebileceğiniz miktarı belirleyin.
  • Maliyet düşürmek için düşme eğilimindeki coine sürekli yüklenmeyin.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin, böylece riski dağıtın & fırsat kaçırma oranını azaltın.
  • Porföyünüzü, kısa vade ve uzun vade olarak ikiye bölüni
  • Kendi araştırmanızı yapın. Kendinize güvenin
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Müthiş miktarda para döngüsü var. Mantıklı davranarak para kazanmak kolay olacak. Verdiğin ipuçları kesinlikle işime yarayacaktır.
Bir şey daha soracam @YoRuMSuZ , aldığım kripto parayı aynı gün içinde satıp tekrar alabilirmiyim?
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Evet, bu konuda hiçbir kısıtlama yok. Gün içinde istersen aynı kriptoyu yüzlerce kez al-sat yapabilirsin. Bank hesabına para çekme işlemi ise ortalama olarak yarım saat sürüyor. Anlaşmalı bankalarla havale, diğer bankalarla EFT sistemi ile hesaba para gönderme çekme yapılabiliyor.

Bir de onaylı hesap var. Eğer kripto paralaraı başka hesap cüzdanlarına (örneğin benim kripto cüzdanıma :) ) göndermeyeceksen onaylı hesaba gerek yok. BTCTürk'te TL/Kripto, TL/USDT, Kripto/Kripto şeklinde al-sat yapılabiliyor. Paribu da sağlam bir borsa ama kullanışlılık açısından BTRtürk'ü önerebilirim. Türkiye'de en çok kullanılan borsalar bu ikisi zaten. Başka borsalar da var ama hiç denemedim.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
"Bitay" uygulamasını hiç duymadım. Pro BTCTürk uygulaması oldukça kullanışlıdır. Paribu uygulaması da öyle. Paribu'da ilginç bir durum var ama. Web uygulamasından stop limit verilmiyor. Sadece mobil uygulamadan verilebiliyor. Denediğim diğer 4 borsanın hepsinde hem web hem de mobil uygulamalarından stop limit verilebiliyor.
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Kripto para borsasına girecek arkadaşlar dikkatlice araştırma yapın. Bir anda telaşlanıp yanlış kararlar almayın. Sabırlı olun ve hedef noktasını bilin.
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
@YoRuMSuZ hocam bir sorum daha olacak. Bist de kapanışta hisse değerin ne ise bir gün sonra o değer üzerinden kâr yada zarar hesaplanıyordu. Sanal para borsasında hesaplama ilk parayı yatırdığın miktar üzerindenmi yoksa Bist gibi gün sonu hisse değeri üzerindenmi hesaplanır.
Buna bir açıklama yapa bilirmisin.
 
Top