Kripto Para Borsasında Uyulması Gereken Temel Kurallar

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kısa maddelerle özetlenmiş bu kurallar arkadaşlar. Kripto para borsasında al-sat yaparken kendimden fark ettiğim bir kural vardı. Sabırlı olmak. Bu konu sık sık platformlarda dile getirilmiş. Sözün özüne gelirsen Bitcoin ve altcoinlerle al-sat işlemleri yaparken uymanız gereken temel kurallar bir yerde özet halinde sıralanmış. Temel kurallar:

• Alırken de, satarken de acele etmeyin!
  • En önemlisi asla duygusal davranmayın. Sabırsız ya da inatçı olmayın.
  • Riske edebileceğiniz miktarı belirleyin.
  • Maliyet düşürmek için düşme eğilimindeki coine sürekli yüklenmeyin.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin, böylece riski dağıtın & fırsat kaçırma oranını azaltın.
  • Porföyünüzü, kısa vade ve uzun vade olarak ikiye bölüni
  • Kendi araştırmanızı yapın. Kendinize güvenin

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Benim oldukça yüklü miktarda içeride 7 farklı kripto (3 e düşürdüm) ve 5 farklı borsada hesabım var (hala hepsi açık). Bunlardan KuCoin, Binance, Deex (lanet olsun ICO aşamasında 0.17 dolardan almıştım 2800 küsür adet, 50 kat düştü) BtcTurk ve Paribu borsalarına hesap. Başka iki borsa daha var ama içerikleri boş. :)

Ya burada kazanmaktan ziyade şu kumar ruhumuzun tatmini güzel bir şey :D Aramızda kalsın günlük al-satları pek önermem ama son 1 aydır çok iyi kazandırıyor günlük al-satlar :D

Eğer kazanmak istiyorsan kârı gördüğün anda satmalısın. Ama aldı başını gidiyor keşke satmasaydım ne çok kazanacaktım düşüncesini peşinen bertaraf ediyoruz. Bu piyasanın aslında bana yaşayarak öğrettiği 3 temel prensip var.

1. Bu piyasada fırsatlar bitmez.
2. Muhakkak stoplu çalışılmalıdır.
3. Sabrınız yoksa kripto dünyasından uzak durulmalı ve uzun vadeli düşünülmeli (son günler istisna). :)

Şimdilik aklıma gelenler. :)

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Önceden de söylemiştim kripto para borsasında tecrübem yok. İşleyiş tarzı borsaya benziyor. Borsaya benzediği için ne yapacağımı biliyorum. Sağlam paralara yatırım yapmalı. Aralarındaki en büyük fark Borsa İstanbulda artı ve eksi 10 stop varken, kripto para borsasında stop barajı yok.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İşleyiş aynı @KaderKatibi ancak burada dönen para anormal düzeyde. Şöyle bir hesap yapacak olursak günlük IMKB'ndaki hacim yaklaşık 3 milyar dolar civarı iken buradaki para bugün itibari ile günlük hacim 1 trilyon 516 milyar dolar :D

Bu borsa 24 saat açık ve işlem ücretleri de genel olarak IMKB den daha düşük. (Hele de Binance borsasında çok daha küçük. kendi parası olan BNB #8$dan sattığım BNB 300$ ı gördü# alındığında mevcut komisyonun yarısını alıyorlar. Yani keyfi al sat yapabilirsiniz)

Bir de borsalardaki stop limit olayı çok basit. Örneğin IMKB'de stop limit olayının adı zincir emir ve bir sıra ile sıra mantığına dayalı bir çalışma mantığı var ve uygulama kolay değil. Ama burada diret şu fiyata düşerse veya çıkarsa SAT emri tek kalemde verilebiliyor.

Lakin burada stoplu çalışmanın önemi IMKB gibi güllük +-%10 limitleri yok. Düşüş ya da çıkışın bir limiti olmadığı için akıllıca davranıp büyük kayıplardan korunmak gerekiyor.

Bu arada IMBK'de güzel işler dönüyor. SASA sağolsun son 10 günde temiz getiri bıraktı, tam zamanında satmayı başardım (52,75'ten). :D