İlker Başbuğ'un Tutuklanmasıyla İlgili İlk Yorumlar

Mod-53

Uzaklardayım
Özel üye
İnernet andıcıyla ilgili davada ifadesine başvurulan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında çıkan tutuklama kararı ile ilgili medyadan peş peşe açıklamalar geldi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un "İnternet Andıcı" davasıyla ilgili verdiği ifadenin ardından sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanması medya dünyasına "bomba" gibi düştü.

Kararın hemen ardından televizyonların canlı yayınlarına bağlanan gazeteciler Başbuğ'un tutuklanması için şu yorumları yaptı:

Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan, bunun olması gereken bir olay olduğunu, Yunanistan'da bu olayın 1970'li yıllarda yaşandığını ve generallerin hepsinin cezaevine gönderildiğini Türkiye'nin ise olayı hep ertelediğini söyledi. Mehmet Altan, yürütülen soruşturmada sanıkların dahi suçlamaları kabul ettiğini ve bunun baş sorumlusunun Başbuğ olduğunu ifade ettiklerini bu nedenle tutuklama çıkmaması halinde çok farklı bir durumun doğmasına yolaçabileceğini söyledi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ise Türkiye tarinde 2. kez bir genelkurmay başkanını tutuklandığını önceki tutuklamanın askeri ihtilale karşı çıktığı için tutuklandığını belirtirken Başbuğ'un tutuklanmasını beklemediğini, ayrıca bu konuma gelmiş bir kişinin adresinin belli olması ve kaybolmayacağı için farklı karar alınmasını beklediğini ifade etti.

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya: Şimdi bugün gazete yöneticileri ile birlikte bir istihbarat teşkilatındaydık. Sayın müsteşar Hakan Fidan ile uzun bir brifing oldu. Konular uzun uzun konuşuldu.Asker sivil ilişkilerinde tarihi bir dönem yaşıyoruz dedi. Necdet Özel'in bugün gazetelere yansıyan demeçleri vardı. İlginç bulduğum bir kısım vardı.Genelkurmay başkanı son aylarda emniyet güçleriyle ifadesini kullandı.Tarihi önemde bir cümle bu. İlginç ve dramatik bir durum ve üzücü bir taraftan. Bu durumun bazı çevreler tarafından sevinçle karşılandığını görüyorum ama bence üzüntü verici bir durum orgeneral birinin tutuklanması. Ben yaşadıklarını şahsen anladım. Hukukun verdiği karar önemlidir. Herkes gibi saygılı olmak durumundayız.

Star gazetesi yazarı Ergun Babahan: Bu sürece gelinmesi kaçınılmazdı. Sonuç itibariyle Genelkurmayda bulunan bir takım yasa dışı işlerin en üsten en alta doğru gittiği, emir komuta zincirinde yürüdüğü anlaşılmıştı. Genelkurmay Başkanının bu sürecinin dışında kalması düşünülemezdi. Artık Türkiyede herkesin kendi görevi alanı içinde kalması gereken, hukuka bağlı, hukuktan kaçmaması gereken bir döneme gidiyoruz. Gelecek kuşaklar açısından, çocuklarımızın hiçbir şeyden korkmaması, Bugün başımıza ne gelir diye düşünmeden yaşamaları adına olumlu olduğunu düşünüyorum.

Sabah gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Başbuğ'la ilgili suçlamanın Başbuğ'dan çok Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Ülkeyi korumak' mantığının bir bir tezahürü olduğunu belirterek 'Komutanlar ülkeyi koruduklarını sanıyor. Darbe ülkenin geleneği içinde var' deniyordu. Artık bu yok denildi. İlker Başbuğ kendini suçlu görmeyebilir çünkü bunu kendi görevi görebilir. Ancak suç işlenmeye devam edildi." dedi. Ilıcak, bu olayın İnternet andıcından ziyade İrtica ile Eylem Planı'nın bir bölümü olduğunu emir komuta zinciri içinde iktidarı yıpratmak, 28 Şubat sürecinde olduğu gibi farklı bir yapılanma getirmek amaçlanıyordu. Bu iddianamelerin bir bölümünde İlker Başbuğ, diğer bölümünde ise Yaşar Büyükanıt var." dedi.

Star gazetesinden Mustafa Karaalioğlu, Türk hukuku ve demokrasi açısından çok önemli bir dönem olduğunu bu davaların başka sıkıntılar olmadan atlatılması temennisinde bulunduğunu dile getirdi. Karaalioğlu, Türkiye'nin aynı dönemde 12 Eylül davasının da görüldüğünü, böyle bir dönemde tutuklama kararının çıkmasının da önemli olduğunu dile getirdi. "Bunlar yapılamaz denilen şeylerin yapılmaya başlandığını söyleyen Karaalioğlu 'Türkiye bu davalardan arınarak çıkması gerekiyor." dedi.

Sacit Kayasu - Emekli Savcı

Öncelikle bu olay hukuk çevrelerinde beklenen bir şeydi. Tutuklama sürpriz değil. Tutuklama haklı mıdır? Değil midir? Bilmiyoruz. Bu dava sürecinin sonucunda ortaya çıkacak. Davada tutuklu olan sanıklar İlker Başbuğ'un emir komuta zincirinde olan kişiler. Dolayısıyla teknik olarak olması gereken şey buydu.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Tamamen katılıyorum.;;T

Ayrıca adalet sisteminin oldum olası çok ağır çalışıyor olması, tutukluluk süresinin adeta ceza şekline girmesi de çok kötü.

Aynı sistem bizleri içeri atıp süründürüyordu, şimdi de o sistemi yapanlar bunun belasını çekiyor.

Hoş bir durum değil tabii ki, ama "allahın sopası yok" diye de bir lâf var:him

Sopası yok derken,eminsiniz galiba...

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
"Askerin değerini düşürmek" sözkonusu değil.
Tam tersine, eğer asker seçilmiş sivil idareye müdahale edip kendi işini unutursa "değeri düşüyor.
"Siyasete bulaşmış bir ordu işe yaramaz ordudur" sözü de bizzat Atatürk'e aittir.
Ki, kendisi de TC yapılanması bittiği anda tüm asker arkadaşlarına "ya askerliğinize devam edin, ya da siyasete girecekseniz üniformayı çıkarın" demiştir.

Askerlikteki en büyük "ayıp-suç", üstündekine başkaldırmaktır. Bunu yapan askerler, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun asıl işlevlerinde başarılı olamıyorlar. Dünyayı bir gözden geçirip bakın, göreceksiniz.

Bu arada, kimse de birilerine yan baktığı için hapse falan atılmıyor.
Subay veya gazeteci olmak, suç işleyince dokunulmaz olmak demek değildir.
Hiçbir gazeteci de "gazeteci olduğu" için atılmış değil hapse.

İddianamelerdeki kanıtları biraz okursanız görebilirsiniz.

çok güdüm yazdıklarınızı okurken...bazı tv kanallarında ki hergün saatlerce anlatılan yorumlar bunlar...
siz çok eminsiniz hepsinin suçundan demek ki...deniz feneri davasındaki o şahıslar nasıl serbest kaldılar?şehidine ağlayan türkiyeye o anda nasıl bu yapıldı?iddiaanameleri derslerimizde defalarca okuduk,uydurma iddianameler...

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Öyle bir laf vardı ama, galiba varmış;;)

Gene de, yargının çalışıp suçluyu-suçsuzu bir an önce belirlemesi gerekir.

Vaktiyle aynı şekilde haksızlığa uğramış birisi olarak içeride (belki de yersiz olarak) yatanların durumunu anlıyorum.

adalet sisteminin bozukluğu ortadadır zaten.

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
konu tartışılmaya açık bir konudur yeterki birbirimizin fikirlerine saygı göstermeyi bilelim

olacaklar yapılanların arkasına kesnlikle saklanmamalı kim görevde ise işini yapmalı .
kaçakçılık olaylarının yabancısı değilim bende sınır bölgesinde yaşıyorum mazot sigara uyuşturucu ve daha aklınıza ne gelirse hepsinin haberlerini bende yakından duyuyorum .

bazı şeyler vardırki bir anda söküp atamazsın rant öyle bir noktaya gelmiş olabilirki söküp atmaya devletin bile gücü yetmez

bir hakim karar verirken ailevi can sağlığını düşünmek durumunda bile kalabiliyor
bir örnekle otomobil sektörü .... türiye uçak yapabiliyorken kendi ototmobilini neden yapamıyor ?

çünkü sektör öylesine büyükki yenisi çıkacak dendiği anda biniliyor kafasına değil kelam etmek nefes bile alamıyor

dinyadaki birçok savaşı ülkelerin değil silah kaçakçılarının yaptırdığını biliyormuydunuz !!

hal böyle iken yargıya müdahale kaçınılmaz olabilir .

ama bu tip şeylerin ivedilikle bitmesi gerekiyor. ama birazda zaman alıyor bbırada birkaç yıldan bahsetimyorum onlarca yıldan bahsediyorum

nasılki yeni yıl geldimi herşey değişmiyorsa buda aynı sayılır .

beni polis alsın götürsün ne sorun olabilirki paşa paşa girer ifademi verir paşa paşa çıkarım hiçte ağırıma gelmez verdiğim bilgiler veya zanlı olarak girdiğim yerden suçsuz olarak çıkmak bana gurur verir

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
ortalık bu kadar karışıkken sırf iddia olsun diye karıştırmak ülkeye yapılan büyük haksızlıktır abicim.
hepimiz gerçeği öğrenelim diyoruz ama kimse öğrenmek için bi çaba gösteremiyor,göstermiyor değil gösteremiyor.

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
valla orasını bilemem ama bu dava başlamış ok yaydan çıkmış ne var ne yok götürecek suçlu veya suçsuz sonuca bakmak gerek olaylar nereye gidiyor bende kestiremiyorum . konu öylesine derinki bir adam çıkıyor elinde birkaç kağıt alayın akışını tamamen değiştiriyor . kimin ne yaptığı belli değil anlayacağın . kimbilir kimsenin bir suçu yoktur . bekleyelim görelim

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
ve malesef dünyada örneği yok böyle bir olayın,bir kaç kağıt parçasıyla,ses kaydıyla davalar açılıp bu kadar insanın suçlanması ki ses kaydı habersiz yapılmışsa bu suçtur,ses kaydını kim yapmışsa ceza alacak olan odur.ilginç ama planlı programlı dönen olaylar malesef..dizi izleyip sabahına aynı operasyonu yapan güvenlik güçleri var ne diyelim...

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Aslında konu 35 vatandaşın öldürülmesi değil ama bu konuya da dem vurulmuş.Bu konuyla ilgili olarak bir kaç cümlede ben söylemek istiyorum.Elbette insanlar geçimini sağlamak için gerekirse kaçakcılık yapacak açlıktan ölecek değiller ve bu olaya da gerçekten üzüldüm ama cenazede tabutların üstüne örtülen Pkk paçavraları ne oluyor.Gerçekten bu ülkenin masum vatandaşıysa bunlar,aileleri bu paçavraları tabutlarının üzerine örtmemeliydi.Sonuçta bu devlet vatandaşına sahip çıkıp yapılan yanlışlığı telafi etmek için tazminat ödeyecek ölenlerin yakınlarıda taraflarını doğru belirlemeli.
Başbuğun tutuklanmasına gelince arkadaşın biri yıllardır aynı yerdeyiz diyor.Ama yanlış artık yıllardır aynı yerdeydik şimdi doğru yerdeyiz.Herkes işini yapacak ordu Ülkemizi dış güçlere karşı koruyacak hoşuna gitmeyen bir iktidar geldiği zaman halka rağmen darbe yapıp yönetimi ele geçiremeyecek artık herkes halkın iradesine saygı gösterecek.Siyaseti sivillere bırakacak.Generaller artık bu ülkenin kalbur üstü insanları değil.Her türlü kanunsuzluğu Atatürkcülük adına yapıyorlar ama Atamızın Egemenlık kayıtsız şartsız milletindir sözünü görmezden geliyor.Bu ülkede herkes yaptığının hesabını verecek başka yolu yok.

eFSaNe_KaRTaL

| çArŞı |
Özel üye
35 kişinin olayı karışmış araya yine..Bu ülkenin doğu ya yaptığı yatırımı başka hiçbir ülke yapmazdı..Bunları anlatmanın pek gereği yok..TC sınırları içinde başka bir devlet kurmak..silahlı örgüt kurmak..Vs.Vs..Bunları yapanda destekleyen de haindir..Ayrıca İnsanlar geçimini sağlamak için kaçakçılık yapmak zorunda değil..Biraz güvenseler devlet onlara hertürlü imkanı sunuyor..
Kanayan Yara daha da büyüyerek kanamaya devam ediyor..

Şahsen ülkede ki iktidar hırsı sonumuzu hazılıyor gibime geliyor..

Düşüncem hala aynı bu konu da da..