İlker Başbuğ'un Tutuklanmasıyla İlgili İlk Yorumlar

Mod-53

Uzaklardayım
Özel üye
İnernet andıcıyla ilgili davada ifadesine başvurulan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında çıkan tutuklama kararı ile ilgili medyadan peş peşe açıklamalar geldi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un "İnternet Andıcı" davasıyla ilgili verdiği ifadenin ardından sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanması medya dünyasına "bomba" gibi düştü.

Kararın hemen ardından televizyonların canlı yayınlarına bağlanan gazeteciler Başbuğ'un tutuklanması için şu yorumları yaptı:

Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan, bunun olması gereken bir olay olduğunu, Yunanistan'da bu olayın 1970'li yıllarda yaşandığını ve generallerin hepsinin cezaevine gönderildiğini Türkiye'nin ise olayı hep ertelediğini söyledi. Mehmet Altan, yürütülen soruşturmada sanıkların dahi suçlamaları kabul ettiğini ve bunun baş sorumlusunun Başbuğ olduğunu ifade ettiklerini bu nedenle tutuklama çıkmaması halinde çok farklı bir durumun doğmasına yolaçabileceğini söyledi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ise Türkiye tarinde 2. kez bir genelkurmay başkanını tutuklandığını önceki tutuklamanın askeri ihtilale karşı çıktığı için tutuklandığını belirtirken Başbuğ'un tutuklanmasını beklemediğini, ayrıca bu konuma gelmiş bir kişinin adresinin belli olması ve kaybolmayacağı için farklı karar alınmasını beklediğini ifade etti.

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya: Şimdi bugün gazete yöneticileri ile birlikte bir istihbarat teşkilatındaydık. Sayın müsteşar Hakan Fidan ile uzun bir brifing oldu. Konular uzun uzun konuşuldu.Asker sivil ilişkilerinde tarihi bir dönem yaşıyoruz dedi. Necdet Özel'in bugün gazetelere yansıyan demeçleri vardı. İlginç bulduğum bir kısım vardı.Genelkurmay başkanı son aylarda emniyet güçleriyle ifadesini kullandı.Tarihi önemde bir cümle bu. İlginç ve dramatik bir durum ve üzücü bir taraftan. Bu durumun bazı çevreler tarafından sevinçle karşılandığını görüyorum ama bence üzüntü verici bir durum orgeneral birinin tutuklanması. Ben yaşadıklarını şahsen anladım. Hukukun verdiği karar önemlidir. Herkes gibi saygılı olmak durumundayız.

Star gazetesi yazarı Ergun Babahan: Bu sürece gelinmesi kaçınılmazdı. Sonuç itibariyle Genelkurmayda bulunan bir takım yasa dışı işlerin en üsten en alta doğru gittiği, emir komuta zincirinde yürüdüğü anlaşılmıştı. Genelkurmay Başkanının bu sürecinin dışında kalması düşünülemezdi. Artık Türkiyede herkesin kendi görevi alanı içinde kalması gereken, hukuka bağlı, hukuktan kaçmaması gereken bir döneme gidiyoruz. Gelecek kuşaklar açısından, çocuklarımızın hiçbir şeyden korkmaması, Bugün başımıza ne gelir diye düşünmeden yaşamaları adına olumlu olduğunu düşünüyorum.

Sabah gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Başbuğ'la ilgili suçlamanın Başbuğ'dan çok Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Ülkeyi korumak' mantığının bir bir tezahürü olduğunu belirterek 'Komutanlar ülkeyi koruduklarını sanıyor. Darbe ülkenin geleneği içinde var' deniyordu. Artık bu yok denildi. İlker Başbuğ kendini suçlu görmeyebilir çünkü bunu kendi görevi görebilir. Ancak suç işlenmeye devam edildi." dedi. Ilıcak, bu olayın İnternet andıcından ziyade İrtica ile Eylem Planı'nın bir bölümü olduğunu emir komuta zinciri içinde iktidarı yıpratmak, 28 Şubat sürecinde olduğu gibi farklı bir yapılanma getirmek amaçlanıyordu. Bu iddianamelerin bir bölümünde İlker Başbuğ, diğer bölümünde ise Yaşar Büyükanıt var." dedi.

Star gazetesinden Mustafa Karaalioğlu, Türk hukuku ve demokrasi açısından çok önemli bir dönem olduğunu bu davaların başka sıkıntılar olmadan atlatılması temennisinde bulunduğunu dile getirdi. Karaalioğlu, Türkiye'nin aynı dönemde 12 Eylül davasının da görüldüğünü, böyle bir dönemde tutuklama kararının çıkmasının da önemli olduğunu dile getirdi. "Bunlar yapılamaz denilen şeylerin yapılmaya başlandığını söyleyen Karaalioğlu 'Türkiye bu davalardan arınarak çıkması gerekiyor." dedi.

Sacit Kayasu - Emekli Savcı

Öncelikle bu olay hukuk çevrelerinde beklenen bir şeydi. Tutuklama sürpriz değil. Tutuklama haklı mıdır? Değil midir? Bilmiyoruz. Bu dava sürecinin sonucunda ortaya çıkacak. Davada tutuklu olan sanıklar İlker Başbuğ'un emir komuta zincirinde olan kişiler. Dolayısıyla teknik olarak olması gereken şey buydu.

Yaa ne kadar ayıp olmuş.
Koca general, üstelik te GKB; hiç darbeymiş, hükümet devirmekmiş gibi şeyler yapar mı?
Zaten önceden de o işleri hep terziler, manavlar, şoförler falan yapıyordu.
Üstelik te hiç bir subay tutuklanır mı, onlar ülkenin gerçek sahipleri; onların dışındaki bizler orda-burda gezinen böcekleriz.
Tutuklayanaklarsa böyle böcekler tutuklansın, dimi yaa..

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Hükümet kendi ipini çekiyor haberi yok...7 subay işaret etmiş bu kadar ucuz politikalarla bu ülkeyi ancak satar ve generalleri içeri doldurup 35 vatandaşı öldürür,mecliste terörist babasını konuşturur,bir avuç hainlere kucak açarlar...siyasetten yoksun ülkem Allah yardımcın olsun yiyecek başını bu hükümet...

O 7 subay da eskiden ikidebir yapıldığı gibi bir cunta kurup hükümeti devirsinler, başbakanı da assınlar o zaman.
Tabii "yerse"!!!

Aksi halde benzerleri gibi bir delikte volta atıp ağlanmak ta var.

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
35 kişi olayını tam detaylı anlamış değilim ırak sınırında 35 kişi ne yapıyordu ?
kimisi diyorki kaçakçılık yapıyordu ?
kaçakçılık ne zamandan beri bu ülkede serbest oldu ?
işaret fişeği atmışlar karşılık gelmemiş falan kaçtılarmı niye vurdular teslim çağrısı yapılmadımı ?
şimdi bende çıkıp sarp sınırını geçmeye kalksam dur ihtarına uymasam benimde sonum aynı değilmi ?

yani anlamış değilim konu hakkında tam bilgim yok zaten basın iyice çivisini çıkarmış birinin haberi ötekini tutmuyor

ne iştir anlamadım ?

başbuğ un olayına diyeceğim tek nokta vardır suçluysa suçunu çeker suçsuzsa zaten çıkar .
adalet sistemine hakimlere güvenmeliyiz müdahele etmeye siyaset yapıp ekranlara çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum

haa suçsuz yere niye yatsın diyorsanız . içeri giripte bi suçu olmayan binlerce kişi var vatandaş vatandaştır isterse başbakanlık yapmış olsun adalet var ise eşitlikte şüphesiz olmalı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
adalete güvenelim yanlı adalete...
adalet bağımsız olmadığı sürece bu ülkede hiç bir şey yoluna girmez.
binlerce suçsuz yatan var evet,neden olsun neden daha kapsamlı olamıyoruz yıllardır aynı yerdeyiz...sen bana karşı geldin hadi hapse,sen yan baktın bana hadi hapse...ucuz politikalar yazık çok yazık...
35 kişi olayına gel,ince istihbaratı kimin yaptığını bile açıklayan yok herkes birbirinin üstüne atıyor,kaçakçılık yapıyorlar,serbest mi?elbette değil ama bende sınır bir şehirde yaşıyorum rahatça yapılıyor...şeker,mazot,çay,sadece bunlar olsa iyi uyuştucu ki,daha geçenlerde yakalandılar akla hayale gelmeyecek şekilde canlı hayvanlarla getiriyolarmış yüzlerce kişi...
askerin değerini düşüreyim yerine kendi adamımı koyayım diye uğraşırkan,gerçekten kaliteyi bu kadar düşürmemeliydiler.
siyasetinde bir ahlakı,düzeni vardır bu kadar ucuzuna gerek yoktu.

Allah ülkemnizi korusun,Askerimize kuvvet versin ki kendisini savunabilsin...

35 kişi olayını tam detaylı anlamış değilim ırak sınırında 35 kişi ne yapıyordu ?
kimisi diyorki kaçakçılık yapıyordu ?
kaçakçılık ne zamandan beri bu ülkede serbest oldu ?
işaret fişeği atmışlar karşılık gelmemiş falan kaçtılarmı niye vurdular teslim çağrısı yapılmadımı ?
şimdi bende çıkıp sarp sınırını geçmeye kalksam dur ihtarına uymasam benimde sonum aynı değilmi ?

yani anlamış değilim konu hakkında tam bilgim yok zaten basın iyice çivisini çıkarmış birinin haberi ötekini tutmuyor

ne iştir anlamadım ?

başbuğ un olayına diyeceğim tek nokta vardır suçluysa suçunu çeker suçsuzsa zaten çıkar .
adalet sistemine hakimlere güvenmeliyiz müdahele etmeye siyaset yapıp ekranlara çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum

haa suçsuz yere niye yatsın diyorsanız . içeri giripte bi suçu olmayan binlerce kişi var vatandaş vatandaştır isterse başbakanlık yapmış olsun adalet var ise eşitlikte şüphesiz olmalı

Tamamen katılıyorum.;;T

Ayrıca adalet sisteminin oldum olası çok ağır çalışıyor olması, tutukluluk süresinin adeta ceza şekline girmesi de çok kötü.

Aynı sistem bizleri içeri atıp süründürüyordu, şimdi de o sistemi yapanlar bunun belasını çekiyor.

Hoş bir durum değil tabii ki, ama "allahın sopası yok" diye de bir lâf var:him

adalete güvenelim yanlı adalete...
adalet bağımsız olmadığı sürece bu ülkede hiç bir şey yoluna girmez.
binlerce suçsuz yatan var evet,neden olsun neden daha kapsamlı olamıyoruz yıllardır aynı yerdeyiz...sen bana karşı geldin hadi hapse,sen yan baktın bana hadi hapse...ucuz politikalar yazık çok yazık...
35 kişi olayına gel,ince istihbaratı kimin yaptığını bile açıklayan yok herkes birbirinin üstüne atıyor,kaçakçılık yapıyorlar,serbest mi?elbette değil ama bende sınır bir şehirde yaşıyorum rahatça yapılıyor...şeker,mazot,çay,sadece bunlar olsa iyi uyuştucu ki,daha geçenlerde yakalandılar akla hayale gelmeyecek şekilde canlı hayvanlarla getiriyolarmış yüzlerce kişi...
askerin değerini düşüreyim yerine kendi adamımı koyayım diye uğraşırkan,gerçekten kaliteyi bu kadar düşürmemeliydiler.
siyasetinde bir ahlakı,düzeni vardır bu kadar ucuzuna gerek yoktu.

Allah ülkemnizi korusun,Askerimize kuvvet versin ki kendisini savunabilsin...

"Askerin değerini düşürmek" sözkonusu değil.
Tam tersine, eğer asker seçilmiş sivil idareye müdahale edip kendi işini unutursa "değeri düşüyor.
"Siyasete bulaşmış bir ordu işe yaramaz ordudur" sözü de bizzat Atatürk'e aittir.
Ki, kendisi de TC yapılanması bittiği anda tüm asker arkadaşlarına "ya askerliğinize devam edin, ya da siyasete girecekseniz üniformayı çıkarın" demiştir.

Askerlikteki en büyük "ayıp-suç", üstündekine başkaldırmaktır. Bunu yapan askerler, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun asıl işlevlerinde başarılı olamıyorlar. Dünyayı bir gözden geçirip bakın, göreceksiniz.

Bu arada, kimse de birilerine yan baktığı için hapse falan atılmıyor.
Subay veya gazeteci olmak, suç işleyince dokunulmaz olmak demek değildir.
Hiçbir gazeteci de "gazeteci olduğu" için atılmış değil hapse.

İddianamelerdeki kanıtları biraz okursanız görebilirsiniz.