Hesaplama Mantığı - Program

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arkadaşlar nette sürekli görüyorsunuz, ideal kilo, yağsız kilo, vicut kitle indexi vs vs hesaplar yapan siteler var...

İşte ben bunları tek bir program altında toplamaya karar verdim. Hatta ufaktan başladım da. Sadece hesaplama değil sağlıklı bir vücut için geekli bilgileri de kapsayacak olan kücük bir program olacak :)

Bu akşam bir ek daha yapayım dedim ve "Vücut Yüzey Alanı" hesaplama mantığını bir türlü anlayamadım. Örnek şu link :

Burada Ağırlık ve Boy giriliyor ve uzayda kapladığınız yer (hacminiz) hesaplanıyor :D Orda bir de hesaplama formülü yazmışlar ancak ben bir türlü oradaki hesaplama yöntemi ile işin içinden çıkamadım.

Bu konuda (nasıl hesaplandığı) yardımcı olursanız hemen bu özelliği de ekleyebilirim programa :)

Not: Eklenmesini istediğiniz hesaplama türünü de bildirebilirsiniz. Tabii şu linkte böyle bir hesaplama yapılıyor diyererek.

Şimdilik programa eklenenler:
* Vücut Kitle Hesabı
* İdeal Kilo Hesabı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Tamam formülü ben de gördüm ama bu formülle sonuca ulaşılmıyor. JavaScript kodlarına da baktım ama anlyamadım sanırım bir matematikçi çözecek bunu ancak.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ben üslü saylırı hesaplamayı bilmiyormuşum. Excel'e hasaplattım gerçekten doğru çıktı hatta delphi'ye de hesaplattım ama bunu kağıt kalemi elime alıp nasıl hesaplarım bi yöntemi var mı?

yani üslü sayı 1'den küçük olduğunda hesap nasıl yapılır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Belki birilerinin işine yarar diye Excel ve Delphi ile üslü sayı hesabını da ben ekleyeyim.

Excel ile üslü sayı hesabı:

A1 hücresine üssü hesaplanacak sayıyı
B1 hücresine sayının üssünü yazın ve herhangi bir hücreye alttaki formülü girin.
Kod:
=A1^A2

Delphi ile üslü sayı hesabı;

Form üzerine 3 adet Edit nesnesi ve 1 adet buton yerleştirin.

Button'un onclick yordamına ekleyin ve derleyip exe haline getirin.
Kod:
var
  a,b,c:real;
begin
  a:=StrToFloat(Edit1.Text);
  b:=StrToFloat(Edit2.Text);
  c:=Exp(b*Ln(a));
  Edit3.Text:=FloatToStr(c);

Edit1'e üssü hesaplanacak sayıyı,
Edit2'ye sayının üssünü yazın ve Butona basın.

Edit3'te sonuç görünecektir.