Excel ile Alkol Oranı Hesaplama Cetveli

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Alkolün aşırı pahalı olduğu günümüzde evde kendi alkolünü yapan o kadar çok kişi var ki internette en çok aranan konular arasında alkol yüzdesi hesaplamaları var. Durum böyle olunca herkesin kolayca bir Excel dosyası aracılığı ile alkol oranlarını kendilerinin yapması için bir örnek hazırladım. :)

Hemen konuya geçerek elinizde alkol oranını bildiğiniz etil alkolden (eğer etil akol oranı bilinmiyorsa bir alkolmetreye ihtiyacınız olacak) belirlediğiniz derecede içecek hazırlamanız için şu adımları izliyoruz.

İsterseniz örnek anlatımın yapıldığı excel dosyası üzerinde denemeler yapabilir veya Dosya menüsünden ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Örnek tabloya göre;
G2 hücresine, Üretmek istediğiniz alkol miktarını (Yakında bunu otomatik hesaplama yöntemi ekleyebiliriz)
G3 hücresine, Elinizdeki hazır etil alkolün alkol oranını (genellikle piyasada satılanlar %96)
G4 hücresine, Elde etmek istediğiniz alkolün derecesini (genellikle %40 - %45 arasında)

girin.

C5 hücresine, =C2/(C3/C4) formülünü girin. Bu şekilde alkol katsayısını buluyoruz.
C6 hücresine, =C2-C5 formülünü girin. Böylece kullanılacak su miktarını da buluyoruz. İşlem bu kadar.Not: Hücre alanlarında rakamlar yanında ml, % ifadelerini ve ondalık bölümünü (küsurat) kaldırmayı "Hücreleri biçimlendir > İsteğe uyarlanmış" bölümündden yapabilirsiniz.

hucreleri-bicimlendir.png
 
Konuya ek olarak elinizdeki ürün miktarına göre de hesaplama ve oranlama yapabileceğiniz alanı ekledim dosyaya. İsterseniz konu içindeki excel dosyasında, isterseniz dosyayı bilgisayarınıza indirerek oranlamaları kolayca yapabilirsiniz.
 
Geri
Top