Hayatta Sadece Bir Kişinin Kalbini Kıran Padişah

Mai

Usta
Osmanlı padisahlarından III.Selim cok mutevazi ve mulayım dir.Hayatında kımsenın kalbini kırmamaya calısmiştir.Hatta ölümü bile iyi niyettınden olmustur.
Kendisini öldürmeye gelen Kabakçı Mustafa ve isayancılara karsi elınden devlet kuvvetlerini kullanmayarak''Ben orduyu onların ustune gonderirsem ,Ruslar da bundan istıfade ederek Çatalca'ya kadar gelir''diyecek kadar mutevazidir.Onun bu efendiliginde buyuk bir muzisyen ve sanatçı olmasının cok buyuk etkisi vardir.Fakat bir kisinin kalbini o kadar sert kırmiştir ki sizde sasiracaksınız.

olay soyle gelısır:

Bir gun padisah kıyafet degistirerek halkın arasına karısir.sokullu camii yolunda bir aksamustu ilerlerken (sultan ahmet meydanında ) eczaneden çıkan bir kadına bir yeni ceri askerinin musallat oldugunu ve onu taciz ettıgıni gorur.
kadın:
ne olur beni bırak benim cocugum hasta ona ilaç goturuyorum der.
yeni ceri hiç aldırıs etmeden tacize devam eder

Kadın ,sivil kıyafetle karsında duran padisaha bakar ve''kardesim gel beni kurtar bu ırz dusmanının elınden kurtar''der

Yeniceri hiç aldırıs etmez.tacize devam eder.

Bunun uzerine sivil kıyafetli padisah,yeniceriye''Bak burası saraya yakın ya padisah gorurse,gel bosver kadıncagız gitsin ''der

Yeniceri:
''Ne KIZ SELİM mi onu benım elımde alacakder(musiki ile ugrastıgı için gayet kibar olan padisah anlasılan hafife almaktatir.

Bunun uzerine padisah gelir hiç birsey solemeden kılıcını cıkartır ve yeni ceriyi kalbinden kılicı sokarak ortadan ikiye boler