Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ve Ne Zaman Başlar

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Hamilelik, tüm kadınların evlilik sonrası hayal ettiği ve iç güdüsel olarak kendini anneliğe hazırladığı muhteşem bir dönemdir. Peki hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır? Ne zaman başlar?

Gebeliğin ilk belirtileri:

 • Hamilelik beilrtilerinde bilinen en eski yöntem adet (regl) kanamasının gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabilir. Ya da döllenme adet kanama zamanınızdan daha erken gerçekleşmiş olabilir.
 • Yorgunluk, hamilelik belirtileri arasında sayılabilir. Gebelik öncesine kıyasla daha fazla yorulduğunuzu ya da daha çok kendinizi uykulu hissedebilirsiniz. 14. gün sonunda başlar.
 • Göğüslerde ağrı, şişlik, büyüme hissedebilirsiniz. Döllenme sonrası progesteron hormonu yükselerek rahim içi duvarları besler ve büyütür. Bu durum göğüslerde hassasiyet oluşturabilir. 10. günden sonra baş gösterebilir.
 • Kasıklarda şişlik, batma, yanma hissi oluşması ise gayet doğal gebelik belirtisi sayılabilir. Yine döllenmeden kaynaklanan hormonlar en önemli nedendir. 14. günden itibaren başlayabilir.
 • Mide bulantısı, yanması ve ekşimesi bilinen gebelik belirtileridir. Hamilelik dolayısı ile artan hormon seviyeleri mideye etki edebilir. Midenizde hazım problemleri yaşamanız doğal kabul edilir. 14. gün sonunda mide bulantılarınız baş gösterebilir.
 • Hamilelik belirtisi olarak iştahsızlık ya da iştahta ani artışlar olabilir. Yiyecekler karşı aşırı duyarlılık gösterebilirsiniz. Tam tersi farklı yiyecekler yemek isteyebilirsiniz. 21. gün sonunda ufak belirtilerle başlayabilir.
 • Tuvalet problemleri de hamilelik belirtileri içinde sayılmaktadır. Sık sık idrar çıkma ya da idrar renginde değişikleriniz olabilir. Döllenme sonunda 14. gün sonunda oluşabilir.
 • Bayılma, baş dönmesi ve ruh halindeki ani değişimler gebelik belirtilerinin en önemli sebepleridir. Döllenme sonrası artan hormonlardan kaynaklanmaktadır. En geç 21. günde gerçekleşebilir.
 • Gebelik kanaması da önemli bir belirtidir. Döllenme sonrası 9 ile 14. günlerde gerçekleşebilmektedir. Yerleşme kanaması olarak adlandırılmaktadır. Açık renkli ve hafif kanamalardır.
 • Artan vücut ısısı gebelik belirtilerindendir. Döllenme kaynaklı olarak vücudunuz da ani ıs değişiklikleri görebilirsiniz.
 • Duysusal değişimler, gebelik döneminde sık rastlanırlar. Yaşadığınız olaylara farklı tepkiler vermeniz gayet doğaldır. 9 ile 18. günlerde karşılaşabilirsiniz.
Saydığımız tüm bu belirtilerin tamamı genel itibari ile birliktelik sonrası oluşmaktadır. Döllenme sonucundaki 7 ile 21, günlerde bu belirtilerin bazıları ya da tamamı görülebilir.

 • Eğer hamilelik şüpheniz varsa yapmanız gereken ilk şey en yakın eczaneye gidip gebelik testi almak olmalıdır. Evinizde basit bir şekilde uygulayacağınız gebelik testi size sonuç verecektir. Ancak bazı durumlarda gebelik testi başarılı olmayabilir. Bu durumda en etkili ve kesin sonuç kan testi yaptırılarak anlaşılır. Hamilelik şüphesi varsa, bir sağlık merkezine gidip kan testi yaptırmalısınız. Birliktelik süreniz iki günü aşmamış olsa bile kan testi size en kesin sonucu verecektir. Kan testi sonucunda eğer hamile olduğunuz anlaşılır ise bir kadın doğum uzmanına gidip gebeliğiniz ve bebeğiniz için bilinçli bir program oluşturmalısınız.
 
Top