Fit Bir Vücut İçin 10 Öneri

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sürekli aynanın önünde durup mükemmel vücuda sahip olmak için hayal kuranlardan mısınız? Fakat yapabileceğiniz bir çok şey varken neden orada oturup hayal kurmakla yetiniyorsunuz? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, size daha iyi bir vücuda sahip olmanın 10 yolunu gösteriyor...

1. Vücudunuzla iletişim kurun

xxq7TUX.jpg


Aynanın karşısına geçin ve genel vücut proporsiyonunuzu değerlendirin. (Omuz ve kalça yükseklikleri, kafanızın gövdenizin orta hattında bulunup bulunmadığı gibi detaylar kısaca simetri önemlidir.) Yoga veya germe yaparken vücudunuzun nasıl çalıştığını anlayın. Bu aktiviteler sırasında vücut sıvılarınızı nasıl harekete geçtiğini öğrenin.

2. Kaslarınızı çalıştırın

o5H0SLm.jpg


Basitçe kendi vücut ağırlığınız ile yaptığınız egzersizler daha iyi bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Push-up, squat, karın ve sırt kuvvetlenme gibi egzersizleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Hafta 2 veya 3 olmak üzere 10-20 tekrar / 3 set olarak egzersizleri yapın.

3. Kardio antremanı yapmayı unutmayın

3abOPeh.jpg


Eğer gerçekten vücudunuzu şekillendirmekte kararlı iseniz egzersiz programınız haftada 3 ila 5 kere, 30-60 dakikalık bir aralıkta orta seviyede aerobik (solunumu hızlandırarak dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlayan) egzersiz içermek zorundadır. Vücudunuzun yeniden şekillenmesi ve esnekliği için egzersizlerin öncesi ve sonrasında germe yapılmalıdır. Joging, yüzme, bisiklet, tenis veya squash gibi aktiviteleri deneyin.

4. Ne yersen osun!

ozWAxLO.jpg


Bu cümle oldukça gerçekçidir. Eğer hedefiniz sıkı, fit ve mükemmel görünmekse dürüstçe söylemem gerekirse hergün ağzınıza ne koyduğunuzun farkında olmalısınız. Tabi ki kendinizi kontrol altında tutarken egzersizler sırasında ve günlük yaşantınızda size yeterli seviyede enerji sağlayacak yiyecekleri tüketmeniz gereklidir. Fakat etkisi hızlı geçen, fazla vaatlerde bulunan moda diyetlerden kaçınmanızda fayda var. Vücudunuzun içerden de dışarıdan göründüğü kadar mükemmel olması gereklidir.

5. Kendi vücut tipine göre kıyafetler seç!

MWiQ1UE.jpg


Genelde vücudumuzu beğenmediğimiz zamanlar, bol, iddiasız, salaş kıyafetler giymeye eğilimliyizdir. Güzel kıyafetler seçmek için kilo verene kadar bekleriz. Fakat neden? Şu an iyi hissetmeniz önemlidir, kendinize vücut ölçülerinize göre etkileyici kıyafetler seçin. Kendinizi yenilenmiş ve motive hissetmek için fit kıyafetler edinin.

6. Vücudunuzu bütün olarak değerlendirin

60bgha9.jpg


Birçoğumuz vücudumuzu bölgesel olarak yargılarız. Bacaklarım çok kalın, dudaklarım çok ince, göğüslerim çok küçük… Bedeninizi sadece negatif gördüğünüz tarafları ile değil bir bütün olarak değerlerin. Vücudunuzun beğendiğiniz kısımlarını ortaya çıkaracak kıyafetler seçin.

7. Pozitif olun

ur01LTt.jpg


Vücudunuzun nasıl göründüğü daha çok algıya dayanır. Eğer vücudunuzun iyi olmadığını düşünerek yürüyor iseniz vücudunuz ve postürünüz bunu yansıtır. O yüzden her sabah evden bir gülümseme ile ayrılın ve en iyi tavrınızı takının. Duruşunuz ve tavrınız görünüşünüzü belirler. Yürürken ve ayakta dururken kendinize güvenli bir tavır sergileyin. Vücudunuzun bu şekilde daha farklı göründüğünü çok geçmeden fark edeceksiniz.

8. Kendinizi şımartın

reFwccd.jpg


Eğer vücudunuzu şekle sokmak için her gün antrenman yapmayı başardıysanız, gidin ve kendinize bütün stresinizi ve gerginliğinizi azaltacak bir masaj hediye edin. Eğer masaj konusunda fanatik değilseniz, küvetinizi doldurun ve suyun rahatlatıcı etkisinin tadını çıkarın.

9. Siz de vücudunuz da emsalsiz!

eoJ8czz.jpg


Her insanın başka bir genetik yapı, vücut şekli ve ölçüsü ile doğduğunu hatırlayın. Sizin vücudunuz da benzersiz.

10. İlerlemeyi takip edin!

O47dlb5.jpg


Bu süre içinde vücudunuzdaki gelişmeleri takip etmenizi öneririm. İlk halinizin fotoğrafını çekin, yağ yüzdenizi, bedeninizi, egzersizleri yapma süre ve sayınızı bir yerlere not edin ve her ay karşılaştırın. Böylelikle doğru yapıp yapmadığınız şeyleri değerlendirme fırsatınız olur.

Kaynak: CnnTürk
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Sabahları ayna karşısında gömleğinizi kaldırdığınızda karın kaslarınızın çekici bir görünüm kazanması için kişisel spor eğitmeni Dimitri Peskin’in tavsiyelerine kulak verin: “Karın kaslarınızı bir an evvel görmek için dikkat etmeniz gereken üç nokta; yöntem, tutarlılık ve zamandır. Bunlar olduğu takdirde sonuca ulaşmanız fazla uzun sürmeyecektir.”
Ve Dimitri ekliyor: “Eğer tutarlı olmak konusunda kendinize dürüstseniz, zaman yeterli değilse ve sonuç istediğiniz gibi değilse o zaman yöntemi sorgulamanız gerekecektir. Fakat çoğu insan bunu yapmadan direkt başarısız olduğu sonucuna varır.”

Sürekli olarak sıkı bir şekilde çalıştığınız halde hedeflerinize hala ulaşamıyorsanız Dimitri şunları öneriyor:

Kararlı Olun​

Karın kası yapmak için sürdürülebilir ve istikrarlı bir planınız olmalı. Düzenli beslenme için bir diyet planının yanı sıra karın yağlarınızı eritmek için bir egzersiz planı şart. Birkaç hafta sonra sonuçlar yine istediğiniz gibi değilse biraz değişikliğe gidin ama asla pes etmeyin!

Yavaş Yavaş Artan Kardiyo Egzersizleri Yapın​

Yüksek yoğunluklu interval antrenman, göbek yağlarını hedeflemek için en iyisidir. 20 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersizler karın yağlarını eritmek için en iyi yöntemlerin başında gelir.

Enerjinizin Çoğunu Ağırlık Kaldırmaya Ayırın​

Vücut ağırlığı hareketleri etkilidir ancak ağırlıkları ve diğer ekipmanları da egzersiz planınıza dahil ettiğiniz takdirde daha fazla faydasını göreceğiniz kesin. Dumbell, barbell, kettlebell ve barları mutlaka kullanın. Kaslarınızı şaşırtmak için her seferinde sıralamayı değiştirmeyi unutmayın. Squat, pull-up, deadlift ve thruster gibi vücudun birden fazla noktasını çalıştıran bileşik hareketlere odaklanın.

Kaslarınızı Dinlendirirken Çalıştırmak İçin Yüzün​

Yüzme, tüm kas gruplarını çalıştırması ve yaktığı kalori bakımından diğer tüm klasik egzersizlere göre daha üstün görülmektedir. Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği de vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayacağı için kaslarınızı dinlendirirken çalıştırmanız yüzme ile mümkün olacaktır.

Merdiven Çıkın​

Tüm dünyada oldukça popüler olan merdiven çıkma sporunun en güzel yanı her yerde kolaylıkla yapılabilir oluşu. Yürüyüş ya da koşunun aksine kendi vücut kütlenizi dikey olarak kaldırdığınızdan bacaklarınız güçlenecektir.

Sporunuzu Destekleyecek Beslenme Düzeni Oluşturun​

Karın kaslarınızı belirginleştirmek için düzenli egzersiz yapmanızın yanında beslenme düzeninize de oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Gün içinde bol su içmeyi alışkanlık haline getirin. Kırmızı ve beyaz et, balık, kuru yemişler, lif bakımından zengin olan besinler ile bol yeşil sebze tüketeceğiniz bir beslenme düzeni oluşturup, asitli içeceklerden kaçınarak karın kası egzersizlerinizi destekleyebilirsiniz.

Kaynak:muscleandfitness.com
 
Top