• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Eksik diş çene yapısını bozuyor

~meLek~

GalataSaray'ım

Kaybedilen dişlerin yerine zaman geçirmeden yenilerinin yaptırılması gerektiği aksi halde çene ekleminde bozulmaların yaşanabileceği bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Nihat Akbulut vücuttaki en karmaşık ve en fazla çalışan eklemin üst ve alt çene ilişkisini sağladığını belirtti.

Çene ekleminin alt çenenin ileri geri ve yanlara hareketinden sorumlu olduğunu ifade eden Akbulut "Bu eklem günde yaklaşık 2 bin kez açılıp kapanıyor. Bu nedenle çok güçlü bir eklem" dedi.

Kaybedilen dişlerin yerine zamanında yenilerinin yaptırılmamasının çene eklemi bozukluklarının yaygınlaşmasına yol açtığına dikkati çeken Akbulut "Uzun süreli diş eksikliğinden çeneniz düzgün kapanmıyorsa dişlerin karşılaması gereken ekstra yükler çene eklemine biner. Bu durumda eklemin kapsülü diski ve bağları zarar görür'' diye konuştu.

Akbulut çene eklemi bozukluğunda baş ve kulak ağrısı ağız açılıp kapandığında tıklama veya çıtlama sesi çiğneme sırasında ağrı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabileceğini çenenin takılıp kilitlenebileceğini belirtti.

Çeşitli nedenlerle dişini kaybeden hastalara tavsiyelerde bulunan Akbulut ''Dişinizi çektirdiğiniz zaman fazla beklemeden yerine yenisi yaptırın yoksa ilerleyen zamanlarda çene eklemi bozukluğu ile karşılaşabilirsiniz'' ifadesini kullandı.

TEDAVİSİ

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Akbulut çene eklemi bozukluğunun tedavisi hakkında şunları söyledi:

''Eklem tedavilerimiz koruyucu önlemlerden açık ameliyata kadar bir süreci kapsıyor. Eklem rahatsızlıklarında ilk başta koruyucu girişimsel olmayan tedavileri tercih ediyoruz. Bu süreç kas gevşeticileri içeriyor. Süresi hastanın tedaviye cevap vermesine göre değişiyor. Daha ileri aşamadaki yöntemleri denersek bir önceki tedaviyi kullanma şansımızı kaybederiz. Onun için ilk olarak hep koruyucu önlemleri deniyoruz.''
 
Top