Çocuğu Okuyana Müjde! Tam 1300 TL Veriliyor!

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Son Dakika Çocuğu Okuyana Müjde! Tam 1300 TL Veriliyor! 1300 TL SED Yardım Desteği Başvuru Formu​

Son Dakika Çocuğu Okuyana Müjde! Tam 1300 TL Veriliyor! 1300 TL SED Yardım Desteği Başvuru Formu; İhtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocukları için müjde geldi! Tüm vatandaşlara 1300 TL maddi devlet desteği veriliyor. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) desteği yeni yılda verilmeye devam ediyor. E-Devlet üzerinden 1300 TL yardım desteği başvuru formuna ulaşılırken, yapılan inceleme sonrası uygun görülen her vatandaşa ödemeler Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılıyor. Çocuğa okuyana SED destek başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ve Ekonomik Desteği (SED) Nedir?

Temel ihtiyaçlarını karşılamayan ailelere yönelik hayata geçirilen SED desteği, çocukların ailesinin yanından ayrılmadan eğitimlerine devam edebilmelerini amaçlayan sosyal devlet yardımları arasında yer alır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca ödenen Sosyal ve Ekonomik Desteği, yapılan ön başvurunun değerlendirilmesi sonrası uygun görülen ailelere ödeniyor. Ailelerin kendi kendisine yeter hale gelene kadar ödenmesi öngörülen SED desteğinde, çocukların durumu da ödemenin devam etmesinde belirleyici oluyor. Sosyal ve ekonomik anlamda destek sağlamak adına hayata geçirilen SED desteği ile ihtiyaç sahipleri, çocuklarını herhangi bir sorunla karşılaşmadan okutabiliyor.

Çocuğu Okuyana SED Desteği Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

SED başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Çocuğu okuyana destek başvuruları için e-Devlet’te başvurular linki üzerinden yapılıyor. Ön başvurular ardından Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine gerekli evraklarla birlikte şahsen başvuruda bulunulması gerekiyor. Verilen link üzerinden ulaşılan 1300 TL yardım başvuru formu doldurulması ardından Bakanlıkça değerlendirmeye alınan başvurular, uygun görülmesi onaylanarak evrak teslimi aşamasına hak sahiplerinin yönlendirilmesi ile devam ediyor.

İhtiyaç Sahibi Çocuk Okutan Ailelere SED Başvuru Evrakları Nelerdir?

SED başvurusu için gerekli evraklar bazı durumlar özelinde farklılık gösterebilir. Sosyal ve Ekonomik Destek başvurusunda bulunacak olan adaylardan genel hatları ile istenen başvuru evrakları şunlardır:

• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Başvuru dilekçesi
  • Öğrenci belgesi
  • Sağlık raporu

Kimler 1300 Lira SED Desteğine Başvurabilirler?

SED başvurusunda istenen şartlar şu şekildedir:

• Çocukların gerekli hakları için bakım kararına tabi olması
  • Yaş sınırını tamamlayan çocukların iş veya meslek edindirme kursuna devam ederken, gelir getirici bir işte çalışmaması
  • Olağandışı durumlar nedeniyle oluşan ihtiyaçların karşılanması
  • Önemli cerrahi operasyon gerektiren sağlık durumlarına sahip olunması

SED Desteği Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

SED desteğine yapılan başvurular 5 ila 30 günlük süre zarfında sonuçlanır. Başvuru yoğunluğuna bağlı olarak yapılan değerlendirmeler ardından sonuçlar, en geç 1 ay süre içinde neticeye ulaşarak başvuru sahibine gerekli bilgilendirme yapılır.

Çocuğu Okuyana SED Devlet Desteği Kaç Liradır?

Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında çocuğu okuyan ailelere 1300 TL’ye kadar maddi yardımda bulunuluyor. Olağandışı şartlara göre destek miktarı değişebilirken, SED desteği miktarı için belirleyici olan etmenler şu şekilde sıralanıyor:
  • Çocuğun yaşı
  • Eğitim durumu
  • Ekonomik koşulu

Kaynak
https://haberkredi.com/cocugu-okuyana-mujde-tam-