'Çikolata Uğruna Eşimden Bile Ayrıldım'

Çirkin Kral

Forum Tutkunu
Hataylı İşletmeci Cankız Çirkin, farklı tatta bir çikolata yapabilmek için 2 yıl boyunca ABD'de bulunan çikolata butiklerini gezdiğini, kitap okuduğunu ve internetten araştırma yaptığını, bu uğurda eşinden bile ayrıldığını söyledi.
Çirkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''bir aşk gibi'' tutkuyla bağlı olduğu çikolataya ilgisinin çocukluk yıllarında başladığını kaydetti.
Liseyi bitirdikten sonra tanıştığı eşiyle evlendikten sonra ABD'ye yerleştiğini anlatan Çirkin, şunları söyledi:
''ABD'de çalışmadığım için sıkılıyordum. Evde boş oturmak da bana göre değildi. Bu sırada çikolatalarla ilgili araştırma yapmaya karar verdim. Bir anda kendimi bu araştırmanın içinde kaybolmuş halde buldum. Çikolatalarla ilgili kitap, dergi, internette ne varsa aradım ve gerekli gördüğüm unsurları not ederek üretim aşamasında ilk adımı attım.'' Çirkin, çikolata yapmayı öğrenmek için yapılışını izleme gereği duyduğunu, bu kez kapı kapı çikolata butiklerini gezdiğini ifade etti.
Butikte çalışanlardan çikolata yapımını öğretmelerini rica ettiğini, neredeyse çaldığı her kapının kendisine açıldığını anlatan Çirken, şöyle devam etti:
''Eşime haber vermeden her gün bu butiklere gidip çalışmaya başladım. Butikte yaptığım çikolataları evde farklı malzemeler koyarak kendim denedim. İki yıl sonunda artık iyi bir çikolata ustası olduğumu düşündüğümde eşime yaptığım çikolataları tattırmaya başladım. Çok beğendi. İlk başta benim yaptığıma inanmadı, ancak zamanla farklı tattaki çikolataları tadınca inandı.'' Çikolata yapımını öğrendikten sonra ABD'de butik açmak istediğini, fakat eşinin karşı çıktığını belirten Çirkin, ''Valizimi toplayıp 2 yaşındaki çocuğumla birlikte Türkiye'ye döndüm. Eşime hemen boşanma davası açtım ve boşandım'' dedi.
ABD'den döndükten sonra hemen bir işyeri açtığını ve evinde yaptığı çikolataları burada satmaya başladığını kaydeden Çirkin, şu an büyük firmalara özel siparişle çikolata gönderdiğini ve taleplere yetişemediğini söyledi.

''MUTFAĞIMA KİMSEYİ SOKMAM''
Çirkin, iyi bir çikolata yapmayı öğrenmek için çok çalıştığını bunun için tariflerini kimseyle paylaşmayacağını belirterek, şunları kaydetti:
''Mutfağıma kimseyi sokmam. Çünkü bunu öğrenebilmek için çok uğraş verdim. Çikolatalarımın içine çok değişik tatlar vermesi için meyve, kuruyemiş ve kimsenin aklına gelmeyecek birçok malzeme ile zenginleştiriyorum. Hazırladığım çikolataları kendim paketliyorum. Şu anda sadece büyük firmalara sipariş üzerine özel çikolatalar hazırlıyorum. Ayrıca butiğimden de vatandaşlar gelip çikolatalarımın tadına bakabilme imkanı buluyor. Ancak benim tek hedefim ilerde kendi adımla bir marka olup dünya çapında çikolatalarımı tanıtmak.''
 
Top