Cep’ten Film Ve Maç Dönemi Başlıyor

Cep’ten filim ve maç dönemi başlıyor

Televizyonu 'cep'e sığdıran teknoloji olarak tanımlanan 3. nesil (3G) GSM hizmetlerinin hayata geçirilmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararı çıktı. 6 ay içinde çıkılacak ihaleyle en az dört şirkete üçüncü nesil lisans yetkisi verilecek.

Bu sayede Hazine'nin kasasına girecek miktarın 1 milyar Euro'yu aşması bekleniyor. GSM operatörleri; Turkcell, Telsim ve Avea 3G'ye uyumlu altyapı hizmetlerini bir yıl öncesinden tamamladıklarını belirterek, söz konusu hizmete bir an önce geçilmesini istiyor. Karar sektörde heyecanla karşılandı. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği Başkanı Murat Dikici, 3G ile ilgili sürecin hızlandırılması konusunda atılan adımları olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Söz konusu hizmetin rekabeti tetikleyerek, tüketicinin cebine olumlu yansıyacağını belirten Dikici, "3G'yi cep'ten oyun oynanan bir hizmet olarak görmemek gerekiyor. İhracatı dahi etkileyecek bir gelişme. Bu alanda birçok yazılımcı firma çıkacaktır. Aynı zamanda istihdama da çok büyük etkisi olacak." değerlendirmesinde bulunuyor.

Bakanlar Kurulu, 3G hizmet ve altyapıları için lisans bedellerini de şu şekilde belirledi: Tahsis edilecek bant genişliğine göre A tipi lisans için 252 milyon Euro, B tipi için 224 milyon Euro, C tipi için 194 milyon Euro ve D tipi lisans için 140 milyon Euro istenecek. Lisansı alacak işletmeler, ihale bedeli üstünden yüzde 18 Katma Değer Vergisi de ödeyecek. 3G olarak tanımlanan sistem sayesinde, cep telefonundan futbol maçı ve film izlenmesinin yanı sıra internetten geniş bant kullanımıyla müzik indirmeye kadar pek çok hizmetten faydalanılabilecek. Lisans süresi 20 yıl olan işletmeler, mevcut GSM operatörlerinin sahip olduğu düzeyde bir altyapı kurmak zorunda. Yönetmelikle yetkilendirilmesi planlanan işletme sayısı 4 olarak belirlendi; ancak talepler doğrultusunda bu sayıyı artırma yetkisi de Telekomünikasyon Kurumu'na verildi. Şirketler, sözleşme tarihinden itibaren üç yıl içinde nüfusun yüzde 25'ine, beş yıl içinde de yarısına hizmet götürmekle yükümlü kılındı.

Avrupa ülkeleri içinde sadece Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk bu sistemi henüz uygulamaya başlamadı. Yeni nesil cep, özellikle Japonya'da büyük ilgi görüyor. Bu ülkedeki GSM şirketi DoCoMo'nun 15 milyon 3G abonesi var. Avrupa'da da bu konuda büyük bir hareketlilik başladı. Telsim'i 4,55 milyar dolara satın alan İngiliz devi Vodafone da bu konuda Avrupa'da söz sahibi şirketlerin başında geliyor. İngiliz şirketinin 1,4 milyonu Japonya'da olmak üzere toplam 3,3 milyon üçüncü nesil cep hizmeti kullanan abonesi bulunuyor. Vodafone yetkilileri, Telsim'i satın aldıktan sonra Türkiye'ye altyapı ve 3G yatırımları için 1 milyar dolar harcadıklarını ifade etmişlerdi. Fransa'nın yine İngiltere merkezli dev GSM markası Orange da 1,75 milyon 3G abonesine sahip. Avrupa'da lisans alan 62 operatör bunun için toplamda 108,2 milyar Euro bedel ödedi.

3G neler getirecek?

● Cep telefonundan görüntülü konuşma yapılabilecek.
● Televizyon izlenebilecek.
● İnternete ADSL gibi geniş banttan bağlanılacak.
● Film ve müzik klipleri 'cep'e çok daha hızlı indirilebilecek.
● E-devlet hizmetlerine mobil olarak da erişilebilecek.
● İnteraktif oyunlar yayılacak, video mesajlaşma gerçekleşebilecek.
● Veri indirme ücretleri mevcut GPRS tarifelerine göre daha ucuz olacak ve hız artacak.

Hizmet kalitesi artacak

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 3. jenerasyon hizmetlerini, lisansların dağıtımının ardından en kısa sürede sunmaya başlayacaklarını belirterek, "Çok geç olmadan Türk halkını 3G ile tanıştıracağız." dedi. Bu sayede kendilerinin de eski teknolojiye yatırım yapmaktan kurtulacaklarını ifade eden Ciliv, "3G daha iyi ve hızlı hizmet vermemizi sağlayacak bir mobil bant genişliği sağlayacak. Gelecekte mobil iletişimde büyük rol oynayacak katma değerli servisler de bu teknolojinin yaygınlaşması ile çok hızlı ilerleyecek. Türk halkı sadece hak ettiği servis ve uygulamalara kavuşmakla kalmayacak, aynı zamanda Türk ekonomisine lokal bilgi birikimi, teknoloji kullanımı, ihracat katkısı, istihdam ve nitelikli iş gücü talebi açısından da katkı sağlayacak. Türk mühendisleri ve yazılım firmalarının da geliştirdikleri teknolojileri yurtdışına ihraç edebilmeleri açısından uygun bir platform sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Lisans ücreti düşmeli

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan da uygulamayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ancak lisans ücretlerini yüksek bulduğunu da ekledi. Avrupa'da 2002'de fiyatların yüksek olmasından ötürü kötü tecrübeler yaşandığını kaydederken, ücretlerin düşürülmesini talep etti. Türktan, "Şirketlerin bu alanda büyük yatırım yapması gerekiyor. Bu yüzden kullanıcılara kaliteli ve uygun fiyata hizmet sunulması için lisans bedelleri Avrupa muadilleri seviyesinde olmalı. Buna imkan tanıyacak bir ihale sürecinin yaşanması temennimizdir." açıklamasında bulundu. Buna karşılık, Türk halkının milyarlarca dolarlık iktisadî birikiminin yurtdışına akmasına izin vermeyecek olması bakımından 'ortak altyapı ve şebeke kullanımına' imkân tanıyan maddelerden dolayı Telekomünikasyon Kurumu'nu tebrik etti.

Kaynak: ZAMAN.com.tr
 
Geri
Top