"Cem Yılmaz En Büyük Engelim" - Tarkan Bulut

Papatya

V.I.P
V.I.P

Kariyerine 2000'lerin başında kamera şakaları yaparak başlayan komedyen Tarkan Bulut, daha sonra stand-up dünyasına adım atıp 10 yılda 540 gösteri yaptı. Bugünden itibaren Trump Towers'ta stand-up şovuna kaldığı yerden devam edecek olan Bulut, yeni gösterisini ve standup dünyasını GÜNAYDIN'a anlattı.

Nasıl bir gösteri hazırladınız?

Önce şunu söyleyeyim; bugüne kadar 540 gösteri yaptım. 10 yıldır yaptığım şovlara, televizyon gösterilerimi de katarak kolaj bir DVD çıkarıyorum. Toplam 240 dakika sürecek. Yıl sonuna yetiştirmeyi planlıyorum. O gösterilerimi, hatıra olarak kalması için DVD halinde yayınlıyorum. Artık yeni gösteriler lazım... Bunun için Tarkan Bulut Stand- Up Comedy Show, 3 Aralık'tan itibaren yeniden sahnede olacak.

Yeni gösteri öncesinde, eski gösterilerden DVD çıkarmak handikap olmaz mı?

Aksine, DVD gösteri için güzel bir tanıtım olacak. İnsanlar, eskileri izleyip gülecek ve "Yenisinde ne anlatıyor?" diye gelecek. Şunu aklım almıyor: 10 yıldır 500'ün üstünde gösteri yapan ve hala bu kadar tanınmayan çok az insan vardır. Bu üniversitelerde tez bile olur! Bunu başaramamayı nasıl başardım diye soruyorum kendime!

BİRAZ İDEALİST KALDIM

Gerçekten bunu nasıl başardınız?

Herkesin paylaşacağı kadar büyük bir pasta yok ortada. Standup, çok büyük seyirci kitlesi olan bir iş değil. Bu seyircinin belli bir kısmını kendime çekebildim. En ünlü sanatçı, beş ay ortada gözükmeyince unutuluyor. Biraz da ortaya çıkıp neler yaptığını anlatmak gerek. Ben biraz idealist kaldım.

İdealistliğinizin mi kurbanı oldunuz yani?

Ben aslında duygusallığımın kurbanı oldum. Beş senede geleceğim yere 10 senede ancak gelebildim. Kim istemez daha fazla alkışlanmayı?

Popüler olmamaktan mı şikayetçisiniz?

Tanınıyorum, tüm gösterilerim dolu geçiyor. Popüler olamamaktan şikayet ediyormuşum gibi algılanmasın. Bu işin kaderinde o vardır zaten. Sen işini iyi yapıyorsan, popüler olursun ama siz popüler yapmadınız ki beni! Yapsaydınız. İlla bir sansasyon mu lazım ya da pahalı arabalar, lüks yaşam mı lazım? Ferrari'min olmasını istesem, olur.

ONUN TAHTINI İSTEMEDİM

Siz fark mı yaratamadınız acaba?

Tamamen farklıyım ondan. Daha popüler yerlerde gösteriler yapmak yerine, ben 540 gösterimin çoğunu üniversitelerde yaptım. Bu benim tercihim. Kimseyi suçlayamam bunun için. Ülkemizde bir 'tek adamcılık' var. Her şey onun etrafında döner ve herkes onunla kıyaslanır.

Cem Yılmaz'dan mı bahsediyorsunuz?

Evet. Ben o kıyaslamalardan kaçındığım için geri planda kalmış olabilirim. Ben hiçbir zaman onun tahtına oturmak niyetinde olmadım. O başka bir arkadaş. Ben ne zaman standup'çı olduğumu söylesem, bana sorulan ilk soru Cem Yılmaz oldu. O, kahkahalarla güldüğüm, beğendiğim biri. Sadece o yapar, başkası yapamaz diye bir şey yok ki!

Görünüş olarak da Cem Yılmaz'a benzediğinizden olabilir mi?

Tek olmasından dolayı, biz ne yaparsak yapalım, hep onunla kıyaslandık. Bundan kaçış yok. Bugün İbrahim Tatlıses'ten sonra hangi türkücü çıkarsa çıksın, Tatlıses'in velihatı olarak gösterilmedi mi, onu taklit ediyor demediler mi? Bu maalesef zor bir şey. Rakip havasına da sokar insanı. Halbuki ne tipimiz benzer, ne de başka bir şeyimiz. Ne yaparsam yapayım, 'onun gibi olmak istiyor' yakıştırması beni rahatsız ediyor açıkçası. Taklit etmiyorum gerçekten.

SÜREKLİ AYNI ŞEYLERE GÜLMEKTEN SIKILMADINIZ MI?

Seyirci tanımadığı birinin gösterisine neden gider?

Gülmek için. Gülmek lüks bir şey ama ihtiyaç. Sürekli aynı şeylere gülmekten sıkılmadınız mı? İnsanlar tanımadığı, bilmediği kişinin gösterisine gitmeye çekiniyor ama aslında çekinmemeli. Benim gösterim bir büyük rakı fiyatı bile değil ama ondan fazla kafa yapıyor!

Sizi stand-up yapmaya iten sebep neydi peki?

Genetik bir kod var, onun önüne geçemezsin. Bende ufaklıktan beri çok konuşma, insanları güldürme kodu vardı. İlkokulda monolog yarışmasını kazandığımda, bana saatli kalem verdiler. O benim miladım oldu. "Demek bu işi yaparsam, bana sürekli bir şey verecekler" diye düşünerek bunun üstüne gittim. Lisede tiyatroyla uğraştım ama ailem benim bu işi yapmamı istemedi.

Neden?

Hepsi teknik insanlar. Mühendisler, ressamlar var bizim ailede. O yüzden benim de onlar gibi olmamı istediler. İş inada bindi. Konservatuvarı kazanmama rağmen gidemedim. Ben de tiyatro eğitimi almak için Amerika'ya gittim. Stand-up'a orada daha fazla ilgi duymaya başladım ve yapabileceğime inandım.

TELEVİZYONDAN KEYİF ALMADIM

İlk çıktığınız yıllarda maskeniz vardı. Ne oldu o maskeye?

Basın danışmanlarının kurbanı oldum. Maskeyle gizemli olacağımı düşündüler. Acele edilen her işte yanlış olur. O acemilik dönemime geldi. O maskeli adam öldü.

Yeniden program yapacak mısınız?

Geçmişte TV'de kamera şakaları yapmıştım. Bugüne kadar 12 program yaptım. Hiçbiri dikkat çekmedi! Televizyondan pek keyif almadım.