Bellek Haritası

Safir

Özel Üye
Özel üye
Her ne kadar öyle görünse de, bir bilgisayardaki hafıza, içine verilerin atılabileceği devasa bir kutu gibi değildir. Bir kutu yerine, bilgisayar belleği bir dosya dolabı gibidir. Bir bilgisayarın belleğindeki dosyaların düzenlenmesi, bellek haritası olarak bilinen sanal bir dosyada korunur. Bellek haritası, bilgisayarın belleğinin her bir "çekmecesi" hakkında bilgi içerir. İşletim sırasında, işletim sistemi bilgisayar sistemindeki kullanılabilir bellek miktarına nasıl erişileceğini ve kullanılacağını öğrenmek için bellek haritasını kullanır.

Bellek haritası

Bellek haritası, sistem belleğindeki mevcut tüm yuvaların tam bir okumasını içerir. Bunu görselleştirmenin basit bir yolu ızgara düzenidir. Bilgisayarın belleğindeki her bir dosya, konumunu belirten koordinatlar için belirli bir adrese sahiptir. Haritadaki her bellek koordinatı veya adres için, bellek haritası belleğin kullanılabilir olup olmadığını veya başka bir programın ileride kullanmak üzere ayırıp ayırmadığını listeler. Bu, bilgisayardaki tüm bellek bilgilerini her program için ayrı ve ayrı tutar, bellek hatalarını ve diğer sorunları önler.

Çalışan bir harita olmadan, bellekte depolanan bilgilerin bütünlüğü sürekli tehlikeye girer. Bir finansal programın ve video oyununun aynı anda tek bir bilgisayarda çalıştığını hayal edin. Finansal program bir banka hesap bakiyesini adres 1’deki hafızada saklar. Süreci yönlendirecek bir hafıza haritası olmadan, bu bilginin yüksek puanlar aldığı zaman, video oyun programı tarafından kolayca üzerine yazılabilir. Şimdi, dengeli bir banka hesabı yerine, bilgisayar video oyunu performansına dayalı finansal verileri ayarlıyor. Daha da kötüsü, farkı işaret edecek bir hafıza haritası olmadan, sistemin hatayı yakalama şansı büyük ölçüde azalacak.

Bir haritanın işlevselliği, kullanılma şekline bağlıdır. Bilgisayarın başlatılması sürecinde, harita işletim sistemine sistemdeki toplam bellek miktarını bildirir ve temel bir düzen sağlayarak bellek haritasını işletim sistemine sunar. Bellek haritaları sanal bellek ve hata ayıklama programları için de önemlidir. Sanal bellekte harita, sanal bellek ile gerçek fiziksel adresler arasında bir bindirme sağlar; çünkü çevirmen bir haritayı milden kilometreye çevirebilir. Hata ayıklamada, harita hafıza adreslerini kayıtlı verilere göre kontrol etmek için kullanılır, bu da her şeyin doğru yerde olmasını sağlar.