Bebeğinizin göbek bağı

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Bebeğinizin göbeği üzerindeki kuru üzüme benzer yara onun göbek deliğidir. Bebeğinizi fiziksel olarak size bağlayan göbek kordonunun yerini gösterir. Doğumdan sonra, kordon pens ile tutulur ve kesilir. Bu, bebeğe zarar vermeyen bir işlemdir çünkü kordonda hiçbir sinir ucu yoktur ve geriye kalan kısım da sizin gördüğünüz şeydir: göbek bağı.

QO1VwZK.jpg


Göbek bağı zamanla kuruyacak ve iki üç hafta içerisinde düşecektir, bazen bu süre biraz daha uzun olabilir. Tüm bu zaman boyunca yapmanız gereken tek şey göbek bağının tahriş olmasını ve enfeksiyon kapmasını engellemektir. Yani göbek bağını temiz ve kuru tutmalısınız.

Bebeğin altını değiştirirken: Bebek bezinin ön kısmını katlayarak kullanabilirsiniz, böylelikle göbek bağına sürtünmez. Ayrıca bebeğin idrarını da göbeğinden uzak tutar.

Bebeği giydirirken: Tişört gibi rahat pamuklu giysiler ve bir bebek bezi — veya sadece bebek bezi — hava dolaşımı sağlayacak ve kuruma sürecini hızlandıracaktır.

Banyo yaptırırken: Göbeği düşmeden önce bebeğinize banyo yaptırmanızda bir sakınca yoktur. Dikkatli bir şekilde banyo yaptırdıktan sonra yumuşakça kurulayın ve %70'lik alkol kullanarak göbek bakımını yapın.

Dikkat edilmesi gereken durumlar: Eğer göbek bağı çok kötü kokarsa veya bölgede iltihaplanma olursa, özellikle göbek bağının çevresi şişer, kızarır veya ateşlenirse hemen doktorunuzla irtibata geçin. Göbek bağını çekerek koparmaya çalışmayın. Kendiliğinden düşmesini bekleyin.
 
Top