Hamilelik döneminde konservelerden uzak durun, bebeğinizin testisi risk altında

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hamilelik döneminde konservelerden uzak durun, bebeğinizin testisi risk altında

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Sözübir, bebeklerde doğuştan ortaya çıkan "inmemiş testis"in nedenleri arasında annenin şişmanlığının önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Selami Sözübir'e göre annenin kilolu, şeker hastası olması, hamilelik sırasında sigara içmesi, uygun olmayan ilaçlar alması gibi kriterlerin hepsi inmemiş testisin oluşumunu artırabiliyor, ayrıca konserve ve bazı boyalı yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddeleri kimyasal özelliklerinden dolayı anne karnındaki bebeğin testisinin inişini etkileyebiliyor.

Testistin normalde olması gereken yerde yani vücut boşluğunda olmaması olarak tanımlanan inmemiş testis, yenidoğan yüz çocuktan 5-8'inde görülüyor. Normalde anne karnındaki bebeğin testisinin 4-5. aylardan itibaren böbreğin yanından yumurtalığa inmesi gerekir. Bunun için de zaman gerekiyor, o nedenle panik yapmaya gerek yok. Çünkü bu başlayan ve devam eden bir süreçtir.

Bebek doğduğunda testisin hala yerine inmemiş olabileceğine de dikkat çeken Dr. Sözübir, beklemek gerektiğini belirtiyor:
- Bazı bebeklerde bu gelişim daha yavaş olabilir. Doğuşta inmemiş testis oranı yüzde 5-8'dir ama 1 yaşında inmemiş testis oranı yüzde 2'dir.

- Başlayan göç genellikle tamamlanmadan bebek doğmuş olabilir ya da bebek prematüre doğmuş olabilir. Prematüre bebeklerde bu oran yüzde 30'lara kadar çıkabiliyor.

İnmemiş testisin birçok nedene bağlı olabilir ve pek çok faktör olabilir. Bu faktörlerden her biri ya da birden fazlasının bir arada olması inmemiş testisin nedeni olabilir.
 
Top