• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bebeğiniz için zeka geliştiren gıdalar

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Minik yavrunuzun zeki olmasını istiyorsanız, onu beyin gücünü destekleyen gıdalarla besleyin.
hcvJoEe.jpg

Bebeğiniz doğduğunda beyni yetişkin beynin dörtte biri ağırlığında oluyor. Beyin gelişiminin sağlıklı olması için ise kaliteli beslenme önem taşıyor. Özellikle ilk yıllarında beslenme şekli çok önemli.

Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde beyni üç kat daha büyük hale geliyor ve bin trilyon bağlantı oluşturuyor. Bu dönemden itibaren hayatındaki en önemli öğrenme dönemi başlıyor aynı zamanda fiziksel aktivite ile sosyal becerilerin de başlangıç dönemi oluyor. Çocuğunuz bu hızlı beyin gelişimiyle baş etmek için geniş bir gıda seçeneklerine ihtiyaç duyuyor.

Bebeğiniz için önemli vitaminler

Beyin sağlığı için en önemli besin maddesi yağlı balıklarda bulunan yağ asitleri oluyor. Ancak B vitamini ve diğer besin maddelerinde önemli olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle odaklanma ve hafızayı güçlendiren kolin adlı vitamin. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için tüm gıda gruplarından gıdalar yedirmeniz gerekir. Ara öğünlerle birlikte beslenmek beyne giden enerjinin sabit kalması için hayati önem taşıyor. Şekerli ürünleri çocuğunuzdan uzak tutun.

Yağlı balık

Taze ton balığı, sardalya, uskumru ve somon omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Ancak çocuğunuza haftada iki porsiyondan fazla balık yedirmeyin. Eğer balık sevmiyorsa, patatesli ve paneli balık köftesi hazırlayın.

1sWr6qb.jpg
 

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Orman meyveleri

Yapılan araştırmalarda çilek ve yaban mersininin odaklanmayı, kısa süreli hafızayı ve koordinasyonu desteklediğini ortaya çıkardı. Meyveleri tane olarak, gevreklerle ya da yoğurtlu içeceklerle birlikte ikram edebilirsiniz.

RVehNZf.jpg
 

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Avokado

Avokado bir enerji gıdasıdır. İçerdiği omega-6 yağ asidi beynin gelişmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir ara öğün için avokadoyu ezip muzla karıştırın.

EfIJW5k.jpg
 

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Tam tahıllı gevrekler

Tam tahıllı ürünler B12 ve B6 vitaminlerini içerirler. Çocuğunuzu 6. aydan itibaren bu gıdalarla besleyebilirsiniz. Ancak porsiyonları küçük tutun, aksi halde çocuğunuzun midesinde diğer gıda grupları için yer kalmaz.

s8aSkdI.jpg
 

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Kuru fasulye

Bol miktarda protein içeren kuru fasulye aynı zamanda iyi bir B vitamini kaynağı. B vitamininin beyin üzerindeki olumlu etkisi birçok çalışmayla kanıtlandı.

JH30G3J.jpg
 

ezgi3535

Özel Üye
Özel üye
Yoğurt

Ufaklıkların çok sevdiği bu yiyecek hafızayı güçlendiren; çocuğunuzu uyanık ve cıvıl cıvıl yapan önemli bir amino asidi içerir. Yoğurt öğle öğünü olarak çok uygun.

qgn3Kbe.jpg
 
Top