Başarının Hayalini Kurun

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Başarının Hayalini Kurun

İnsanın yaratılış itibariyle sahip olduğu en önemli kaynakların başında hayal gücü gelmektedir. Bu güç olumlu ve gerektiği anda kullanılsa, insanı en zor anlarında bile yeniden şaha kaldıracak, yeniden hareketlendirecek bir etkiye sahiptir.

Genel itibariyle hayal kelimesi gerçek dışı ifadeleri akla getirse de aslında bütün gerçekler önceden hayal edilmiş şeylerdir.

Motivasyonu arttırmanın, bir işe daha bir azimle sarılmanın en önemli yolu hayal gücünüzü kullanmanızdır. Bir işi gerçekleştiremeyeceğinizi düşündüğünüzde size çıkış yolu sağlayacak şey, yapılması gereken işi yapılmış gibi düşünmektir.

Çünkü insan beyni tüm mükemmelliğine rağmen hayal ile gerçeği ayırt edememektedir. Bir işi olmuş gibi hayal etmek beyinde müthiş bir gücü ortaya çıkarır ve insan o işi yapabileceğine inanmaya başlar. Hipnozda da yapılan zaten budur.

Zihnimizde canlardırdığımız şeylerin gerçekle ilgili olup olmaması önemli değildir. Çünkü zihin onu gerçek gibi kabul eder. O yüzden insanlar kavgalı filmlerde ellerini oynatmaya; dramatik, acıklı filmlerde ağlamaya başlar. İşte bunun sebebi beynin o olayı gerçekmiş gibi algılamasıdır.

Başarı hissi kadar insanı kavgaya hazır hale getiren başka bir şey yoktur.

Hayal kurmak insan için önemli bir kaynaktır. Buna NLP’de “-muş gibi yapmak-” denir. Öyle ki hayal gücüyle insanlar zindanda dahi olsa sarayda yaşamayı, sarayda dahi olsa zindanda yaşamayı gerçekleştirebilirler.

Öyle anlaşılıyor ki hayal ettiğimiz şeyler hayatımızı fiilen etkilemektedir. İnsan önce hayal eder, sonra yapar. Yeryüzünün en büyük buluşçuları hayal kuranlardır.

Büyük insanlar her zaman hayalperestlikle suçlanmış, alay konusu olmuşlardır; ama onlar bu hayallerinin peşine düşmüş, hayallerini gerçekleştirmeyi başarmışlardır.

İşte Edison bunlardan birisidir. Olağanüstü keşiflerde bulunarak elektrik ışığını insanlığın hizmetine sunan Edison’a birisi bu yeteneğe nasıl sahip oldun? diye sorduğunda, cevap olarak Edison;

-Ben hiç bir zaman kelimelerle düşünmem, hayallerle düşünürüm diye cevap vermiştir.


NLP ile Başarı/Yücel Gökmen
 
Top