• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

'Başarının sırrı samimiyette gizli'

Papatya

V.I.P
V.I.P

'Başarılı bir iş nasıl kurulur? Çalışanlar nasıl yönetilmelidir? Girişimci fikrimi nasıl hayata geçirebilirim?
Çocuğum varken kariyerimi nasıl geliştirebilirim?'
Birçok girişimci veya iş kadınının aklında bulunan bu soruları cevaplamak için başarılı iş kadını Handan Ercengiz'le konuştuk. Magic Form ve KAGİDER'İN (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan Ercengiz, aynı zaman da iki çocuk annesi. Annelik ve kariyerin aynı anda yürütülebileceğinin de çok iyi bir örneği.

Başarılı bir iş nasıl kurulur

Birçok kadın iş dünyasına atılmak istediği zaman kafasında beliren sorulardan biri de başarılı bir işin nasıl kurulacağıdır. Ercengiz bu konu ile ilgili şunları söyledi;

'Her şeyden önce başarılı bir iş kurmak, bireyin kendisini tanıması ve yeteneklerini fark etmesi ile başlar. Evinde yaptığı iğne oyası bile diğerlerinden farklıysa ve piyasada değerlendirilebilecekse birey, yapacağı işin temellerini atmış olur. Yapılan piyasa araştırmaları, sermayeyi doğru kullanma ve doğru lansman, başarılı bir işin temeli olarak sayılsa da asıl temel; bireyin yaptığı işe saygı duyması olacaktır.

Çünkü bir insan yaptığı işe saygı duyar, sadece kâr amacı gütmez, müşteri ile karşılıklı sevgi, saygı ve memnuniyet ilişkisi kurarsa zaten başarılı bir iş kurmuş olacaktır.
Biri ile tanıştığınız zaman kendi işinizden bahsederken karşınızdaki kişinin ''Biliyorum şirketinizi, bende sizin ürünlerinizi kullanıyorum ve çok memnunum'' demesi kadar tatmin edici bir olay yoktur.''

Doğru reklam nasıl yapılır

Girişimci bir fikri olan kadınların en büyük sorunlarından biri de doğru ve düşük maliyetli reklamın nasıl yapılacağı konusudur. İş hayatına yeni başlamış bir insanın doğal olarak reklama ayırabileceği bütçe az olacaktır. Çünkü ortaya koyduğu ürünün ham maddesinden tutunda, işlendikten sonra halka sunulmasına kadar birçok nedenden ötürü ana para azalacaktır. Kısa vadede kâr elde etmek ya da ana parayı çıkarmak için doğru ve düşük bütçeli reklam yapmak gerekecektir. Ercengiz konuyla ilgili şunları söyledi:

''Hayatta her alanda olduğu gibi farkındalık, başarıyı sağlar. İnsan ilişkilerindeki ufacık detayları fark ederek davranışlarınızı bu yönde ayarlamak bile ileride size ve şirketinize olumlu dönüşlerin olmasını sağlayacaktır. En sağlam ve kâr elde ettirecek reklam için samimi olmak ve kaliteli ürün yapmak iyi bir başlangıç olacaktır. Çünkü en büyük reklam, ürünün tavsiye yolu ile (ağızdan ağıza) yayılmasıdır.''

Nasıl markalaşılır ve kalıcı olunur

Bir iş kurulup başarı sağlandıktan sonraki en büyük adım markalaşmak, en büyük hedef ise kalıcı olmaktır. Bir marka yaratmak için yapılması gerekenleri anlatan Ercengiz şu sözleri sarf etti;

'' Bir işletmenin kalıcı olmasının en temel nedeni samimi olmak ve kaliteli ürün satmaktır.

Samimiyet her insana başarının ve doğru ilişkilerin kapısını açar. Bundan yıllar önce arkadaşlarla beraber bir etkinlik için Türkiye'yi Amerika'da temsil edecektik. Seyahat zamanı gelince herkesin bir işi çıktı ve gelmediler. O zamanlar benim yabancı dilim iyi değildi.

Bende anlatılması gereken önemli konuları şirketin tercümanına yazdırttım. Konuşma sırası bana geldiğinde İngilizcemin iyi olmadığını, bazı yerleri kağıttan okuyacağımı söyledim. Konuşmam bittiğinde herkes beni ayakta alkışladı. Daha sonra öğrendiğime göre salondaki insanlar benim samimiyetime saygı ve güven duymuşlar. Orada edindiğim bağlantılardan bazıları şirketimizin bugünki haline gelmesi için köprü görevi gördüler. Zaman içinde gördük ki şirketimizin bu misyonu ve vizyonu bizim markalaşmamızı ve kalıcı olmamızı sağlamış.''

Çocuk ve kariyer aynı anda olur mu

İş dünyası ile bağlantısı olan bütün kadınların aklındaki en önemli soru çocuk ve kariyerin aynı anda olup olmayacağıdır. Çünkü bu konuyla alakalı birçok düşünce mevcuttur. Çocuk ve kariyerin aynı anda olabileceğini söyleyen Ercengiz, konu ile ilgili;

'' Çocuk kariyeri engelleyen bir unsur değildir. Aksine kariyerin gelişimini destekler ve motive eder. Çünkü iyi bir kariyer çocuk için iyi bir gelecek demektir '' dedi.

Alıntıdır.