Aşk ve Sevgi hakkında Arşivlik Mevzuular

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
kördüğüm gibi...

Acaba biz sevgimize ne kadar sadık'ız?
gelin sadakati kainatın efendisinin hayatına bakalım.
Bakalım da sadakat neymiş, gerçek aşk neymiş görelim :

Aişe annemiz, evlendikleri ilk günlerde Efendimize sorar :
“ Beni nasıl seviyorsun?”. Efendimiz cevaben:
“Kördüğüm gibi.” der.
Daha sonraki yıllarda
Aişe annemiz Efendimize tekrar sorar:
“Ey Allah’ın elçisi kördüğüm ne alemde?”.
Efendimiz: “İlk günkü gibi!” der.
Evet, kördüğüm gibi bir sevgi!

Evet bizler O nu modellemek
O na benzemekle mükellefiz...

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Huzur mu? Aşk mı?

Huzurunu bozmak istemeyen insanlar vardır birde... çünkü sarp ve zorludur aşkın yolları. Çok şeyi göze alacaksınızdır kuşkusuz. Aşk sizi darmadağın edebilir. Bütün düzeniniz bütün hayatınız bir anda değişebilir. Uykusuz geceler, iç sıkıntıları, kıskançlıklar, yürek çarpıntıları, göz yaşları ve hiç dinmeyecek bir özlem yapışır yakanıza.

Durup dururken ağlamaya başlarsınız. Hayatın hep komik yanlarıyla ilgilenirken bir alınganlık peydah olur. Her şeye bir anlam yüklemeye , ortaya söylenmiş sözleri üzerinize almaya başlarsınız.

Ya korkular... Uzak kalmaya dayanamazsınız. Bir tek günü bile onsuz geçirmek işkence gibi gelir size. İmkansızlıklar, umutsuzluklar birbiri ardına sıralanıp durur. Aşktan sadece huzur ve zevk bekliyorsanız, yanlış yoldasınız. O zaman mevsimleri bile olmayan bir dünyaya sığınmanız daha iyi olacaktır.

Orada istediğiniz huzuru bulabilirsiniz belki ama ne gülüşünüz tamdır, ne de mutluluğunu

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
AŞkin İŞaretlerİ

****EN BAKIMSIZ HALİNİZE BİLE BAYILIYORSA
****SARHOŞ OLDUĞUNUZDA SİZE SAHİP ÇIKIYORSA
****HABER ALAMADIĞINDA,KIZMAK YERİNE BAŞINIZA BİRŞEY Mİ GELDİ DİYE ENDİŞE EDİYORSA
****UYUYAMADIĞINIZDA SİZE YARDIM ETMEK İSTİYORSA
****ÖNEMLİ BİR TOPLANTIDA GÜLÜMSEYEREK HAYALLERE DALIYORSA
****EN APTAL AŞK ŞARKILARI BİLE ONA ANLAMLI GELİYORSA
****BU AŞKLA BERABER KENDİNİ DAHA POZİTİF BULUYORSA
****DAHA TELEFON ÇALARKEN SİZİN ARADIĞINIZI ANLIYORSA
****E-MAİL VE KREDİ KARTI ŞİFRESİNİ GİZLEMİYORSA
****BAŞI SIKIŞTIĞINDA İLK AKLINA GELEN SİZSENİZ
****ÜZERİNİZDE ŞEKİLSİZ GİYSİLER OLSA BİLE,SİZİNLE GEZMEKTEN RAHATSIZ OLMUYORSA
****SAKLAMAYA ÇALIŞSANIZDA SİZİN İÇİN KÖTÜ GİDEN BİŞEYLER OLDUĞUNU FARK EDİYORSA
****SİZİN İÇİN AĞLAMAKTAN UTANMIYORSA
****ENERJİSİNİ TAZELEDİĞİNİZİ SÖYLÜYORSA
****GECE YARISI SİZİ SEVDİĞİNİ SÖYLEMEK İÇİN TELEFON EDIYORSA
****SÜPRİZLER YAPARAK İLİŞKİNİZİ TAZE TUTUYORSA
****SİZE AYAK UYDURMAK İÇİN TENİS VEYA DANS DERSLERİ ALIYORSA
****GECE DIŞARDA GEZMEKTENSE ,SİZİNLE EVDE VİDEO SEYRETMEYİ TERCİH EDİYORSA

SİZİ KESİN SEVİYORDUR AMAN KAÇIRMAYIN... :)

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Tarih Boyunca AŞK

1- Eski Ama Eskimeyen Masal

Şaşırtıcı değil bütün öteki şarkıcılardan

Daha güzel şarkı söylemem

Çünkü yüreğim beni sevgiye daha çok çekiyor,

Ve ben onun emirlerini dinlemeye hazırım

Yürek ve gövde, bilgelik ve zeka

Güç ve iktidar, hepsini ortaya koydum

Dizginler beni öyle sevgiye doğru çekiyor

Başka hiçbir şey dinlemiyorum

Bu sevgi, darbesini o kadar kçe

Ve tatlılıkla indirdi ki kalbime

Ah acıdan günde yüz kere ölmüyor muyum,

Ve neşeden canlanıyorum ya yine yüz kez.

Benim hastalığım gerçekten muhteşem;

Bu hastalık bütün iyiliklere bedel;

Ve hastalığım bana iyi geliyorsa

Hastalıktan sonra iyilik onun şifası olur…

Bu dizeler, 12. yüzyılın sonlarında yaşamış Provence’lı şair Bernard de Ventadorn’a ait.

Dizelerin özelliği sevgiliye duyulan aşkı anlatmasının yanısıra o dönemde Avrupa’da oldukça yaygın olan ve adına "trubador" ya da "travattore" denilen gezgin şairler tarafından söyleniyor olmasıydı.

Trubadorların söylediği şarkıların büyük çoğunluğunun aşk şarkıları olması çok önemli bir nokta. Hıristiyanlığın yerleşip kurumsal bir din olmasından sonra sanat alanında verilen yapıtların dinsel içerikli olması gerekiyordu.

Özellikle de soylu üst sınıfa seslenen sanatçıların, kilisenin direttiği katı Hıristiyan ahlakından başka bir şey işlemesi neredeyse düşünülemezdi.
Trubadorlar, kent kent, sokak sokak dolaşan halk şairleri olarak sanatı halkın arasında yaymaya başlamışlardı; bir anlamda halkın sanatını oluşturuyorlardı.

Öte yandan bu durum Ortaçağ Avrupası’nın aşka nasıl baktığını göstermesi bakımından da ilginçtir. Kişilerin birbirlerine duyduğu aşkı açıkça anlatmak, ancak aşağı tabakadan halk sınıflarına ait bir yoldu.

Soylular sınıfıysa sevgilerini ya daha asil olduğunu düşündükleri yollarla söyler ya da "aşk" gibi kilisenin çok da hoş karşılamadığı bu duygudan uzak durmaya çalışırlardı.

Kilisenin aşka karşı oluşunun temelinde pagan dinine de karşı olmak yatıyor olabilir. Özellikle eski Grekoromen panteonundaki Afrodit-Venüs, Eros-Kupidon kültlerinde görüldüğü türden aşkların Kilise için kabul edilemez olması, ahlak değerlerinin farklılığı kadar, eski dini ve tanrıları çağrıştırdığı için de geçerlidir

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Hoşçakal aşkım

Yolun gülle,

Yüreğin sevgiyle dolsun..!

Bak...

Nerelerden nerelere geldik...

Şimdi biz bittik...
Bir de başlangıcımız vardı
Sonunda bol gözyaşı döktüğümüz.
Sor yağmurları kendine
Kışları da sor.
Baharları bana bırak
Senden tek yadigar olarak.
Adı belli, sonu belli idik.
Soğuk bir mart akşamı idi
Beni son kez öpüp gidişin.
O an sadece yanımdan
Karanlığa karışmıştı yansıman.
Şimdi

yüreğimden git diyorsun
Olur birtanem giderim .
Yollar böyle uzun

Aşk’lar böylesine vurgunken
Giderim, son kez gözlerine bakamadan
Giderim, son kez sarılamadan
Uykusuz sabahlayarak.
Pişman değilim
Sevdim seni.
Delice sevildim.
Hayat seni yaşamamı istedi
Yaşadım..
Ama keşke
Yüreğinden giderken
Ölüm beklemese başucumda.
Yine de
Yolun gülle,
Yüreğin sevgiyle dolsun..!
Sana en kötü sözüm bu olsun..!

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
koklamadım

Dün gece yine yalnızdım
Sokağa çıktım
Ve kendime bir çiçek aldım
Kendim almamış gibi yürüdüm sokaklarda
Ve yalnız değilmişim gibi düşündüm
Ama her gece gibi
Dün gece de yalnızdım
Ve kendime bir çiçek aldım
Bir saat geri alınmış saatler
Ben geri almadım
Ve bir saat daha yalnız kalmadım
Bir masaya oturdum
İki çay ısmarladımBen içtim
sen soğuttun
sana söyleyeceğim her şeyi yuttum
çok dert etmedim
çünkü yoktun
dün gece yine yalnızdım
rahat ağladım
yokluğundan gizlemedim gözyaşlarımı
ve lambaları hiç karartmadım
dün gece
her gece gibi yalnızdım
sokağa çıktım
ve kendime bir çiçek aldım
sen sandım
Koklamadım.

Uğur Arslan

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Kıskançlara özel

Her insanın doğasında var kıskançlık. Ancak fazlası hem kendimize hem de sevgilinize zararlı. Peki bu duyguyu nasıl kontrol altına almalı? İşte size kıskançlığı tatlı bir duyguya dönüştürecek formüller

Kadın yada erkek fark etmez,aşkın en doğal ve belkide en tehlikeli duygusudur kıskançlık.Sevdiğiniz kişinin ilgisini başkasına yöneldiğini gördüğünüzde ister istemez bu duyguya kaptırırsınız kendinizi.Elbette,küçük kıskançlıklar aşka hoş tadlar katar.Ama işi biraz abartırsınız ve kıskançlığın esiri olursanız hiç de hoş olmayan olaylar yaşarsınız.

Neden kaynaklanıyor?

Aşırı kıskanç insanlara şöyle bir bakın.Bunların çoğu hiçbir konuda kendine güvenemeyen insanlardır.Başkalarının kendilerinden üstün olabileceği fikri onları deli eder .Sevgilisinin kendinden üstün birisine kapılabileceği duygusuyla çıldırırlar.Sonuç olarakta çeşitli baskılarla onun başkalarıyla iletişimini engelleyip dünyasındaki tek insan olmanın planlarını yaparlar.Akılları sıra sevgilileri kimseyi görmezse yada kimseyle konuşmazsa sonsuza dek kendileriyle olacaktır.Bir de çevrenin yada içinde bulunduğu toplumun baskısıyla kıskanç davrananlar vardır.Ancak ben aşkın hiçbir şekilde sınır ve kural tanımadığını savunduğum için 'cesaretsiz ve zayıf' olarak nitelendirdiğim bu insanları ciddiye almıyorum.

Nelere mal olur?

Şimdi sevgilinize nasıl aşık olduğunuzu ,onun en çok hangi davranışlarını sevdiğinizi bir kez daha düşünün.Diyelim ki onu kalabalık bir ortamda,onlarca kişiyla sohbet ederken tanıdınız.Ve sosyalliği,ataklığı,cana yakınlığı ilginizi çekti.Ama birlikte olmaya başladıktan sonra onun aynı tavırlar içinde olması sizi rahatsız ediyor .Çünkü onu kıskanıyorsunuz ve değişmesini istiyorsunuz .O da yine sizi çok sevdiğinden değişmeyi kabul ediyor .İşte en büyük hata ...Bir süre sonra göreceksiniz ki o sosyal,o atak o cana yakın insan gitmiş ,yerine sizin sözünüzden çıkmayan yada öyle görünen biri gelmiş.Baskı sonucu meydana gelen bu değişim bir süre sonra her iki taraf içinde çekilmez hale gelecektir.Çünkü değiştiren kişi "Sen eskiden böyle değildin" deyip yakınmaya başlayacak,değişen kişiye eski günlerin özlemini duyacaktır.Ve kaçınılmaz sonuç olan ayrılıkçok geçmeden kapıyı çalacaktır.Oysa aşkta baş koşul karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabullenmektir.Her haliyle,her hareketiyle ve her düşüncesiyle...Unutmatınki değişim sadece iyiye doğru olduğunda değişimdir.

Nasıl engellenecek?

Öncelikle kendinize her konuda güvenmeniz gerekiyor.Unutmayın ki,siz sevgiliniz tarafından seçilmiş bir insansınız.Sadece bu bile başkalarından farklı olduğunuzu ortaya koyar. Üstelik o sizi kırasınız yada baskı kurasanız diye seçmedi. Ama yine de içimizde ki kıskançlık duygusunu bir türlü engelleyemiyorsunuz, bunu hafifletmnekten başka çareniz yok. Örneğin o çok sevdiği dekolte bluzü giymesini istemiyorsunuz. Bunu ona kesinlikle bu bluzu giyemezsin sözleriyle değil de bu bluz sana hiç yakışmıyor diyerek belli edin. Ama onunda karşılığında boğazına kadar kapalı siyah bir kazak giymesini beklemeyin.

Siz de katılın

Diyelim ki onun görüşlerini istemediğiniz bir arkadaşı ya da arkadaş grubu var. Onlarla buluşacaksınız siz de gidin. Kendinizi tanıştırın onun sevgiliniz olduğunu belli edin. Aynı şekilde katılmak istediği toplantılarda bulunun. Böylece o ortamlarda ne yaptığını kimle konuştuğunu görebilirsiniz. Aklınızda her hangi bir kuşku kalmayacağı gibi de kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Ya Güvenilmezlik

Peki ya kıskanan değil de kıskanılan tarafsınız? Elbette kıskançlık duygusunun yok edilmesinde kıskanılan tarafın da çabası gerekiyor. Kıskançlığından yakındığınız sevgilinizi deiştirmek biraz da sizin elinizde. Öncelikle aşkta kararlı olmanız, ona sevdiğinizi hissetirmeniz, sevdiğinizinde size güvenmesini sağlayacaktır. Bunun en iyi yolu sevgi sözcüklerini bolca kullanmaktan geçer. Her fırsatta, her ortamda onu ne kadar çok sevdiğinizi, onunla ne kadar mutlu oldğunuzu söyleyin

Aşkı Kaybetmemek İçin

Kıskançlığı aşkı süsleyecek kadar yaşayın daha fazlası mutsuzluğun ilk adımı olacaktır. Kıskançlığınız önce sevgilinizi, sonra da sizi mutlu edecektir. Unutmayın, aşk hayatı zehir etmek için yaşanmaz. Şimdi sevgilinize sarılın ve onu sevdiğinizi bir kez daha söyleyin ve bugünden itibaren daha sağlıklı bir ilişki için de kıskançlığın sizi esir almasına izin vermeyin.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Sevilmek için Sevmek

"Dostu olmalı insanin" adli yazıdan sonra, yana yakıla "dost" bulamadığı
için strese giren arkadaşın yanıtını okurken , doğrusu boğazıma bir şeyler
takıldı ve bir sure yutkunma sorunu çektim...
İnsanlar ;dost ve arkadaş kavramlarının ayırdına varamadıkları ve bunu
duyumsamak içinde diş macununu ortasından sıkmayı topluma ters düşmemek adına yapamadıklarından; kesinlikle kimseye söyleyemedikleri , hep kendilerine sakladıkları , paylaşmaktan çekindikleri (çılgınlık ve fanteziler vb. dahil) bir suru şeyleri vardır... Ve kendilerine öğretilen olması gerekenleri yapmak için ,yüzlerine taktıkları maskeyi , görev yapma uğruna asla çıkartmazlar... Ve bir sure sonra o maske yüzlerine öyle bir yapışır ki , artık maske taktıklarının farkına varamaz olurlar... Ve düşünün dostlar ; iste o zaman ne kadar çok kendileri olabilirler ki ?
En kotu şey de , bu hayatta "KEŞKE" demek değil midir ?
Herşeye rağmen ve ne olursa olsun ; menfaatsiz , maskesiz , beklentisiz
ve şablonsuz iletişimler düşünebilerek ve düşleyebilerek , yüreğimizde
kurulu olan orkestranın sesine kulak verebilerek ,bir sure sonra da "iyi ki
varız" diyebileceğimiz iletişimler için , önce sevmeyi sevmemiz gerektiğini
ve "dost" kavramının ayırdına varmamız gerektiğini düşünmekteyim...
Oysa ; severken bile "bencil" değil miyiz ?
Sevilmek için sevmiyor muyuz ?
Düşüne kalın...

Işık ve sevgiyle...

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Seni sana yazıyorum

Güneşin başka iklimleri aydınlatmaya, başka gönülleri ısıtmaya gittiği şu saatlerde, kâğıdı, kalemi elime alıp, seninle dertleşmek, yalnızca sana yazmak ve yalnızca seni özlemek geçiyor içimden. Sana yazmak. “Sana Seni Yazmak”.

Seni ve yüreğimde anlam bulan duyguları. sana ait yüreğimin derinliklerinden kopup gelen artçı şokları anlatmak. ve toprağı alnından öperken yağmur taneleri, tüm benliğimle sana yağmak istiyorum.

Bu gece dudaklarımdan dökülen her kelimede sen varsın ve yine sen varsın, yarım kalan sevdamın eksik taraflarında. bomboş ve sessiz kaldırıkmlarda yürürken seni haykırıyorum sensizliğin inadına. bu sensizlik gecesinde sevdamın en ücrâ köşelerine seni yazıyorum.

Bu gece gene yağmur yağıyor. Yağmur yağıyor gönlümün sensizlikle yanan her yerine. Yağsın, yağsın ki saklasın sensizliğimde döktüğüm gözyaşlarımı. Ve yine saklasın sensiz geçen bomboş hayatı.

İşte seni haykırıyorum sensizliğe alışamamış sine-i püryanıma, işten seni yazıyorum.

Bu gece gene yağmur yağıyor. sen yoksun oysa biliyorum ve üşüyorum sensiz kaldığım saatlerde. göz yaşlarımı efkârıma kattım bu gece. sevdamı, umudumu ve seni kızgın bir sel gibi kalbime akıttım.

Bu gece yağmurla birlikte göz yaşlarım yağıyor ve ismini yazıyor sensizliğin acısı ile kıvranan kaldırımlara. süzülen her damlada sen vardın ve yine sen vardın gecenin en karanlık anında. O, doya doya bakamadığım gözlerin, gözlerimin içine bir kez daha değseydi ve tebessümünden bir gül açsaydı yanaklarında, yetmez miydi? Bir bakışın bir ömre değmez miydi, ey!

İsmini kazıdığım kaldırımlara sanki sen yağıyorsun yağmurla birlikte ve sevgin yağıyor yüreğime. yalnız ve bomboş odamda sen varsın hâlâ. Hâlâ sensizliğim duruyor yanıbaşımda.

Bu gece gözyaşlarım yağıyor sensizliğimle birlikte kaldırımlara. Seni arıyorum, erimekteyim. karanlık geceye inat ay bu akşam gökyüzünde.

Ve gökyüzü, yüreğimde..

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
****aŞkin Şİfresİ****

***BAZEN ÇOK AŞIK OLDUĞUNUZ KİŞİYE 'UZAK VE SOĞUK' DAVRANIP ONUN ÜSTÜNÜZE GELMESİNİ İSTERSİNİZ...
BURADAKİ ŞİFRE ''YA KARŞI TARAF BENİM KADAR SEVMİYORSA'' KORKUSUDUR...
***BAZEN PEK ÖNEMSEMEDİĞİNİZ BİRİNE 'FENA HALDE AŞIK GİBİ'DAVRANIP ONU KENDİNİZE BAĞLARSINIZ....
BU DAVRANIŞIN ŞİFRESİ İSE SİZİN ''SEVMEKTEN ÇOK SEVİLMEYE '' İHTİYAÇ DUYMANIZDIR...
***ÖMÜR BOYU SÜRSÜN İSTEYİP ÜZERİNE TİTTREDİĞİNİZ BİR AŞKTA ''SEN BİLİRSİN VALLA'' HAVALARININ ALTINDA ''TERKEDİLMEKTEN KORKAN'' BİR AŞIĞIN OLDUGUNU KİMSE ANLAYAMAZ....
***''BANA BUNU NASIL YAPARSIN'' DİYE PARLAYAN KIZGIN BİR AŞIK '' LÜTFEN BANA BİR DAHA BÖYLE DAVRANMAYACAĞINI SÖYLE HATTA DAVRANMA NE OLUR''
YAKARMASI İÇİNDEDİR.....
*** ''ARAMIZDA HERSEY BİTTİ,GİDİYORUM'' DİYEN BİR AŞIK ,ASLINDA ÇOĞU KEZ ''HAYIR ASLA AYRILAMAYIZ'' DİYE KOLUNA YAPIŞIP BOYNUNA SARILMANIZI BEKLER.....
*** ''BEN KISKANMAM'' CÜMLESİNİN İÇİNDEKİ ŞİFRE ''SAKIN BENİ KISKANDIRACAK BİRŞEY YAPMA'' ANLAMINI TAŞIR.....
*** ''HİÇ BİR İLİŞKİMDE KISKANÇLIK KAVGASI YAPMADIM'' DİYEN BİR AŞIK HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN ASLINDA SİZE ŞİFRELİ BİR GÖZDAĞI VERİYORDUR... ''KISKANINCA KAVGA ETMEK YERİNE ARKAMI DÖNER GİDERİM'' MESAJINI VERİR......