Aşık Olmak Hakkında Bilmediğiniz 6 şey

Asi Kız

Beşiktaş -asi ama bir o kadar da polyanna
Özel üye

Aşık Olmak Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey​

Aşk, karşı konulamaz, unutulmaz bir histir. Hiç aşık olmadım diyen pek kimse yokken, özellikle gençlik yıllarında yaşanan aşklar bir başkadır.Herkes aşkı farklı şekilde deneyimlese ve anlatsa da, aşk ile ilgili pek çok bilimsel gerçek de bulunur. Bu gerçekler, aşkın insanlar üzerindeki etkilerini araştırma verileriyle ele alır ve bazen bizi şaşırtır, bazen de fark ettiğiniz değişiminizi doğrular. Aşkı tanıdığınızı mı düşünüyorsunuz? İşte aşık olmak hakkında bilmediğiniz gerçekler!

Aşkın Belirtileri​

Aşık İnsanın Başarılı Olma İhtimali Artar​

Yapılan bilimsel çalışmalara göre insanda sinir hücrelerinin büyümesini, hücreler arası bağlantının güçlenmesini sağlayan “neuron growth factor” isimli hormon, aşkın özellikle yoğun yaşanan dönemlerinde daha çok salgılanır. Bu durumun da etkisiyle aşık insanların zihinleri açılır, yaratıcı ve hızlı düşünme kapasiteleri artar. Analitik düşünce kabiliyetleriniz artar ve başarılı olmaya daha eğilimli olursunuz. Hem sevdiğinizle mutlu, hem de daha başarılı olma fikri sizin kulağınıza da çok hoş gelmiyor mu?

İlk Dört Dakika Çok Önemlidir​

İlk görüşte aşka inanır mısınız? İnansanız da, inanmasanız da ilk dört dakikanın çok önemli olduğunu aklınızda bulundurun. Zira araştırmalara göre birini beğeniyorsak bu ilk dört dakika içinde olur. Veriler, vücut dilinin, ses tonunun, yüzün simetrik olmasının bu beğenide büyük rol oynadığını gösterir. Bu sırada ne söylediğinizin ise sadece %7 oranda önemi vardır! Siz yine de romantik sözler söyleyebilirsiniz.

Kalbiniz Gerçekten de Beraber Çarpar​

Üç dakika da başka bir açıdan önemlidir çünkü başka çalışmalar, sevdiğiniz kişiyle birbirinizin gözlerine üç dakika boyunca aralıksız bakarsanız kalp atışlarınızın senkronize hale geldiğini açığa çıkartır. Yani kalbiniz aynı aralıklar ve şiddetlerde çarpar!

Seratonin Düşüklüğü Takıntı Yaratır​

Bilimsel çalışmalar, aşık olunca seratonin seviyemizin düştüğünü gösterir. Bu seviye, obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlıklarındaki seviyeyle çok benzerdir. Anlayacağınız, sürekli aşık olduğumuz kişiyi düşünmeniz, onun hakkında çok hassas veya abartılı davranmanız; kısacası onu takıntı haline getirmenizin bir sebebi de seratonin hormonunu yeterince salgılayamamanızdır.

Sarılmak İlaç Görevi Görür​

Araştırmalar, sarılmanın çiftlerde resmen ilaç görevi geldiğini ortaya çıkartır. Verilere göre ortalama yirmi dakika boyunca sarılan çiftlerin hem kalp sağlığı güçleniyor hem de psikolojik sorunlarla daha az boğuşur. Sevgilinize sarılırken hissettiklerinizi aşk sözleri ile ifade ederek bu harika ilacın etkisini güçlendirebilirsiniz.

Kalp Kırıklığının Sendromu Vardır​

Özellikle ayrılıklardan sonra kalbinin kırılmadığını söyleyen var mıdır? Peki, kalp kırıklığı sendromu diye bir rahatsızlık olduğundan haberiniz var mı? Ayrılık gibi travmatik durumlardan veya ciddi kırgınlıklardan sonra kalp kırıklığı sendromuna yakalanabilirsiniz. Bu sendrom kalpte ağrı hissetme, rahat nefes alıp verememe gibi belirtiler gösterir.Bilinen bir gerçek ise aşkın bağımlılık yarattığıdır ama mantıklı davranarak ve kendinizi kontrol ederek bu durumun sorun olmasını önleyebilirsiniz. Başka, zararsız bir bağımlılığa daha ne dersiniz? Sizi aşka çağıran Cornetto lezzetleri, sevdiğiniz ve size birbirinden keyifli anlar yaşatma sözü verir. Bir elinizde Cornetto'nuz, diğer elinizde sevgilinizin eli, dilinizde sevgi sözleri; tüm yazı keyifle geçirin!

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Donuk düşlerimde kifayetsiz kelimeler El geldik, yaban kalıyoruz yaşamaya Ver elini kimsesizlik iklimi Özlüyorum kimi, arıyorum kimi, Kimi zaman seni, kimi kendimi... Gecenin gölgesi altında hüzün damlaları Gözünün siyahında yaz akşamları Senli bilmeceler, cevapsız sorular içinde Bulutsuzluk geceye, sensizlik geceme Darmadağınık bir düzen içinde Bestelenmemiş şarkılar mırıldanıyor... Ve her sefer, sana uyanılan her seher Hâr ve su, ay teninde kor Ayyuka çıkmış hınzır döngülerin Bıçak sırtı yaraları, Sabırla vefa, sensizlik cefasının Vasiyeti yazılmış ayrılıkların, Ağıtı dökülüyor eteğime... Göle kan, insana maya çaldıran Ve söyleten hüzzam nağmeleri Dururken ceset gibi zihnimde Duman duman çekiyorum seni Yaşıyorum her şeye rağmen diyorum Yıldız düşmüş çehrende, Bir ayrılık akşamını...